Dzieje Rosji do roku 1861

Jerzy Ochmański
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dzieje Rosji do roku 1861
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

 „Dzieje Rosji do roku 1861", które mają służyć przede wszystkim studentom uniwersyteckiego studium historii, a także rusycystyki, zostały oparte na najnowszych osiągnięciach historiografii radzieckiej. Literatura historyczna do dziejów Rosji jest olbrzymia, dlatego też wykorzystano głównie ważniejsze monografie, rozprawy i syntezy. Wyzyskano również niektóre drobniejsze studia, artykuły, a nawet przyczynki, ogłaszane drukiem w radzieckich czasopismach historycznych, jak „Woprosy istorii" czy „Istorija SSSR". Bardzo pożyteczne były zwłaszcza radzieckie podręczniki uniwersyteckie, szczególnie dwa spośród nich: „Istorija SSSR, tom I — S drzewniejszich wriemien do 1861 goda", wydany w 1964 r. pod redakcją L. W. Czerepnina, oraz wielotomowa „Istorija SSSR s driewniejszich wriemien do naszich dniej", seria pierwsza, tomy I-VI pod redakcją B. A. Rybakowa, ogłoszone w latach 1966 --1968. Wyzyskano ponadto „Oczerki istorii SSSR"", jakie ukazały się w latach 1953-1958 w ośmiu tomach. Obejmują one okres od ustroju wspólnoty pierwotnej do końcu XVIII w. Dane podręcznikowe starano się w miarę możliwości skonfrontować z wynikami najnowszych badań monograficznych. Podręcznik został zaopatrzony w przypisy bibliograficzne, które mają na celu zorientowanie czytelnika na bieżąco w ważniejszej literaturze przedmiotu i ukazanie mu warsztatu naukowego oraz metody wykładowcy, zarazem autora podręcznika. W celu łatwego odszukania informacji o danym fakcie historycznym podręcznik wyposażono w skorowidz osobowy i rzeczowy oraz geograficzny." 
Data wydania: 1980
ISBN: 83-01-03039-9, 8301030399
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Kategoria: Historia Rosji
Stron: 256
dodana przez: denudatio_pulpae

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dzieje Rosji do roku 1861 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Россия Mam w domu 📚

Książkę Jerzego Ochmańskiego "Dzieje Rosji do roku 1861", w kategorii podręczników mówiących o historii tego kraju, oceniam jak dotąd najsłabiej ze wszystkich, z których korzystałam. Ocena ta wynika z całokształtu i ciężko mi wymienić jakieś konkretne ciężkie wady, poza strasznie irytującym nagromadzeniem literówek i może mało ważnymi, ale błędami, typu:

"Rolnictwo, stanowiące podstawę utrzymania ludności, wymagało rozwijania hodowli, zwłaszcza bydła roboczego: wołów i koni [...]".

Tutaj wychodzi pewnie moje czepialstwo podbudowane zdawaniem biologii na maturze, ale bydło to nazwa zwierząt hodowlanych z rzędu parzystokopytnych, a konie należą do rzędu nieparzystokopytnych - w związku z czym użycie terminu "bydło" w stosunku do konia to trochę faux pas, ja na miejscu konia chyba bym się obraziła :)

W związku z tym, że owy błąd wystąpił zaraz na początku książki, do końca byłam dość nieufnie nastawiona do tego opracowania.

{}× 6 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieje Rosji do roku 1861. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl