Dziewięć kołatek Troya

Alicja Czarnecka-Suls
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Dziewięć kołatek Troya
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Średniowieczny artefakt, templariusze, seniorzy, niemieccy i polscy kibole – przygoda, zagadki historyczne, cosy mystery crime
Świat należy nie do młodych, ale do tych, którzy mają odwagę po niego sięgnąć. Nigdy nie jest za późno na małą przygodę oraz na miłość, o czym przekonuje się czworo przyjaciół po sześćdziesiątce.

Lula, pełna fobii debiutująca pisarka, jej partner Gabryś, były alpinista zawsze gotowy na nową przygodę, Ada, empatyczna psycholożka, oraz Kris, roztargniony informatyk, chcą udowodnić, że rodzina niemieckiego naukowca Dagoberta Troya nadal ma związaną z templariuszami średniowieczną antabę z głową lwa. Ich przodek podczas wojny ukradł ten cenny przedmiot z bazyliki w Czerwińsku. Niewinne śledztwo dziwnym przypadkiem zmienia się w nieplanowaną kradzież kołatki. Czworo przyjaciół po sześćdziesiątce musi uciec przed ścigającymi ich niemieckimi kibolami i równocześnie rozwiązać kryjącą się za kołatką zagadkę historyczną. A po drodze sami przeżyją wiele uczuciowych rozterek. Bo czy można spotkać miłość po sześćdziesiątce?
Alicja Czarnecka-Suls z niesamowitym humorem opisuje, co by się stało, gdyby członkowie Czwartkowego Klubu Zbrodni Richarda Osmana spotkali w klasztornej bibliotece Dana Browna i Umberta Eco.

Wydanie 1 - Wyd. Mięta
Data wydania: 2024-02-21
ISBN: 978-83-67690-88-1, 9788367690881
Wydawnictwo: Mięta
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 368
dodana przez: Vernau

Autor

Alicja Czarnecka-Suls Alicja Czarnecka-Suls Z urodzenia i mentalnie góralka mieszkająca w Warszawie. Uważa, że można z gór uciec, ale góry z człowieka nie uciekną. Ujawniają się między innymi w jej wrodzonym uporze i wytrwałości. Nigdy się nie poddaje; urodzona pesymistyczna optymistka, najpi...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gang seniorów

WYBÓR REDAKCJI
13.04.2024

[…] 𝑡𝑟𝑎𝑔𝑒𝑑𝑖𝑎 𝑝óź𝑛𝑒𝑔𝑜 𝑤𝑖𝑒𝑘𝑢 𝑝𝑜𝑙𝑒𝑔𝑎 𝑛𝑖𝑒 𝑛𝑎 𝑡𝑦𝑚, ż𝑒 𝑠𝑖ę 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑠𝑡𝑎𝑟𝑦𝑚, 𝑎𝑙𝑒 𝑛𝑎 𝑡𝑦𝑚, ż𝑒 𝑠𝑖ę 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑤𝑐𝑖ąż 𝑚ł𝑜𝑑𝑦𝑚. – Władysław Kopaliński – 𝑀ó𝑗 𝑝𝑟𝑧𝑦𝑗𝑎𝑐𝑖𝑒𝑙 𝐼𝑑𝑧𝑖 – ( cytat umieszczony w powieści) 𝐷𝑧𝑖𝑒𝑤𝑖ęć 𝑘𝑜ł𝑎𝑡𝑒𝑘 𝑇𝑟𝑜𝑦𝑎, zachwyca opowiedzianą historią, językiem, jakim powieść została napisana. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy autorki. Gdybym nie wiedziała,... Recenzja książki Dziewięć kołatek Troya

@gala26@gala26 × 23

Dziewięć kołatek Troya

24.04.2024

„Dziewięć kołatek Troya” to debiut literacki Alicji Czarneckiej – Suls, który w ogóle nie przypomina debiutu! Książka napisana została na wysokim poziomie i z wyczuciem! Literacko autorka brzmi, jakby była naprawdę doświadczona w pisaniu świetnych książek. Co zdecydowanie urzekło mnie najbardziej to humor na wysokim poziomie. Za każdym razem z od... Recenzja książki Dziewięć kołatek Troya

@Gosia@Gosia × 3

Dziewięć kołatek Troya

13.03.2024

Dziś mam dla Was do polecenia świetną książkę od Wydawnictwa Mięta, która porwie każdego żądnego przygód czytelnika. O jakiej książce mowa ? Oczywiście mowa o wspaniałym debiucie Alicji Czarneckiej - Suls pt. "Dziewięć kołatek Troya". "Dziewięć kołatek Troya" to świetna historia, a raczej przygoda czworga przyjaciół, którzy pragną udowodnić, że n... Recenzja książki Dziewięć kołatek Troya

Dziewięć Kołatek Troya

2.04.2024

Czy życie musi się kończyć wraz z przejściem na emeryturę? Myślę, że nie i właśnie to nam przekazuje autorka książki Alicja Czarnecka- Suls „Dziewięć kołatek Troya”, wydawnictwo Mięta. Czworo przyjaciół po sześćdziesiątce Lula, Gabryś, Ada, Kris chcą udowodnić, że Dagobert Troy jest w posiadaniu średniowiecznej antaby, która związana jest z ... Recenzja książki Dziewięć kołatek Troya

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@daka_portal
2024-04-08
7 /10
Przeczytane

Bardzo miłe zaskoczenie. Przyciągnął mnie dziwnie brzmiący tytuł, a sama książka nie rozczarowała. Wręcz przeciwnie. Świetnie się bawiłam podążając za grupą niestandardowych detektywów w średnim wieku, rozwiązujących zagadkę średniowiecznej antaby z bazyliki w Czerwińsku. Dobrze brzmiące dialogi, ciekawe smaczki socjologiczne i generalnie humor na poziomie. Polecam.

× 5 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2024-04-25
Przeczytane

"Czasami lepiej nie mówić na głos tego, co się planuje, bo może się ziścić i głupio się z tego wycofać."

Nigdy nie jest za późno, by przeżyć wielką przygodę, rozwijać swoje pasje, czy czerpać z życia całymi garściami. Ludwika zafascynowana tematyką tem­pla­riu­szy, otrzymuje zaskakujacą ofertę, a mianowicie przygotowanie filmu dokumentalnego z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wprowadzenia zakonu do Czerwińska. Do pomocy w researchu zaprasza swego partnera oraz dwójkę przyjaciół. Przyjazd do klasztoru ma jednak zaskakujący przebieg i wplątuje ich w historyczną zagadkę związaną z templariuszami i średniowieczną antabą z głową lwa.

Zawsze przyciągał mnie motyw tajemniczych zagadek, historycznych wydarzeń i średniowiecznych artefaktów. Dziewięć kołatek Troya nie dość, że opiera się na takiej tematyce, to również rozbawi, zaciekawi i wciągnie w przygodę, pełną nieprzewidzianych zwrotów akcji i wyrazistych bohaterów. Przedstawione wydarzenia są fikcyjne, ale inspirowane prawdziwymi postaciami. Autorka imponuje ogromną wiedzą i stara się nam przekazać wiele informacji z tego zakresu, co trochę spowalnia akcję i nie każdemu przypadnie go gustu. Dla mnie to jednak zaleta i z ciekawości dodatkowo sprawdzałam historie Bazyliki w Czerwińsku. Myślę, że będąc w pobliżu na pewno zwiedzę to miejsce i zwrócę uwagę na obecną replikę antaby.

Śledząc działania głównych bohaterów można rzec, że życie po sześć...

× 2 | link |
BO
@bookiecikowa
2024-03-16
10 /10

Jeśli szukacie lektury, na której możecie dobrze się bawić, to ta na pewno się do tego nadaje. Ja osobiście miło spędziłam przy niej czas.

Już na początku natrafiamy na ciekawy zabieg, na przykład "W rolach głównych", który objaśnia kim są poszczególne postacie. Na początku może być trudno zapamiętać wszystkie informacje, ale im dalej zagłębiamy się w lekturę, tym bardziej wszystko staje się dla nas jasne. Może to robić nam za pewnego rodzaju ściągę.

Czytając tę pozycję, czułam, że autorka korzysta z dobroci języka. Tworzy z niego coś o wiele ciekawszego niż proste słowa, w prosty sposób przekazujące informacje. Przykładowo "krochmaliła". Nie jest to ciągle, oczywiście, więc nie sprawia to później problemu z czytaniem i dowiadywaniem się o przygodach bohaterów. Możemy śmiało zagłębić się w fabułę bez konieczności wyszukiwania znaczeń niektórych słów.

Spotykamy się z ciekawie wykreowanymi postaciami, które czytelnik aż chce poznać. Tak samo jak historię i tytułowe kołatki. Dodatkowo, już na stronie 38 poczułam szybsze bicie serca i zaczęłam gdybać. Dopiero początek, a mnie zaciekawił.

Rozdziały mają różną długość, począwszy od jednych długich po bardzo krótkie. To wcale mi nie przeszkadzało, a to dlaczego? Każdy z tych rozdziałów miał swój cel, był sensowny. Ich obfitość pozwalała również na chwilę odpoczynku, nie martwiąc się, że po powrocie do lektury zgubimy wątek. Dawało nam to chwilę "wyt...

× 1 | link |
@burgundowezycie
2024-03-14
8 /10

„Dziewięć kołatek Troya” Alicji Czarneckiej-Suls to książka, która jest idealna dla miłośników komedii, tajemnic i przygód.

Czwórka przyjaciół w podeszłym wieku Lula, Gabryś, Ada i Kris postanawiają wyruszyć na poszukiwanie średniowiecznej antaby z głową lwa, która ma związek z templariuszami i rodziną niemieckiego naukowca Dagoberta Troya. Misja prowadzi bohaterów przez serię zagadek historycznych i osobistych rozterek oraz jak się okazuje, jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz dobrego humoru.

Czarnecka-Suls pisze z lekkością i humorem, który sprawia, że strony książki przewracają się same. Jej zdolność do tworzenia barwnych postaci i zaskakujących sytuacji jest godna podziwu, zwłaszcza, że jest to debiut Autorki. Bohaterowie są wyraziści i pomimo wieku, pełni życia, a ich przygody pokazują, że młodości to stan ducha. Ich interakcje i wzajemne relacje dodają głębi narracji.

"Dziewięć kołatek Troya" to ciepła i inteligentna powieść, która udowadnia, że na zaczęcie przygody, nigdy nie jest za późno. Poprawia nastrój i przypomina, że każdy dzień może przynieść nowe wyzwania i radości, niezależnie od wieku.

Polecam tę książkę każdemu, kto szuka czegoś więcej niż tylko kolejnej historii - to podróż, która bawi i uczy, pozostawiając czy z pasją i ciekawością. "Dziewięć kołatek Troya" to literatura, która jest nie tylko rozrywką, ale również inspiracją do działania, ...

× 1 | link |
ZA
@zaczytaniania
2024-04-09
7 /10

Dziwnym zrządzeniem losu czworo sześćdziesięciolatków: Lula, Gabryś, Ada i Kris zostają wplątani w akcję poszukiwawczą. Muszą odnaleźć skradzioną podczas wojny przez niemieckiego naukowca Dagoberta Troya z bazyliki w Czerwińsku, cenną kołatkę związaną z templariuszami. Los jednak nie jest łaskawy dla emerytowanych bohaterów. Chcąc pomóc, wpadają w jeszcze większe tarapaty i stają się odpowiedzialni za kradzież ów kołatki. Czy uda im się wykaraskać z całego tego detektywistycznego galimatiasu?

Na początku chciałam pogratulować autorce debiutu. Książka została napisana w tak płynny i barwny sposób, że trudno uwierzyć, iż jest to pierwsza powieść, która wyszła spod jej pióra.

"Dziewięć kołatek Troya" to historia, która rozbawi i wciągnie w wir szalonych perypetii. Mamy w niej niemieckich kibiców, prawdziwe zbrodnie i humor, a to wszystko powiązane ze sobą w ciekawy i spójny sposób.

Na plus zasługują kreacje bohaterów, zarówno tych pierwszo, jak i drugoplanowych. Charakterystyczne, z odpowiednią zadziornością, potrafią sypnąć żartem, a kiedy trzeba sarkastycznym tekstem. Nie ma w nich za grosz miałkości, czy nudy. Tak naprawdę to właśnie postaci budują tę książkę. Ale to dobrze, bo nie ma nic gorszego niż bohaterowie literaccy bez wyrazu i charakteru.

Bardzo lubię łączenie przestrzeni czasowych i tu bardzo fajnie się to sprawdziło, zwłaszcza że historia skradzionej kołatki...

| link |
@ijkrzymowska
2024-10-25
8 /10

Powieść została mi zarekomendowana jako komedia kryminalna. Spodziewałam się zatem książki, która mogłaby wyjść spod pióra p. Joanny Chmielewskiej, a może p. Iwony Banach. Czyli zawiła intryga, absurdalne zbiegi okoliczności a przede wszystkim cięte riposty i celne spostrzeżenia. Tymczasem to nie tędy droga. Żart jest. Lecz zdarza się rzadko, rzec by można sporadycznie. Za to wiedzy historycznej, zdecydowanie sprytnie przekazanej czytelnikowi, znajdziemy tu co niemiara. Dowiemy się sporo o historii średniowiecznej Europy, zakusach Filipa Pięknego na majątek templariuszy (po tym jak już zagarnął ten należący do Żydów, którzy osiedlili się we Francji), architekturze gotyckiej, a przede wszystkim o bazylice w Czerwińsku. Nie zapominajmy o antabach, potocznie zwanych kołatkami. Informacje wprost z kronik są elegancko przemieszane z fikcją literacką, a czytelnik może, ale nie musi, postarać odsiać fakty od fantazji autorki. Podsumowując – całkiem udany debiut. Nawet pomimo moich podejrzeń, że główna bohaterka to alter ego pisarki, co wcale nie musi oznaczać, że kolejne kobiece postaci będą podobne. Fabuła jest wciągająca, następujące po sobie wydarzenia zaskakują, a bohaterowie przekonują, że sześćdziesiąt lat to wiek, kiedy doświadczenie i wiedza pozwalają niejedno osiągnąć. Styl sprawia, że powieść czyta się sama, a Krisopedia, to miód na serce czytelnika, który lubi, gdy jego ciekawość jest zaspokajana od razu. Polecam.

| link |
@patrycja.lukaszyk
2024-11-11
6 /10
@przerwa.na.ksiazke
2024-06-06
7 /10
Przeczytane
@Gosia
2024-04-24
10 /10
@gala26
2024-04-13
8 /10
Przeczytane 2024 Marzec 2024 Moja prywatna biblioteczka Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Wyzwanie 2024 Kryminał z przymrużeniem oka
@czytam_book
2024-04-02
8 /10
Przeczytane
@feyra.rhys
2024-02-29
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewięć kołatek Troya. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat