Generał Ciupinek

Barbara Tylicka, "Papcio Chmiel"
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Generał Ciupinek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nie lada gratka dla fanów twórczości Papcia Chmiela!
Kultowy ?Generał Ciupinek? powraca na księgarskie półki!

?Generał Ciupinek? to młodzieżowa powieść przygodowa autorstwa Barbary Tylickiej oraz Henryka Jerzego Chmielewskiego, która ukazała się w roku 1965. Papcio Chmiel (już wówczas twórca popularnych komiksów z przygodami Tytusa, Romka i ATomka) nie tylko książkę zilustrował, ale też współtworzył od strony literackiej. Przypominamy ją dziś po ponad 45 latach - w tych oryginalnych biało-czarnych ilustracjach widać, że Papcio Chmiel jest nie tylko wybitnym (dziś wręcz legendarnym) twórcą komiksowym, ale też najwyższej klasy ilustratorem. Stare wydanie książki było do tej pory prawdziwym ?białym krukiem?, nieobecnym nawet na aukcjach internetowych.

To sympatyczna opowiastka o mieszkańcach pewnego prowincjonalnego miasteczka, którego próżno szukać na mapie. W Łysobykach Wielkich życie płynie cicho i spokojnie. Pan Waporek codziennie przewozi pracowników autobusem z Rynku do młyna, magister Rivanol znany jest z tego, że niejednego już wyleczył, a Dziadek Patatajko, który zwiedził pół świata, na zawołanie opowiada przygody ze swego życia.

Oddział Nieustraszonych dowodzony przez Ciupinka, jedynego syna państwa Waporków, któremu wiernie towarzyszą szkolni koledzy, Buraczek i Zapałka, staje do walki w obronie ruin starego browaru, co wcale nie jest łatwe ? i wódz, i żołnierze chodzą przecież do szkoły. Z tego oczywiście korzysta nieprzyjaciel, wojsko Wielgusa z piątej ?b?, i zajmuje ruiny, wywieszając tam swoją flagę. Tymczasem Łysobyczanie wpadają na pomysł, by z rodzimej miejscowości zrobić atrakcję turystyczną. Przygotowują więc Dni Łysobyk Wielkich...

Zagubiony zeszyt Ciupinka, zaginięcie chłopca w lochach, cztery trafne w miejscowym punkcie Toto-Psotka, pożar autobusu, czy wizyta pierwszego w mieście turysty ? to tylko niektóre przygody bohaterów ?Generała Ciupinka?, sentymentalnej opowieści z czasów, kiedy nie w każdym domu był telewizor. Mieszkańcy Łysobyk Wielkich musieli zorganizować zbiórkę pieniędzy, by go kupić...

Barbara Tylicka

Krytyk literacki i znawca literatury dla dzieci i młodzieży. Wydała m.in.: ?Polskie miasta w baśni i legendzie?, ?Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej? oraz słownik ?Bohaterowie naszych książek? (wyróżniony Nagrodą Edukacja 2000). Współpracuje z czasopismami ?Guliwer? i ?Nowe Książki?.

Henryk Jerzy Chmielewski

Zznany pod pseudonimem Papcio Chmiel, popularny grafik, rysownik i publicysta. Kawaler Orderu Uśmiechu. W 2007 roku odznaczony medalem Gloria Artis. Autor 31 ksiąg z przygodami Tytusa, Romka i A?Tomka oraz dwóch quasi-historycznych, wielkoformatowych albumów komiksowych: ?Tytus, Romek i ATomek jako warszawscy Powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani? oraz ?Tytus, Romek i ATomek w Bitwie Warszawskiej 1920 roku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani?.
Data wydania: 2011-01-20
ISBN: 978-83-7648-585-0, 9788376485850
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom
Stron: 184
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Generał Ciupinek? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Generał Ciupinek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl