Dziennik Franciszki Krasińskiej

Klementyna Hoffmanowa
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Dziennik Franciszki Krasińskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Dziennik Franciszki Krasińskiej pióra Klementyny z Tańskich Hoffmanowa to cudowny styl, przepiękna i urzekająca dawna polszczyzna. Znakomite opisy dnia codziennego, zajęć, nauki, stosunku do rodzeństwa i rodziców panienki. Doskonałe opisy codziennego życia osiemnastowiecznej szlachty, jej koligacji, obyczajów i zwyczajów. Wspaniały dokument epoki, który do dziś z przyjemnością się czyta. Naprawdę godny polecenia, a już szczególnie tym wszystkim, którzy uwielbiają naszą wcześniejszą literaturę i fascynują się historią polskiego społeczeństwa. Zapewniamy, że czytelnik, który sięgnie po tę książkę na pewno się nie zawiedzie!
Data wydania: 1976
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria: Złoty liść
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 188
dodana przez: 8dzientygodnia
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Klementyna Hoffmanowa Klementyna Hoffmanowa
Urodzona 23 listopada 1798 roku w Polsce (Warszawa)
Polska pisarka, pedagog i tłumaczka. Przyszła na świat w Warszawie jako Klementyna Tańska. Jej ojcem był pisarz Ignacy Tański Była jedną z pierwszych polskich pisarek tworzących utwory dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1819 roku traktatem mor...

Pozostałe książki:

Dziennik Franciszki Krasińskiej Pamiątka po dobréj matce czyli Ostatnie jéj rady dla córki
Wszystkie książki Klementyna Hoffmanowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dziennik Franciszki Krasińskiej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@anek7
@anek7
2011-01-01
8 /10
Przeczytane

Książeczka podobała mi się, zaryzykowałabym nawet, trochę na wyrost, porównanie do twórczości Jane Austen. Autorka ukazała obyczajowość Polski u schyłku panowania dynastii saskiej, a na tym tle przedstawiła prawdziwą historię miłości i co tu ukrywać skandalu, którego bohaterami byli polska szlachcianka Franciszka Krasińska i syn Augusta III Sasa książę Karol Wettyn. Styl Hoffmanowej jest jasny i klarowny. Książkę, pomimo, że ma już ponad 160 lat, czyta się bez wielkiego wysiłku, napisana jest prostym, zrozumiałym językiem, bez ozdobników i nadmiaru środków stylistycznych. Z czystym sumieniem mogę polecić tą pozycję.

| link |
@Goszka
@Goszka
2015-01-15
5 /10
Przeczytane

Piękna polszczyzna, prawda, ale jeśli ktoś nie jest nawykły do oświeceniowego języka, będzie chciał odłożyć książkę więcej niż raz podczas czytania. Sama fabuła bez szału. Życie Franciszki Krasińskiej nie było zbyt ciekawe, a każdy kto myśli inaczej gorzko się rozczaruje. Początek bardzo nudny i tak naprawdę dopiero gdzieś w połowie zaczyna się coś dziać. Raczej nie polecam.

| link |
@rimland
2021-12-29
6 /10
Przeczytane Proza polska
@Klementynka
2021-08-13
10 /10
Przeczytane klasyka dziecięca i młodzieżowa powieść pensjonarska XVIII wiek szlachta, arystokracja literatura polska moja bilioteczka
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
7 /10
Przeczytane 2016 EBOOK
@Dream_teacher
@Dream_teacher
2009-01-15
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziennik Franciszki Krasińskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl