Dziecko Holokaustu

Amira Keidar
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Dziecko Holokaustu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Prawdziwa historia dziewczynki cudem ocalonej z żydowskiego getta. Inspirująca historia o przetrwaniu i nadziei w obliczu grozy.

Rachela, nazywana Laleczką, urodziła się w getcie w 1941 roku. Jej rodzice, Jakub i Cypa byli gotowi na wszystko, byle tylko utrzymać ją przy życiu.

Tuż przed pierwszymi urodzinami Laleczki naziści zaczęli stopniowo mordować wszystkich w getcie. Jej ojciec zdawał sobie sprawę, że oznacza to pewną śmierć również dla jego córeczki. W przypływie desperacji i nadziei, bez względu na koszty, rodzice postanawiają ocalić Rachelę.

Cypa przemyca córkę poza granice getta, gdzie czekały jej polskie przyjaciółki: Irena i Zofia. Powierza im swoją ukochaną Laleczkę, po czym wraca do getta, by dołączyć do męża i rodziców– nieświadoma czekającego ją losu.

Pomimo śmiertelnego niebezpieczeństwa, Irena i Zofia biorą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem w czasie wojny, udając, że jest członkiem ich rodziny. Wiedzą, że gdyby je zdemaskowano, zostałyby rozstrzelane.

"Dziecko Holokaustu" powstało w oparciu o unikatowy dziennik napisany przez Cypę w trakcie anihilacji getta oraz wywiady z kluczowymi bohaterami tej historii, rzadkie dokumenty i autentyczne listy.

Tytuł oryginalny: Lalechka
Data wydania: 2022-08-10
ISBN: 978-83-8280-105-7, 9788382801057
Wydawnictwo: Filia
Seria: Filia na faktach
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 344
dodana przez: Catta

Autor

Amira Keidar Amira Keidar
Urodzona w 1963 roku w Izraelu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Dziecko Holokaustu"

4.09.2022

„Straciłam całe poczucie bezpieczeństwa, ale wciąż musiałam zabawiać moje głodne dziecko.” Rachela przyszła na świat w Siedleckim getcie w 1941 r. Był to czas, kiedy naziści coraz intensywniej zaczęli likwidować Żydów. Dziewczynka od samego początku nazywana była Laleczką, jej rodzice Cypa i Jakub bardzo pragnęli, aby ich córeczka przeżyła. Zrobi... Recenzja książki Dziecko Holokaustu

Recenzja premierowa

10.08.2022

„Dziecko Holokaustu” autorstwa Amiry Keidar, stanowi autentyczną historię dziewczynki cudem ocalonej z żydowskiego getta. Jest to inspirująca powieść o przetrwaniu oraz nadziei w obliczu grozy. Była to moja pierwsza styczność z książką poruszającą tak trudny temat jakim jest sytuacja ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, która bardzo mo... Recenzja książki Dziecko Holokaustu

Krzywdzące słowa

10.08.2022

Czytam literaturę wojenną, obozową. Nie tylko to sfabularyzowaną, opartą na pamiętnikach, dziennikach ludzi, którzy przeżyli piekło obozu, getta, wojny, ale także typową historyczną, biograficzną, faktu. Ale po raz pierwszy poczułam się źle czytając powieść, książkę z tego kręgu. Dlaczego? Czytajcie dalej. Autorka ma bardzo widoczny problem z Pol... Recenzja książki Dziecko Holokaustu

Poruszająca historia sieroty z getta.

30.08.2022

"Moja mała dziewczynka nie popełniła żadnej zbrodni i nie skrzywdziła nikogo w swoim krótkim życiu, nie pozwolę, żeby oprawcy zdecydowali o jej losie, jak zrobili z wieloma innymi. (...) Jeśli dowie się Pani, jaki los spotkał moją rodzinę, pragnę, by moja córka poznała całą prawdę, żeby dorosła i dowiedziała się, co stało się z ludźmi, którzy tak ... Recenzja książki Dziecko Holokaustu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ladypasja
2022-08-18
8 /10

Dziś o książce trudnej, bolesnej, ale również dającej nadzieję… „Dziecko Holokaustu” autorstwa Amira Keidar.

Prawdziwa historia

Historia przetrwania

Przetrwania w obliczu grozy

Rachela… Laleczka… dziewczynka urodzona w getcie, ocalała dzięki bezgranicznej miłości rodziców, dzięki odwadze ludzi ukrywającej żydowskie dziecko, dzięki wierze, że wszyscy ludzie mają takie samo prawo do życia. To niezwykle poruszająca historia drogi trudnej, bolesnej i naznaczonej śmiercią. Opowieść o wędrówce rozpoczynającej się w zlanym żydowską krwią Siedlcach, przeprowadzkach, większych i mniejszych zmianach… by mała dziewczynka była bezpieczna i zdrowa, czuła się kochana, akceptowana i zaopiekowana.

To trudna opowieść o przyjaźni i miłości naznaczonej poświęceniem i bólem.

Poznajemy również perspektywę małej dziewczynki… osamotnionej, nierozumiejącej ciągłych zmian, borykającej się z uczuciem porzucenia i mającej wielką wprawę w pakowaniu swej walizki. Brak stabilności, brak porządku życiowego… jedyna szansa na życie, ale również brzemienne w skutkach doświadczenie.

Książka powstawała w oparciu o niezwykły dziennik napisany przez Cypę, matkę Racheli, wywiady i autentyczne listy… jest świadectwem. Gorąco polecam lekturę, bo musimy pamiętać, musimy podziwiać i doceniać odwagę ludzi ryzykujących swoje życie, by ocalić innych. Musimy pamiętać krzywdę wyrz...

× 1 | link |
@monika8905
2022-09-26
7 /10
Przeczytane

"Dziecko Holokaustu" to oparta na faktach historia dziewczynki cudem ocalonej z żydowskiego getta.

Rachela urodziła się w getcie 1941 roku. Była bardzo pogodnym dzieckiem. Jej rodzice zrobiliby wszystko, żeby tylko uchronić dziewczynkę przed śmiercią, co w tamtych czasach było bardzo trudne. Cypa, matka Racheli oddaje córkę pod opiekę swoich polskich przyjaciółek, a sama wraca do getta.

Głód, rozłąka z rodziną, śmierć najbliższych, strach o własne życie, to niektóre zdarzenia, jakie towarzyszyły ludziom podczas wojny.

Fabuła książki inspirowana jest zapiskami z dziennika, który prowadziła Cypa, listami oraz dokumentami.

Każdy rozdział książki opowiedziany jest z perspektywy innego bohatera.

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-08-04
8 /10

Byłam dzisiaj na wycieczce w miejscu, w którym więziono polskich oficerów podczas II Wojny Światowej. Pan przewodnik odczytał nam list, którego treść usłyszeli nasi dziadkowie we wrześniu 1939 roku, a wcześniej rozkazał nam ustawić się w dwuszeregu. I chociaż to tylko wycieczka i przestawienie historii trochę w humorystyczny sposób, to jednak stojąc w tym dwuszeregu ciarki przeszły mi po plecach. Dlaczego? Bo ostatnio wiele książek przeczytałam o II Wojnie Światowej i próbowałam chociaż trochę wyobrazić sobie, że jestem w XX wieku wśród tych ludzi, których obdarto z wszelkich emocji.

„Dziecko Holokaustu” to historia o Rachela, dziewczynki urodzonej w 1941 roku w getcie. Mówiona na nią również Laleczka. Była dzieckiem, które w tym mrocznym świecie dawało nadzieję na lepsze jutro. Tyfus, wszy, głód i brud – z tym wszystkim na co dzień zmagali się żydzi w getcie w Siedlcach.

Matka Rachela była silną kobietę, którą bardzo podziwiam. Urodziła się w czasie gdy Polska była jeszcze pod zaborami. Jak przez mgłę pamięta swoje dzieciństwo, a później czasy Wielkiej Wojny. Gdy Polska stała się niepodległa, Cypa postanowiła iść na studia i żyć godnie. Niestety im bliżej wybuchu II Wojny Światowej, tym bardziej atmosfera między Polakami a Żydami psuła się i spięcia między nimi narastały. We wrześniu 1939 ogłoszono, że wojska niemieckie zaatakowały Polskie, natomiast piekło w Siedlcach rozpoczął się 11 września. Pomimo wszystko Cypa postanowiła by...

| link |
@przyrodazksiazka
2022-08-01
10 /10
Przeczytane

Nawet nie chcę sobie wyobrażać co musi czuć matka, która wie, że tylko oddając swoją córkę w inne dłonie, ma szansę, by zapewnić jej przetrwanie. Dodatkowo również jej dwie przyjaciółki wiedzą, że gdyby wyszła prawda na jaw o jej prawdziwym pochodzeniu zostałyby rozstrzelane. Tym czasem dziecko dorasta i coraz bardziej zaczyna się dziwić światu, że nie wolno jej robić rzeczy, które robią inne dziewczynki. Nie może chodzić ubrana jak one, choć ich stroje bardzo jej się podobają. W międzyczasie czytamy o nazistach, którzy mordują niewinnych ludzi. Czytamy o ich strachu, o tym, że nikt z nich nie może przewidzieć co się stanie za chwilę, czy jutro. Książkę czytamy z perspektywy kilku osób, które to właśnie zajmowały się Laleczką. Wzruszające były wypowiedzi jej matki, kiedy oddając ją nie chciała się z nią żegnać, by jeszcze bardziej nie rozdzierać swojego serca, które i tak płakało rzewnymi łzami. Również polki, które zajęły się dziewczynką zdawały sobie sprawę, że mogą już nigdy więcej jej matki nie ujrzeć na oczy.
Przykre jest to, że ta książka powstała w oparciu o unikatowy dziennik napisany właśnie przez Cypę. Przeczytamy o autentycznych listach, dokumentach i bohaterach, którzy opowiadają tą historię jako ich prawdę, jako coś, co przeżyli. Potrzeba nam przeczytać takie dzieła, by prawda o tych okropnych czasach wciąż w nas się tliła. Tak niewiele zresztą osób żyje jeszcze na świecie, którzy przeżyli holokaust. Którzy widzieli mordy na niewinnych ludziach, którzy g...

| link |
@sylwia923
2022-09-03

„Dziecko Holokaustu” – Amira Keidar

„Straciłam całe poczucie bezpieczeństwa, ale wciąż musiałam zabawiać moje głodne dziecko”

To bardzo szczegółowy obraz ludzkiej tragedii, historia Racheli uratowanej z getta w Siedlicach, a to wszystko w głównej mierze oparte na wspomnieniach z dziennika Matki dziewczynki, oraz wywiadów ze świadkami tamtych wydarzeń.

Z początku poznajemy historię trzech kobiet: Cypy, matki dziewczynki, Ireny oraz Zofii, dzięki nim zyskujemy różne perspektywy ukazane nam w książce. Poznają i zaprzyjaźniają się one w szkole, nie wiedząc jeszcze, że ich przyjaźń rozdzieli wojna.

Rachela rodzi się w Getcie w roku 1941. Jej rodzice, Jakub i Cypa, starają się jej zapewnić wszystko, choć jest im niewyobrażalnie trudno. Nadchodzi czas kiedy ich życie zaczyna wisieć na włosku, bowiem Getto zostaje przesiedlane. To wtedy rodzice Laleczki postanawiają uratować Rachele bez względu na konsekwencje, wszystko byleby ich córeczka była bezpieczna.

Cypa postanowiła przemycić Rachele poza granice Getta, gdzie czekały jej polskie przyjaciółki Irena i Zofia. To one przejęły odpowiedzialność nad małą Laleczką, mimo grożącego im niebezpieczeństwa. Bowiem gdyby je zdemaskowano zostałyby rozstrzelane. Właśnie dzięki Zofii i Irenie dziewczynka mogła przeżyć by poznać swoją historię.

„Mam nadzieję, że sytuacja się poprawi i niedługo pozwolą nam znowu żyć spokojnie. Nie mamy żadnej kontroli nad naszą sytuacją, więc pozostało na...

| link |
ZA
@zaczytany.tata
2022-08-31
8 /10

Pomimo zamiłowania do mrocznych historii przesiąkniętych ludzkim zepsuciem i brutalnymi morderstwami na tle dobrze skrojonej historii kryminalnej, literatura wojenna jest tym gatunkiem, po który sięgam dosyć rzadko. Powód tego jest banalnie prosty- zdecydowanie przyjemniej czyta mi się fikcję literacką, aniżeli spisane na stronach losy ludzi realnie walczących z piekłem wojny.

„Dziecko Holokaustu” to napisana przez życie historia dziewczynki cudem ocalałej z żydowskiego getta. Urodzona w 1941 roku Rachela zostaje przemycona przez swoją matkę żydówkę poza granicę getta, by przekazać ją polskim przyjaciółkom, które ryzykując życie postanawiają zaopiekować się dziewczynką, wychowując jako członka własnej rodziny.

Inspiracją do stworzenia tej historii był głównie dziennik napisany przez Cypę w trakcie anihilacji getta, a także autentyczne listy oraz niezwykle rzadkie dokumenty, potęgujące tylko uczucie przerażenia i niedowierzania, które towarzyszyło mi przez całą lekturę. Nie brakuje tu także wywiadów z kluczowymi bohaterami, stanowiących dodatkowe świadectwo piekła, które pochłonęło miliony ludzkich istnień. „Dziecko Holokaustu” to emocjonalna bomba, której siła rażenia wywołała w mojej głowie niemałe zniszczenia, zmuszając do wielu refleksji o życiu, które dziś tak niewielu z nas potrafi docenić.

Tutaj żadne słowa nie zobrazują przeczytanej historii. Żadne z nich nie oddadzą także w pełni targających uczuć w trak...

| link |
@madbed
2022-08-30
Przeczytane

"Dziecko z holokaustu" to prawdziwa historia dziewczynki ocalonej z żydowskiego getta.
Rachel to dziewczynka urodzona w gettcie w 1941 roku. Jej rodzicami byli Cypa i Jakub.
Byli w stanie poświęcić wszystko, aby uratować swoją "Laleczkę".
W gettcie stopniowo zaczęto mordować ludzi. W przypływie desperacji jej matka wyniosła niespełna roczną córeczkę za mury getta i oddała w opiece swoim polskim przyjaciółkom Zofii i Irenie.
Sama wraca do getta, gdzie jest jej mąż i reszta rodziny.
Przyjaciółki narażając własne życie podejmują się opieki nad dzieckiem, udając jego rodzinę.
Książka powstała w oparciu o dziennik Cypy, pisany przez nią w czasie unicestwienia całkowitego getta oraz dzięki wywiadom przeprowadzonym z osobami biorącymi udział w historii oraz skupiając się na dokumentach, listach, które są znaczące dla tej historii.
Autorka napisała bardzo wzruszającą i pełną bólu powieść, która pokazuje ogromną determinację ludzi w celu ratowania tego co dla nich najważniejsze.
Pięknie ukazane bezinteresowne poświęcenie narażające własne życie.
Nie wszystko mi się podobało, to co zostało napisane. Szczególnie to jak ukazuje momentami Polaków. Można by odnieść wrażenie, że większość prześladowała Żydów. Dobrze wiemy, że byli różni ludzi i nie należy wkładać wszystkich do jednego worka.
Jeśli planujecie audiobook to życzę dużo cierpliwości do "lektorki".

| link |
@monika032890
@monika032890
2022-12-28
10 /10
@papierowa_ksiazka
2022-11-03
9 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2022-09-04
8 /10
Przeczytane
@papierowamagnoolia
2022-08-30
7 /10
Przeczytane
@zaczytana_mama_dwojki
2022-08-24
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 roku
@karsob85
2022-08-14
9 /10
Przeczytane
@karolina92
2022-08-10
5 /10
Przeczytane
@zaczytana.archiwistka
2022-08-10
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziecko Holokaustu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl