FAKT, NIE MIT

Aleksandra Stanisławska, Piotr Stanisławski
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
FAKT, NIE MIT
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Piotr i Ola Stanisławscy (Crazy Nauka) rozbierają na części pierwsze najpopularniejsze mity związane z nauką. Sprawdzają, jakie kryją się w nich błędy i dlaczego tak wielu ludzi w nie wierzy. Wyposażają czytelnika w zestaw narzędzi, które pozwalają dostrzec słabe punkty pseudonaukowych bzdur i rozbrajać je niczym bombę.

Fakt nie Mit można czytać od deski do deski, ale też sięgnąć po nią, gdy przy świątecznym stole wuj zaczyna przekonywać, że Ziemia jest płaska, a stryjenka opowiada, jak to jej nieszczelne jelito uleczyła cudowna metoda polecana przez popularnego znachora-spawacza. Autorzy od lat piszą o nauce i pseudonaukowych bzdurach. Niewiele jest mitów, które mogą ich zaskoczyć. A choć stale powstają nowe, to są sposoby, by je wykryć i zdemaskować. I tymi sposobami autorzy dzielą się z czytelnikami.
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-280-7001-1, 9788328070011
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Naukowe
Stron: 272
dodana przez: foxy0moonlight

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

FAKT, NIE MIT

WYBÓR REDAKCJI
4.11.2019

Kto z Was nie słyszał o płaskoziemcach lub antyszczepionkowcach, niech podniesie rękę. "Fakt, nie mit. Obalamy naukowe mity" to książka, w której autorzy postawili na naukowe wytłumaczenie chyba najpopularniejszych teorii spiskowych, mitów odnośnie nauki. Chcą przekazać nam argumenty obalające wyżej wspomniane "historie". Nie jestem do końca pew... Recenzja książki FAKT, NIE MIT

Pozycja warta uwagi - skłania do refleksji

WYBÓR REDAKCJI
1.03.2021

Autorzy książki prowadzą warsztaty, szkolenia i wykłady (m.in. o tematyce klimatu, fake news, selekcji informacji i krytycznego myślenia), uczestniczą w wielu przedsięwzięciach naukowych i dydaktycznych, prowadzą blog popularnonaukowy Crazy Nauka oraz związane z nim media społecznościowe. Aktualnie są mocno zaangażowani w różnego rodzaju działania... Recenzja książki FAKT, NIE MIT

Pigułka ze spłukanej wątroby nieistniejącej kaczki

5.12.2019

Jak tam, foliowa czapeczka przygotowana, mikrofala wypitolona na śmietnik, cukierek z nieistniejącej kaczej wątroby zażyty? To bierzcie „Fakt, nie mit” w łapkę i wzdrygnijcie się nad rządową propagandą opatuloną w „edukacyjną” książeczkę. Wiecie, jakie bzdury tam piszą? Na przykład o chemtrails. No błagam, jaką trzeba być otumanioną owcą, żeby w s... Recenzja książki FAKT, NIE MIT

@KazikLec@KazikLec × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2021-06-11
4 /10
Przeczytane Audiobook Czytadła L. polska Popularnonaukowe

Nie czytuję blogów, szkoda mi czasu. Przy blogach zastanawiam się, kto je finansuje i jaki wpływ ma to na wpisy. Lubię czytać książki popularnonaukowe, ale ta książka leżała gdzieś obok. Tematy oklepane, a i sposób ich pokazania i język niezachwycający. Tak jakby ilość poruszanych tematów zwalniała z dobrego ich omówienia. Oponentom zarzucają demagogię, ale sami ją też stosują, próbując za wszelką cenę przekonać wszystkich do swojego zdania na dany temat. Czasami miałam wrażenie, że im coś wyżej przetworzone tym dla autorów bardziej wartościowe. Nad GMO cały czas trwają badania, nie znamy długotrwałych skutków i takie podejście na hura trochę mnie dziwi. Porównanie ludzi, którzy mają zastrzeżenia w stosunku do GMO z ludźmi, którzy wierzą w płaską Ziemie, jest dla bardzo naciągane. Zgadzam się, że jesteśmy zalewani informacjami i nie jesteśmy zweryfikować wszystkie wiadomości. Wtedy należy szukać wiedzy w wiarygodnych źródłach i książkach wiarygodnych uczonych, a nie u ekspertów blogowych z Internetu. Znalazłam w książce parę ciekawostek, ale w większości książka mnie nudziła. Może dla kogoś, którego nie interesują książki popularnonaukowe, może przeczytać ją z zainteresowaniem. Gdybym tej książki nie słuchała, to podejrzewam, że po pierwszych rozdziałach porzuciłabym ją.

× 20 | Komentarze (2) | link |
@krysztyna
2022-03-22
7 /10
Przeczytane

Bardzo fajne podsumowanie i wyjaśnienie krążących w dzisiejszych czasach mitów dotyczących zagadnień naukowych.

× 2 | link |
@foxy0moonlight
Przeczytane
@czytanie.na.platanie
2020-01-09
7 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2019

 
Zewsząd jesteśmy atakowani informacjami. Jak odróżnić fakty od fake newsów? Jak nie dać się zmanipulować? Nie jest to takie proste. 
 
Niektóre informacje od razu wzbudzają naszą nieufność, ale nie jesteśmy w stanie weryfikować wszystkiego. Dużą część musimy przyjąć "na wiarę". Tylko którym źródłom zaufać? Które podają prawdę, a których celem jest manipulacja we własnym interesie? W dobie Internetu nie jest to takie łatwe. 
 
Szczepionki trują, homeopatia nie działa, efekt cieplarniany to kit, Ziemia jest płaska, naturalne kosmetyki są najlepsze, GMO jest niebezpieczne, a telefony komórkowe emitują szkodliwe promieniowanie. Co jest faktem, a co mitem? W książce „Fakt, nie mit” autorzy rozprawiają się z krążącymi mitami, na poparcie swoich tez przedstawiając wyniki dostępnych badań. 
 
Osobom otwartym na argumenty książka pozwoli ze zrozumieniem spojrzeć na pewne zjawiska i problemy. Tych z góry przekonanych o swoich racjach moim zdaniem nie przekona żadna książka, nawet tak przystępnie i zajmująco napisana, powołująca się na wyniki badań. Dla wielu liczą się względy ideologiczne. Choć może się mylę? 

| link |
@Klaudia_Smyk
2019-11-04

Piekna ksiakza nie tylko dla osob ktore sie tym interesuja

| link |
@DieLeseratte
2022-04-17
7 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2021-12-08
8 /10
Przeczytane 📚 posiadam 🌌 popularnonaukowe
@paulina2701
2021-01-16
9 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2020-11-02
6 /10
Przeczytane
@Julia_B31
2020-06-18
7 /10
Przeczytane E-book
ST
2020-05-07
5 /10
Przeczytane
BT
2020-03-29
6 /10
Przeczytane
SZ
2021-01-14
7 /10
Przeczytane 2_Biblioteka 0_Nie posiadam 1_Popularnonaukowa
MA
2019-12-07
7 /10
Przeczytane
@KazikLec
2019-12-05
7 /10
Przeczytane 2019
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“(...) nauka - zawsze czeka na nowe wyniki i jest gotowa zmienić zdanie.”
#
“Choć bardzo często spotkamy pojęcie 'naturalny', to nie ma ono jasno określonego znaczenia i jest wykorzystywane do różnego rodzaju manipulacji. Nigdy jednoznacznie nie wskazuje na to, że coś ...”
#
“Katastrofę będąca splotem przypadków, błędnych decyzji podjętych pod wpływem chwili czy warunków zewnętrznych łatwiej jest oswoić, jeśli założymy, że jej przyczyną było celowe działanie - zama...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl