Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim

Jan Osiecki
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Z niezobowiązujących początkowo rozmów z głównym bohaterem, z czasem narodził się pomysł – wspólny Wojciecha Jaruzelskiego i autora – aby spróbować uczynić je kanwą biografii generała. Biografii w założeniu obiektywnej, ani napastliwej, ani uzasadniającej tezę o krystalicznej uczciwości i poczuciu honoru człowieka, któremu przyszło rządzić Polską w czasach przełomu. Prezentowana Czytelnikowi pozycja jest próbą zrozumienia niełatwego życiorysu, złożenia w całość układanki z okruchów ludzkiej pamięci i wyszperanych w zakamarkach archiwów dokumentów, nierzadko mających swą publiczną premierę w tej właśnie książce. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że chłopak z ziemiańskiej rodziny, naznaczony traumą zesłania, zdecydował się przyjąć liturgię komunizmu za swoją i czynnie wdrażać ją w Polsce. Jak doszło – i czy doszło w ogóle – do przemiany, w efekcie której po latach Wojciech Jaruzelski został pierwszym prezydentem wolnej ojczyzny? W poszukiwaniu prawdy o człowieku i historii autor rozmawia ze świadkami wydarzeń sprzed lat i drobiazgowo analizuje tysiące dokumentów – poczynając od tych stworzonych na Kremlu i w państwach radzieckiej strefy wpływów, na regularnie dostarczanych Amerykanom raportach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego kończąc. Benedyktyńska praca zaowocowała odnalezieniem prawdziwych perełek.
Data wydania: 2014-07-03
ISBN: 978-83-7961-022-8, 9788379610228
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Biografia
Stron: 656

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Autobiografia

19.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wywiad- rzeka poruszający prawie wszystkie aspekty życia i kariery twórcy stanu wojennego. Z niezobowiązujących początkowo rozmów z głównym bohaterem, z czasem narodził się pomysł – wspólny Wojciecha Jaruzelskiego i autora – aby spróbować uczynić je kanwą biografii generała. Biografii w założeniu obiektywnej, ani napastliwej, ani uzasadniającej... {} Recenzja książki Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim

Moja opinia o książce

Opinie

@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Biografie i autobiografie A.D. 2014

Autor - zgodnie z założeniem - stara się podawać jedynie fakty z życia generała Jaruzelskiego, w niektórych tylko miejscach przeciwstawiając jego słowu dostępne materiały, mogące świadczyć o odmiennym przebiegu zdarzeń.
Oczywiście, na wiele pytań odpowiedzi w niej nie znajdziemy.
Żałować wielce wypada, że książka kończy się praktycznie na dacie 13 grudnia 1981, następne wydarzenia to już prezydentura i powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego.

{} | link |
@ladymakbet33
2021-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl