Edukacja w kontekście różnicy i różnorodności kulturowej

Elżbieta Chromiec
Edukacja w kontekście różnicy i różnorodności kulturowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Struktura obecnego tomu jest dwudzielna. Pierwszą część (Drogi i bezdroża metodologii} współtworzą teksty wcześniejsze, skupione wokół problemu międzykulturowości w obszarze edukacji formalnej. Obiecująco w tym kontekście rysowała się przed laty perspektywa metodologiczna tzw. action research (badania w działaniu), tym bardziej, że koncept zyskał już wtedy uznanie wielu polskich badaczy (I. l.). Z kolei refleksja i metodologia filozoficzna towarzysząca praktyce edukacyjnej w warunkach różnicy kulturowej, którą literatura niemiecka określa jako hermeneutykę międzykulturową, nie spotkała się jak dotąd z zainteresowaniem w naszym kraju (1.2.). Podobnie było z zagadnieniem międzykulturowych aspektów nauczania języków obcych, stąd pomysł rekapitulacji wiedzy zawartej w dostępnej literaturze niemieckojęzycznej (1.3.). Wreszcie - warstwa metodologiczna studium empirycznego Dziecko wobec obcości kulturowej (1.4.) jest fuzją podejścia fenomenologiczno-hermeneutycznego, eksperymentu jakościowego oraz teorii ugruntowanej, których poznanie zawdzięczam także lekturom w języku niemieckim. Część druga tomu (Perspektywy poznawcze i praktyczne) zawiera teksty z ostatnich dwóch lat; stanowią one pole poszukiwań otwierających nowe możliwości badawcze, ale też zorientowanych w kierunku praktycznych zastosowań wiedzy o relacjach międzykulturowych, zarówno w edukacji formalnej, jak i nieformalnej. Pierwszy z nich prezentuje najnowsze, tzw. kulturowe modele kształcenia obcojęzycznego, z których te bazujące na koncepcie transkulturowości znajdują się w fazie eksperymentu (II. 1.). Recenzja słynnej książki D. Schwanitza Bildung. Alles, was mań wissen muss - to próba określenia przyczyn niezwykłej popularności tej pozycji w Niemczech, ale też dyskusja z interpretacjami autora oraz animacyjnym zamysłem dzieła (II.2.). Przegląd niemieckich teorii oraz badań dotyczących kulturowego wymiaru globalizacji - na tle współczesnego dyskursu globalizacyjnego -jest tematem kolejnego szkicu (II.3.). Tom zamyka artykuł krytycznie zestawiający niemieckojęzyczną literaturę humanistyczną i ekonomiczną dotyczącą sposobu rozumienia i kształcenia kompetencji międzykulturowej (II.4.).
Data wydania: 2006-01-01
ISBN: 978-83-7308-796-5, 9788373087965
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Stron: 108

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Edukacja w kontekście różnicy i różnorodności kulturowej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Edukacja w kontekście różnicy i różnorodności kulturowej”- Elżbieta Chromiec

Edukacja w świecie kultury popularnej
Edukacja w świecie kultury ... Witold Jakubowski
{}10/10
Kultura popularna jest fragmentem kulturowej rzeczywistości ...
Edukacja i odkrywanie tożsamości w warunkach wielokulturowości
Edukacja i odkrywanie tożsa... Alina Szczurek-Boruta
Książka wplata się w widoczną coraz wyraźniej w ostatnich la...
Edukacja europejska od wielokulturowości do międzykulturowości
Edukacja europejska od wiel... Przemysław Paweł Grzybowski
Książka ukazuje problemy edukacji europejskiej w perspektywi...
Role płciowe. Socjalizacja i rozwój
Role płciowe. Socjalizacja ... Mariola Chomczyńska-Rubacha
Przedmiot badań pedagogiki to nie tylko procesy edukacyjne w...
O dialogu kultur w edukacji polonistycznej (na poziomie szkoły podstawowej)
O dialogu kultur w edukacji... Bernadeta Niesporek-Szamburska, Anna Kołodziej
Rola komunikacji i języka w dialogu kultur Pojęcia związane ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Edukacja w kontekście różnicy i różnorodności kulturowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe