Gdyby wiersze miały drzwi : antologia młodszej poezji czeskiej ostatnich lat

6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Gdyby wiersze miały drzwi : antologia młodszej poezji czeskiej ostatnich lat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Na książkę składają się portrety jedenastu współczesnych poetów czeskich oraz wybór ich wierszy z końca lat 80. i ostatniego dziesięciolecia XX w. Niektórzy z nich (jak Jachym Topol, Pavel Kolmacka czy J. H. Krchovsky) są już znani polskiemu czytelnikowi. Utwory pozostałych - Petra Motyla, Karla Jana Capka, Bozeny Spravcovej, Bohdana Chlibca, Romana Telerovskiego, Pavla Petra, Tomasa Pridala i Vita Kremlicki - nie były dotąd tłumaczone na język polski. Posłowie w skrócie charakteryzuje młodsza poezję czeską końca minionego wieku. Przekład wierszy, których autorami są równolatkowie poetów ukazują różnorodne podejścia tłumaczy do przedstawianych tekstów.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7432-013-9, 9788374320139
Wydawnictwo: Atut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Gdyby wiersze miały drzwi : antologia młodszej poezji czeskiej ostatnich lat? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-27
6 /10
O Czechach lub Słowacji Literatura czeska (i słowacka) Wierszem

Poezje, które naprawdę mówią coś o świecie, czytam dłużej niż sagi. A i pożytek z tego jest większy. Doprawdy trudno zrozumieć zachwyt dla wodolejstwa w dobie dzisiejszego szumu informacyjnego, gdy już wieki dawne ceniły głównie lapidarność. Odnajduję realne, często bolesne DOŚWIADCZENIE świata - i to bardzo różnorodne! - w wierszach tego jednego pokolenia czeskich poetów. Pokolenia, które chyba jako ostatnie "zakosztowało" socjalistycznej polityki kulturalnej, a wielu z nich zakazu publikowania, pracy w najgorszych miejscach, losu wyrzutków społecznych czy emigracji. Liczni sięgają po surrealizm i absurd jako środki wyrazu. Widać była/jest taka potrzeba.

Petr Motýl jest (ostrawskim) Ślązakiem, co widać od razu w jego pejzażach i w bezpośrednim stosunku do świata, do języka i braku zahamowań - wiersze jak rozmowy robociarzy przy piwie, ale nie jest to żadna "robotnikomania" socrealizmu, a autentyczna perspektywa człowieka pracy, który też może dziwić się światu - więc filozofować.

Jachýma Topola nie trzeba przedstawiać - to chyba najbardziej w Polsce znany autor z tego zbioru. Pisze rockowo (m.in. jego teksty były wykorzystywane w undergroundowych grupach rockowych: Psí vojácí, Národní třída, Načeva) bez znieczulenia. W swoistym manifeście poetyckim (Wiersze głupie i wulgarne) porównuje autorów poezji oficjalnej i nieoficjalnej:
"najlepiej wy poeci narodowi
zarobić sobie najpierw na dobry
gęsty dywan
a potem się na nim byczyć"
(...)
...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Gdyby wiersze miały drzwi : antologia młodszej poezji czeskiej ostatnich lat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl