Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków

Artur Wójcik
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Publikacja poświęcona jest analizie zjawiska fantazmatu Wielkiej Lechii (Imperium Lechickiego). Propagatorzy Wielkiej Lechii przedstawiają nową wersję historii bez udokumentowanych faktów, w której Polacy (zwani niegdyś Lechitami) posiadali m.in. ogromne imperium, toczyli zwycięskie boje z Aleksandrem Wielkim czy kontaktowali się z… kosmitami. Zwolennicy tych teorii utrzymują, że wrogom Lechii zależało na tym, aby zniszczyć „prawdę” i wmówić nam, że Polacy zeszli z drzew wraz ze chrztem Mieszka w 966 roku. Popularność koncepcji Wielkiej Lechii przerodziła się w agresywny retorycznie ruch internetowy, nazwany turbosłowianami lub turbolechitami. Praca składa się z dwóch części: publicystycznej i naukowej. W pierwszej przedstawiona została geneza i charakterystyka zjawiska, a także idące za nim zagrożenia. Część druga stanowi wycieczkę do wykreowanego przez pseudonaukę świata starożytnych Polaków, w której rolę przewodnika pełni historyk. Krok po kroku poddano analizie dowody rzekomo potwierdzające istnienie „imperium lechickiego”. Ukazano, jakimi narzędziami można rozbroić każdy mit pseudohistoryczny, w czym niebagatelną rolę odgrywa prezentacja tego, co rzeczywiście wiemy na temat naszych początków. Czytelnik będzie mógł zapoznać się z bogatą literaturą przedmiotu, pomocną w dalszym pogłębianiu wiedzy. Książka skierowana jest przede wszystkim do osób, które napotykają w internecie nowe, niejednokrotnie kontrowersyjne lub podejrzane treści o najdawniejszej historii Polski, jak również do wszystkich zainteresowanych tajemnicami naszych dziejów. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Data wydania: 2019-11-06
Wydawnictwo: Napoleon V
Kategoria: Historia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Turbobzdury turbobajarzy

WYBÓR REDAKCJI
15.12.2019

Ach, Wielka Lechia, duma Słowian, Potężne Państwo, co wynalazło koło, sedes i zupki chińskie (niech was nie zmyli nazwa!), przybiło pionę z Aleksandrem Wielkim i cesarzyło połowie Europy (to te podrasowane mózgi, mózgi podrasowane srebrną nitką w tradycyjnym stroju słowiańskim), i komu to przeszkadzało? Ano Watykanowi z tym jego fejkowym chrztem i... Recenzja książki Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków

@KazikLec@KazikLec × 8

Moja opinia o książce

Opinie

@Beata_
2019-12-14
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Dobra. I potrzebna. Pokazuje przepaść pomiędzy podejściem naukowym, a wymysłami. Dziękuję autorowi za sumienną kwerendę tych ostatnich, bo sama nie miałabym siły eksplorować tej części Otchłani. I za metodyczne rozprawienie się z tymi "snami o potędze".

× 10 | link |
@piotr.ciszewski1
2021-09-30
8 /10

Tytułów demaskujących pseudonaukę nigdy za mało. Autor bardzo sprawnie rozprawia się z popularnym ostatnio mitem tzw. Wielkiej Lechii. Przedstawia jego historyczna genezę, a także obala narrację współczesnych pseudohistoryków. Szkoda, że forma nieco chaotyczna, bo byłby z "Fantazmatu" tytuł wybitny.

| link |
@KazikLec
2019-12-15
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl