Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce

Łukasz Drozda
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Deweloperzy w Polsce rzadko zajmują się zaspokajaniem rzeczywistych potrzeb lokalowych, a rynek nieruchomości jest ukształtowany przez bezwzględne realia kapitalizmu i brak polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia. Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie? I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”?

Urbanista Łukasz Drozda analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju. Kreśli przy tym krajobraz współczesnej polskiej urbanizacji – od wielkich miast, jak Warszawy, Krakowa i Wrocławia, po mniejsze, takie jak Siewierz i Żory. Pokazuje, że niewydolny system kopie dziury sam pod sobą, wciągając do nich przyszłość kolejnych pokoleń.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne
Data wydania: 2023-02-15
ISBN: 978-83-8191-639-4, 9788381916394
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Reportaż
Stron: 224
dodana przez: Asamitt

Autor

Łukasz Drozda Łukasz Drozda
Urodzony w 1990 roku
Łukasz Drozda – politolog i urbanista, doktor nauk o polityce publicznej. Adiunkt na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz wykładowca w School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej ...

Pozostałe książki:

Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce Lewactwo Miejskie strachy Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy
Wszystkie książki Łukasz Drozda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Smutna szara rzeczywistość

20.03.2024

Od pewnego czasu, głównie w przestrzeni miejskiej zaobserwować możemy dziwny trend w budownictwie. Nowe budynki wyrastają jak grzyby po deszczu. Ogrom betonu wciśnięty pomiędzy istniejącą już zabudowę kusi nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale też bezpieczeństwem, czy zamkniętym parkingiem. Kusi to słowo klucz, bo na końcu mamienia stoi odmieniane p... Recenzja książki Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@pebro
2023-06-04
6 /10
Przeczytane

Trafnie opisana sytuacja mieszkaniowa w Polsce. Reportaż obejmuje czasy od PRLu do współczesnych "trików" stosowanych przez deweloperów. Wiadomo, że nie są to charytatywne organizacje i to, co robią, robią dla kasy. Dla mnie patodeweloperką jest naginanie przepisów, tak aby można umieścić jak najwięcej bloków na ograniczonej powierzchni. Małe place zabaw, brak przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz, na rzucie np. wrysowane łóżko o długości 1,6 m, budowa na terenach zalewowych, brak parkingów, itp. Oszustwa na materiałach i wykonaniu należy piętnować. Natomiast mieszkania o powierzchni jednego pokoju? Jeśli jest popyt to dlaczego nie. Ale powinno to być jasno oznaczone w ofercie. Studentowi więcej nie potrzeba.

× 4 | link |
@frodo
2023-04-06
10 /10
Przeczytane 2023

Świetna książka. Dom, mieszkanie niby zwykłe słowa, ale w kontekście naszego życia nabierają zupełnie innego znaczenia. Mieszkamy w kraju gdzie posiadanie takowego jest skarbem. Polecam gorąco. Książka warta każdej minuty lektury.

× 4 | link |
CA
@captaindrown
2023-07-09
7 /10
Przeczytane
@maciek.grzyb
2023-04-16
7 /10
@Zaczytane_koty
2024-03-11
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat