Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na
podstawie 5 ocen kanapowiczów
Popraw tę książkę
|
Dodaj inne wydanie
7.8
/10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na
podstawie 5 ocen kanapowiczów
Opis
- pojęcie wzoru i pojęcie naśladownictwa - ethos rycerski w Grecji starożytnej - wojownik spartański - germanowie - rycerz w średniowieczu - rycerz w roli dworzanina - gentleman - ethos rycerski w Nowym Świecie.
Urodzona 16 stycznia 1896 roku w Polsce (Warszawa)
Maria Jadwiga Ossowska z domu Niedźwiedzka – polska etyk, teoretyk, socjolog i psycholog moralności. Uczennica Tadeusza Kotarbińskiego. W latach 1945–1948 profesor Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczyła etyki m.in. Leszka Kołakowskiego. Od 1948 wykład...
Pozostałe książki:
Wszystkie książki Maria Ossowska
Gdzie kupić
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?
Recenzje
Coś mi się wydaje, że książka Ethos rycerski i jego odmiany aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje
Moja opinia o książce
Opinie i dyskusje
@oga
2008-02-24
10
/10
Tak się składa, że Maria Ossowska jest autorytetem w kwestiach historii etyki i moralności (między innymi, bo zainteresowania miała o wiele szersze), a "Etos rycerski" to bardzo ważna praca w jej dorobku, ukazująca niezwykle istotne czynniki postępowania i ich przemiany w czasie. Nie wiem, na jakiej podstawie don_Franacesco tak ostro się wypowiada przeciwko tej książce, ale sprawia to wrażenie niezbyt wiarygodne. Może powinno się najpierw postudiować nieco historię etyki i socjologię moralności, zanim się zacznie ferować wyroki. A o tym, że zbroja rycerska mogła ważyć kilkadziesiąt kilogramów, wiem nawet ja (ze szkoły, zapewne).
| link |
@don_Francesco
2007-10-11
5
/10
PrzeczytaneŚredniowiecze
Nie ukrywam, że bardzo się na tej książce rozczarowałem. Została mi polecona przez nauczyciela języka polskiego jako lektura obowiązkowa. Otóż muszę powiedziec, że autorka nie ma zielonego pojęcia o mentalności ludzi średniowiecza, nie jest zupełnie zapoznana z podstawowymi informacjami w niektórych dziedzinach (vide "zbroja rycerza ważyła 80kg" - gratuluje rycerzom, którzy w czymś takim by chodzili). Ogólnie nie polecam - za to namawiam do zapoznania się z pozycją "Rycerze i Rycerskośc" autorstwa Richarda Barbera.
| link |
KI
@Kicha225
2008-03-03
Zbroja rycerska (obojętnie w jakim okresie historycznym) nie ważyła nigdy 80 kilogramów. Spróbuj w czymś takim chodzić nie wspominając walki. Jestem z bractwa rycerskiego więc Twoja szkoła tutaj nie jest wiedzą porównywalną (bez urazy). Jak dla mnie Maria Ossowska wie o moralności, socjologii tamtejszych ludzi ale brakuje jej praktycznego obycia z tematem średniowiecza i pewnej tamtejszej codzienności
| link |
@Sun.shine
2013-05-07
8
/10
PrzeczytaneFilologia polska
Bardzo dobra praca, szczególnie dla filologa zajmującego się etosem rycerskim. Pani profesor umiejętnie przedstawia dzieje ideału, wyprowadza jego archetyp i opisuje jego późniejsze inspiracje. Może dla historyka ta praca jest zbyt ogólnikowa, ale dla literaturoznawcy to kopalnia wiedzy.