Eliasz albo walka ze słowikami

Maurice Gilliams
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Eliasz albo walka ze słowikami
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Na podstawie tej powieści Klaas Rusticus wyreżyserował w 1991 r. film pod tym samym tytułem. Powieść przełożył na język polski Andrzej Kołaczkowski. Została ona opublikowana w serii Współczesna Proza Światowa w 1971 r. wraz z inną niewielką powieścią Gilliamsa, Zima w Antwerpii z 1953 r. Utwór został wpisany do kanonu literatury niderlandzkiej.

Głównym bohaterem powieści jest młody chłopiec, opisujący swe życie, które prowadzi w wiejskim dworku. Narracja nie jest jednak skupiona na chronologicznym przedstawianiu wydarzeń, lecz subiektywnym przedstawianiu wrażeń chłopca oraz metaforycznym opisem przyrody otaczającej dworek, zawiera poetyckie opisy osób, z którymi chłopiec przestaje, miejsc, do których zachodzi oraz sytuacji, które przeżywa.

Powieść uważana jest za ważną próbę odnowy niderlandzkiej prozy modernistycznej w kierunku introwertyzmu

Tytuł oryginalny: Elias of het gevecht met de nachtegalen
Data wydania: 1971
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Współczesna Proza Światowa

Autor

Maurice Gilliams Maurice Gilliams
Urodzony w 1900 roku w Belgii (Antwerpia)
Maurice Gilliams, właśc. Guillaume Rosalie – poeta i powieściopisarz flamandzki. Maurice Gilliams był synem drukarza Fransa Gilliamsa. Na życie i twórczość Maurice’a Gilliamsa ogromny wpływ wywarł związek małżeński z Gabriëlle Baelemans

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Eliasz albo walka ze słowikami aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@flatreads
2023-11-27
8 /10
Przeczytane moja biblioteczka

Książka Gilliamsa składa się z dwóch części – tytułowej oraz z 𝘡𝘪𝘮𝘺 𝘸 𝘈𝘯𝘵𝘸𝘦𝘳𝘱𝘪𝘪. I tak jak w tym pierwszym segmencie non stop zatrzymywałam się, żeby coś zaznaczać, żeby się pozachwycać nad głębią i poetyckością kolejnych linijek, tak ten drugi zmęczył mnie do granic możliwości.

𝘌𝘭𝘪𝘢𝘴𝘻... to nieposkładana historia życia pewnego Eliaszka właśnie. Pierwsza część przedstawia epizody mające miejsce w miarę na bieżąco, z dialogami i oddechami pomiędzy akapitami. Bohater to dwunastoletni chłopiec, który wszystko dookoła rozkminia, ciągle filozofuje, poszukuje sensu istnienia w naturze i w ludzkich mechanizmach. A oprócz tego jest też małym chłopakiem, który biegnie przez świat za przygodami, tajemnicami dorosłych i dobrą zabawą.

𝘡𝘪𝘮𝘢 𝘸 𝘈𝘯𝘵𝘸𝘦𝘳𝘱𝘪𝘪 zawiera lawinowe ściany tekstu (pisane z perspektywy starszego już bohatera), w których trudno się połapać, kiedy miały miejsce opisywane wydarzenia (ciągłe skoki czasowe bardzo to utrudniały), a niemożliwością było wyodrębnić jakąś "teraźniejszość". I tak jak, NAPRAWDĘ, cudowności języka, składania ze sobą słów, niesamowitej postaci cioci Henrietty, klimatu i przedziwnie wspaniałych opisów przeżyć nie można autorowi odmówić, tak... nie do końca mi to ze sobą zagrało. Too much. Za potężne to dla mnie było. A druga część tak mnie rozczarowała, że muszę sobie ciągle powtarzać, jak świetna była ta pierwsza.

Ale co, nie powiem "nie czytajcie drugiej", bo ta pierwsza wcale nie urywa się jakimś logicznym zakończeni...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Eliasz albo walka ze słowikami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl