Frida

Frida
4.03
Ocena 4.03 na 5 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Autorka: "Powieść "Frida" jest dziełem literackim. Większość przedstawionych ...
Autorka: "Powieść "Frida" jest dziełem literackim. Większość przedstawionych w niej wydarzeń i postaci zrodziła się w mojej wyobraźni, choć jej ramy stanowią prawdziwe epizody z historii Meksyku i biografii Fridy Kahlo. (...) Pisząc "Fridę", chciałam nie tyle udokumentować życie Fridy Kahlo, ile ...
Pełny opis
Data wydania: 2004
ISBN: 9788372006615
Wydawnictwo: Muza
Napisz swoją opinię

Opinie

HE
@HenriettaCorleone 2010-08-20
Przeczytane (2010-06-13)
Książka sama w sobie jako powieść jest według mnie świetna. Niestety, jak przyznaje sama autorka, wiele wydarzeń w niej przedstawionych to jedynie wytwory wyobraźni pisarki, dość luźno zainspirowanej życiorysem Fridy Kahlo. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich elementów historii - niestety na razie nie jestem na tyle kompetentna, by stwierdzić których dotyczy, a których nie. Ale pracuję nad tym... Mimo iż tak naprawdę nie warto traktować tej książki jako źródła WIEDZY na temat życia Fridy, bez wątpienia jest warta przeczytania. Poza tym chcę wierzyć w to, że sama postać artystki, jej charakter i osobowość, zostały pokazane w miarę zgodnie z rzeczywistością. Jeśli tak jest, była to naprawdę fascynująca osoba. Na marginesie dodam, że łączy mnie z tą książką stosunek emocjonalny, bo jej przeczytanie zapoczątkowało zainteresowanie się przeze mnie historią sztuki...
@panika0
@panika0 2010-02-19
Przeczytane (2010-01-01)
Książka dosyć ciekawa, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Sama postać Fridy Kahlo jest imponująca, a jej historia poruszająca. Mimo to książka nie trafiła w moje gusta. Czytało mi się ją dosyć ciężko i czasem musiałam się zmuszać żeby dobrnąć do końca rozdziału. Na szczęście mam ją już za sobą. Sam pomysł na napisanie książki jest rewelacyjny. Opis życia sławnej malarki, przedstawiony poprzez pryzmat jej młodszej siostry Cristiny. Mimo to wydaje mi się że książka jest dosyć rozciągnięta. Miejscami bardzo mnie nudziła, aczkolwiek im bliżej końca tym ciekawiej.
@annam
@annam 2009-10-14
Przeczytane (2007-07-28)
Książka ciekawa, barwna i trochę niezwykła. trudno uwierzyć,że ktoś mógł mieć takie pomysły na własne życie. Szkoda mi głównej bohaterki, bo przypłaciła wysoką cenę za swoje marzenia. Wydaje mi się, że Frida tak naprawdę nigdy nie zaznała szczęścia. Książka świetnie opisuje życie wielkiej malarki, ukazuje je pełne barw, ale też pełne smutku, cierpienia i samotności.
@sybka
@sybka 2008-05-14
Przeczytane (2008-05-14)
Książka nie jest co prawda stricte biograficzna, ale w bardzo ciekawy sposób ukazuje życie i twórczość Fridy Kahlo. Autorka nakreśla osobowość malarki z punktu widzenia młodszej, 'szarej' siostry. Bardzo podobało mi się rozwiązanie stylistyczne - zarejestrowanie tylko jednej strony dialogu. Efekt jest fantastyczny. Naprawdę polecam.
@malinowaesencja
@malinowaesencja 2010-07-06
Przeczytane (2007-07-28)
świetna książka! Historia malarki jest niesamowita, pełna niespodzianek, cierpienia i zła. Zdrada, romanse, kłamstwo, samouwielbienie, niezrozumienie, niedocenienie... Przeczytałam ją jednym tchem. I pomyśleć, że takie życie jest możliwe. Że ktoś taki mógł istnieć. Sam koniec wywołał u mnie wiele sprzecznych uczuć, jak sama Frida.
@Pandemonium
@Pandemonium 2013-03-05
Zafascynowana filmem, ucieszyłam się, że trafiłam wczoraj przypadkiem na tę książkę. Przeczytałam chyba 20 stron i na tym koniec. Jest po prostu obrzydliwa, nie będę czytać czegoś, przez co mogę zwrócić obiad. Gdy minie mi niesmak sięgnę po inną biografię Fridy.
RO
@Roooza 2008-09-19
Przeczytane (2008-09-11)
Świetna książka o interesującej kobiecie, której życie z pewnościa nie było nudne i szare :D:D Zdecydowanie jedna z najbarwniejszych i moich ulubionych postaci literackich.
@syls
@syls 2008-02-26
Przeczytane (2008-02-26)
świetna, świetna, świetna :) jedna z moich ulubionych. Pełna bólu, miłości ale też humoru. Lubię książki o ciekawych kobietach :)
@agadka
@agadka 2010-03-05
Przeczytane (2007-07-28)
Im bliżej końca, tym książka jest bardziej przejmująca. Ale cóż się dziwić - chyba każdy artysta miał barwne, burzliwe życie ...
@malwinka
@malwinka 2008-05-16
przeczytałam zw względu na moje zainteresowanie Fridą Kahlo - frapująca postać, jej życie, no i postawa wobec świata
Współtworzący tą stronę
puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia