Europa. Historia naturalna

Tim Flannery
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Europa. Historia naturalna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Opowieść Tima Flannery zaczyna się około 100 milionów lat temu, w momencie narodzin Europy, kiedy to pojawiły się pierwsze zdecydowanie europejskie organizmy, a kończy – w roku 2200 – futurologiczną wizją Toskanii przemierzanej przez stada słoni i nosorożców! Tim Flannery stara się odpowiedzieć na trzy wielkie pytania. Jak formowała się Europa? Jak była odkrywana jej historia? I dlaczego Europa stała się tak ważna dla świata? Ostatnie osiągnięcia nauk przyrodniczych pozwoliły na reinterpretację przeszłości kontynentu. Okazuje się, że Europa jest – i była też w przeszłości – w awangardzie globalnych przemian. Autor pokazuje złożoność i zmienność ekosystemów. Przyznaje też, że niektóre z najbardziej charakterystycznych gatunków kontynentu, w tym największe dzikie ssaki oraz... sami Europejczycy, są hybrydami.  
Tytuł oryginalny: Europe: A Natural History
Data wydania: 2019-10-24
ISBN: 978-83-11-15740-8, 9788311157408
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 394
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Europa. Historia naturalna? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
9 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_1 Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam

Dawno nie czytałem tak dobrze napisanej książki z paleontologii. Momentami wracały wręcz emocje, które towarzyszyły mi dawno temu podczas lektury "Zanim pojawił się człowiek". Tim Flannery świetnie potrafi przykuć uwagę czytelnika do świata, którego już nie ma, albo który właśnie się kończy na naszych oczach. Błyskotliwie łączy czystą wiedzę i najnowsze ustalenia z ciekawostkami o naukowcach, którym zawdzięczamy rekonstrukcję przemian kenozoiku. "Europa. Historia naturalna" to opowieść tętniąca życiem zdumiewająco różnorodnym, pełnym zwrotów akcji, migracji, deformacji geologicznych, glacjałów, wędrówek wysp, wzlotów i upadków kolejnych taksonomów. Ostatecznie to tekst mocny osadzony we współczesnej ekologii, bo autor pochyla się nad obecnym stanem europejskiej flory i fauny. Szuka sojuszników do mądrego wspierania akcji odbudowy ekosystemów i powrotu wielu gatunków na ich siedliska.

Trudno wyróżnić jakiś fragment, temat czy opisaną epokę. Przewodnia teza autora, to wykazanie, że w ostatnich kilkudziesięciu milionach lat Europa stanowiła przede wszystkim bardzo ważny łącznik migracyjny między rozległymi terenami Ameryki i Azji. Poza tym, dzięki rozbudowanej linii brzegowej, dynamice zlodowaceń i licznym wyspom, 'dochowała' się wielu endemicznych form życia, na przykład słonia o wadze 15-tu ton, czy hipopotama rozmiarów owcy. Każdy element układanki stratygraficznej czy filogenetycznej ma swój cel i miejsce. Opisy ogólnej zmienności w wielkiej skali i ciekawe cha...

× 4 | link |
@Orestea
2019-11-06
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Europa. Historia naturalna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl