Filozof i wilk

Mark Rowlands
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Filozof i wilk
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Czego mogą się od siebie nauczyć filozof mizantrop, czerpiący inspiracje tyleż z Heiddeggera i Nietzschego, ile z Jacka Danielsa, oraz wilk, który zamiast polować na łosie, kradnie kanapki z plecaków studentów i wyje na nudnych wykładach?
Kiedy młody wykładowca filozofii Mark Rowlands postanowił kupić puchatego małego wilczka, nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo zmieni się jego życie. I nie chodziło tylko o zjedzoną klimatyzację i zrujnowany ogród. Relacja z Breninem gruntownie zmieniła jego myślenie, stając się inspiracją filozoficznych rozważań nad naturą miłości, śmierci, szczęścia i człowieczeństwa. Ich owocem jest autobiograficzna książka Filozof i wilk, poruszający i zabawny opis niezwykłej przyjaźni przekraczającej granice gatunków.
Relacje filozofa i wilka, mimo doświadczeń Rowlandsa z dużymi psami, nie od razu układają się gładko: znudzony wilk gryzie wszystko, co popadnie, a bieganie, które ma go zmęczyć, tylko poprawia mu kondycję. Ponieważ mimo treningu posłuszeństwa nie można ani na chwilę zostawić go samego, towarzyszy Rowlandsowi na wykładach i na meczach rugby, a kiedy filozof postanawia zmienić miejsce pracy, jedzie wraz z nim do Irlandii, gdzie Brenin zyskuje dwie towarzyszki: owczarka Ninę oraz swoją córkę Tess, potem do Londynu, a wreszcie na południe Francji.
Data wydania: 2011-01-19
ISBN: 978-83-7414-905-1, 9788374149051
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Biosfera
Stron: 294

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

FILOZOF I WILK czego może nas nauczyć dzikość O miłości, śmierci i szczęściu.

26.07.2011

[Rozpocznę od spraw technicznych. Wydanie książki jest arcypiękne, ale tylko pod obwolutą. Twarda oprawa jest w pięknym odcieniu brązu z małym wilczkiem pośrodku, którego motyw graficzny jest przewodnim dla całości. Sama obwoluta jest już taka sobie – nie w moim guście. Ogromnym plusem jest bardzo dobry gatunkowo papier i dobrze dobrana czc... Recenzja książki Filozof i wilk

@Mary_Rose@Mary_Rose

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
6 /10
Przeczytane Posiadam 2017

Książka mówi mniej więcej o tym, co się dzieje kiedy ze zwierzęciem żyje ktoś tak skłonny do filozofowania jak wykładowca filozofii. Spodziewałam się z grubsza zbioru anegdotek o tym, jak nieprzewidywalne jest życie w jednym domu z wilkiem (nie wilczurem a wilkiem), a dostałam zbiór refleksji filozoficznych przefiltrowanych przez doświadczenia bohatera. Tylko w części książki, dla mnie zbyt małej, czuć było więź między człowiekiem a wilkiem Breninem i widać było jak to mieć u boku stworzenie tak inne. Oczywiście te fragmenty chwytały mnie za gardło i pozwalały docenić piękno wilczego brata.

Jednak drażniło mnie, że w swoim filozofowaniu autor był bardzo oderwany od wiedzy naukowej. Na przykład założył, że człowiek jako małpa jest z natury swojej (zwrot sam w sobie kontrowersyjny) jest istotą podstępną, spiskującą i zasadzającą funkcjonowanie w grupie na manipulacji. Jako przykłady podaje małpę naczelną (nie pamiętam, o jaki gatunek chodzi), która widząc smakowity owoc udaje przed innymi członkami stada, jakoby niczego ciekawego nie zauważyła albo budowanie sojuszy przez ambitnego samca w stadzie szympansów. Nakłada na te obserwacje negatywny filtr kombinatorstwa i voila, mamy wredną małpę i wrednego człowieka oraz czystego, szlachetnego wilka, który nie ucieka się do takich zabiegów. Słabe jest to opisywanie zachowań w ludzkich kategoriach, idealizowanie wilczego indywidualizmu, a niedocenianie inteligencji, która kryje się za wymienionymi działaniami małp. Jeśli fil...

| link |
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane Trzeba do tego wrócić Chcę mieć
@Jjolka
2015-08-04
10 /10
Przeczytane
@Mary_Rose
@Mary_Rose
2011-07-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Filozof i wilk. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl