Dziewczyny wodza

Tim Heath
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dziewczyny wodza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

W Trzeciej Rzeszy niemieckie kobiety odgrywały bierną rolę. Początkowo sprowadzała się ona do dwóch rzeczy: prowadzenia domu i wychowywania dzieci. Jednakże po wybuchu wojny w 1939 roku, z powodu niepowetowanych strat zarówno w zasobach ludzkich, jak materialnych, władze musiały zmienić kurs wobec żeńskiej części młodzieży. Od końca 1943 roku aż do upadku i kapitulacji Trzeciej Rzeszy dziewczęta wcielano do wojska. Uczono je obsługi karabinów, broni maszynowej i przeciwpancernej, konstruowania min pułapek. Była to daremna próba zapobieżenia nieuchronnej klęsce. Zamężnym kobietom przeznaczono wyłącznie rolę żon i matek, o tym, aby pracowały zawodowo, nie mogło być mowy. Kobiety bezdzietne uważano za zdrajczynie, natomiast wielodzietnym matkom przyznawano odznaczenia i nagrody pieniężne. Kobietę niemiecką, która urodziła sześcioro dzieci, czekało wyjątkowe wyróżnienie: herbatka z samym Führerem. Młode dziewczyny, w wieku 10–18 lat, zachęcano do wstąpienia do organizacji Jungmädelbund i Bund Deutscher Mädel. Powstały po to, żeby objąć dziewczyny i młode kobiety kontrolą państwa, które dzięki temu mogło zrobić z nimi, co chciało, i odpowiednio nimi manipulować. Teraz, wiele lat później, kobiety odsłaniają mało znane fakty dotyczące lat spędzonych w orgnizachach, które oprócz maszerowania i witania się okrzykiem „Heil Hitler”, wielogodzinnych treningów i natrętnej propagandy pełne były mroczniejszych momentów.  
Data wydania: 2019-10-24
ISBN: 978-83-11-15800-9, 9788311158009
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 400
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dziewczyny wodza aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@polokokta
2020-02-11
8 /10
Przeczytane 2020

 To prawda, że książka robi wrażenie. Młode Niemki, mniej lub bardziej zafascynowane Hitlerem i jego polityką, dają się wciągnąć w machinę która nieuchronnie zaprowadzi je ku zagładzie. Jeszcze tego nie wiedzą korzystając z uroków nowego ciekawego życia. Obozy w lesie nad jeziorem, sportowa rywalizacja, praca dla ojczyzny... Uczą je, że są wybranym narodem i niestety daje się to wyczuć w ich wypowiedziach nawet u schyłku życia kilkadziesiąt lat po wojnie. Przedstawiają się jako ofiary nazistowskiego systemu, fanatycznych wychowawców, a potem wojny i radzieckich żołnierzy. Jednocześnie autor wspomina postać Sophie Scholl, która miała być dowodem, że przecież nie wszyscy byli źli. To jak to jest?? Winni są wszyscy dookoła, a jednak znalazła się wśród nich Sophie Scholl wykorzystująca własny umysł, obserwacje otoczenia oraz sumienie i potrafiła przeciwstawić się systemowi i oddać życie za swoje poglądy?
 Również rozdział o obronie Berlina pokazuje jak punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia. Przygotowane do prowadzenia wojny "partyzanckiej" są gotowe oddać życie za przegraną sprawę. Uczciwie strzelają do wrogów niszczących ich ojczyznę jednak gdy żołnierze strzelają do nich są zwykłymi bestiami. Przecież po zabiciu trzech Rosjan rzuciła broń i powiedziała, że się poddaje, a jednak ją zabili. 
 Książka napisana bardzo ciekawie. Pokazuje życie młodych Niemek od politycznych początków Hitlera, aż do jego upadku. Narracja autora przeplata się z relacjami boh...

× 1 | link |
@magdziocha
2020-02-13
10 /10
Przeczytane
@Orestea
2019-11-06
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyny wodza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl