Fiva.Przekroczyć granicę strachu

Gordon Stainforth
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Fiva.Przekroczyć granicę strachu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

W 1969 roku młodzi wspinacze, Gordon i John Stainforth, postanowili zmierzyć się z najwyższą w Europie pionową ścianą skalną, norweską Ścianą Trolli. Zachęceni przez "ekspertów", pewni swoich umiejętności i zaopatrzeni w marny prowiant oraz sprzęt, który dziś określilibyśmy jako przestarzały, wybrali drogę nazywaną "Fiva" (słowo wymawiane jak angielskie fever - gorączka). Niestety bracia zlekceważyli kapryśną i groźną naturę gór. Przygoda, która miała im zająć jedno popołudnie, okazała się trwającym ponad 50 godzin testem sprawności fizycznej, a także prawdziwą próbą charakteru i zaufania. To była wyprawa, która mogła kosztować ich życie. Minęło 40 lat, nim autor - który dziś wspina się, pisze książki i fotografuje góry - zdecydował się opisać te dramatyczne wydarzenia. To bardzo osobista, wspaniale opowiedziana, a zarazem nietypowa relacja, pozwalająca czytelnikowi dotrzymać kroku młodym Stainforthom, pokonującym nieprzyjazną i trudną skalną drogę. Unikalne, intensywne doświadczenie, o którym powinien przeczytać każdy pasjonat gór, każdy wspinaczkowy nowicjusz, by ustrzec się błędów. Ale również każdy doświadczony wspinacz - by przekonać się, że wszyscy je popełniamy. Fiva to pisarstwo najwyższej próby; nie tylko wpisuje się w nurt najlepszych książek alpinistycznych, lecz także dotyka tematów uniwersalnych, ogólnoludzkich. 
Data wydania: 2017-05-24
ISBN: 978-83-7976-668-0, 9788379766680
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Stron: 274

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Fiva.Przekroczyć granicę strachu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjo
2023-01-19
5 /10
Przeczytane ✅Góry małe i duże.... ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie.

Historia wejścia na Store Trolltind, najpotężniejszą górę regionu Romsdal w Norwegii, drogą zwaną „Fiva” (słowo wymawiane jak angielskie fever – gorączka) opisana z perspektywy dwóch braci bliźniaków, uczestników wyprawy. Pokonanie tej 1200 - metrowej, gładkiej i pionowej ściany miało im zająć tylko jedno popołudnie, bo przecież powiedziano im, że to niezbyt trudna droga... Niestety, nie wszystko poszło po ich myśli a wspinaczka, która miała być przygodą zmienia się w wyprawę, która mogła kosztować ich życie zwłaszcza, że najkrótsza droga powrotu wiedzie przez szczyt.....

Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie blurb na jednej ze skrzydełek obwoluty, na którym ktoś napisał : "jeśli w świecie wydawniczym panuje jakakolwiek sprawiedliwość, to będzie bestseller. Dotknięcie pustki? Zapomnijcie! " Miałam nadzieję, że przeczytam coś podobnego do "Dotknięcia pustki" do której mam dość spory sentyment. Nie powiem, książka mi się podobała ale porównanie tego czegoś do historii Simpsona a wręcz sugerowanie, że "Fiva" ją pod tym względem przebija jest jakimś rażącym nietaktem i tak marnym porównaniem, że aż mi się nie chce tego komentować. Każdy, kto czytał te dwa tytuły, doskonale zdaje sobie sprawę, że wypadek Joe Simpsona nie ma w sobie równych i stawianie go na równi z sytuacją, która miała miejsce na Fivie jest jakimś totalnym nieporozumieniem i skrajną głupotą.

Nie wiem, kto jest autorem tego blurba ale...

× 13 | link |
@Anna_GP
@Anna_GP
2020-05-04
6 /10
Przeczytane

Klika elementów sprawiło, że z potencjalnego bestsellera zrobiła się taka sobie książka przygodowa.
Po pierwsze - znamy zakończenie.
Po drugie - książka pisana jest 40 lat po opisywanych wydarzeniach, a udaje jakby to było na bieżąco.
Po 40 latach naprawdę nie sposob pamiętać co było o której godzinie i ile minut trwało. 60-letni mężczyzna udający, że pisze nastolatek to iście karkołomne zadanie. Nie udało się.
Po trzecie - na siło próbowano dodać akcji dramaturgii. A wiadomo, że jak coś jest na siłę, to efekt z reguły odrwotny.

W sumie, największą zaletą tej książki jest to, że jest krótka.

× 6 | link |
DY
@dynia62
2019-12-13
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Jak to zwykle bywa w przypadku najważniejszych pomysłów w życiu, trudno powiedzieć, kiedy dokładnie przyszła mi do głowy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl