Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939

Robert Forczyk
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Robert Forczyk, wykorzystując bogate doświadczenie historyka i oficera US Army, demaskuje mity narosłe wokół najazdu Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, któremu niemieccy sztabowcy nadali kryptonim Fall Weiss (Wariant biały). Mity oparte na propagandzie, przekłamaniach zachodnich i radzieckich wojskowych i polityków, lenistwie historyków.

Autor udowadnia, że Fall Weiss nie był modelowym przykładem blitzkriegu, lecz dość konwencjonalną kampanią, podczas której Wehrmacht dopiero się uczył, jak wykorzystywać w walce czołgi i bombowce nurkujące. Przedstawia rozwój polskiej doktryny militarnej, organizację armii, koncepcje rozbudowy przemysłu zbrojeniowego, projekty produkcji nowych rodzajów uzbrojenia i sprzętu, działania wywiadu. Dowodzi, że Wojsko Polskie było dobrze uzbrojone i wyposażone, walczyło odważnie, ale wytyka także polskie błędy militarne, polityczne i gospodarcze, które wraz z radziecką inwazją doprowadziły do klęski.

Choć jednak Niemcy i Związek Radziecki wspólnie pokonali Polskę, naród polski nie stracił bojowego ducha, a liczni żołnierze i lotnicy kontynuowali walkę na innych frontach.
Data wydania: 2022-08-30
ISBN: 978-83-8188-627-7, 9788381886277
Wydawnictwo: Rebis
Kategoria: Historia Polski
Stron: 464
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Robert Forczyk Robert Forczyk Robert Forczyk jest uznanym autorytetem w kwestiach historii militarnej, II wojny światowej, broni pancernej. Jest autorem kilkudziesięciu książek, m.in. dwutomowego opracowania Wojna pancerna na froncie wschodnim. Przez 18 lat pełnił służbę w siłac...

Pozostałe książki:

Kaukaz 1942-1943 Demiańsk 1942-1943 Dniepr 1943. Przełamanie wału wschodniego Hitlera Leningrad 1941 - 44 Oblężone miasto Fall Rot. Upadek Francji 1940
Wszystkie książki Robert Forczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

KR
2021-04-25
9 /10
Przeczytane

Polecam każdemu, kto interesuje się historią Polski. Książka niesie ciekawą wiedzę w pigułce, dotyczącą wojny obronnej Polski w 1939 r. Możemy z niej się dowiedzieć, że nie wszystko było tak idealnie po polskiej stronie, jak się pokazuje np. niektórych w dzisiejszych polskich filmach dokumentalnych, a o porażce zaważyła wielka przewaga liczebna Niemców. Z drugiej strony wehrmacht także nie odniósł błyskotliwego i łatwego zwycięstwa. Np informacja niemiecka o zniszczeniu całego polskiego lotnictwa na lotniskach w pierwszych dniach wojny, była zwykłą propagandą. Co ciekawe dowiedzieć się możemy, że wehrmacht, czyli zwykli "porządni" Niemcy od samego początku wojny dopuszczali się zbrodni wojennych. Stoi to w sprzeczności z dzisiejszą narracją strony niemieckiej i nie tylko niemieckiej, jakoby zbrodni dopuszczała się tylko ta zła garstka fanatycznych nazistów z SS. Warto znać takie fakty, aby mieć świadomość własnej historii i być może przy okazji uświadomić ludzi z zagranicy.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl