Geniusz i obsesja Wewnętrzny świat Marii Curie

Barbara Goldsmith
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Geniusz i obsesja Wewnętrzny świat Marii Curie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

W tej fascynującej biografii, opierającej się na niedawno ujawnionych archiwaliach, pasja i naukowa dociekliwość, triumf i sukces przeplatają się z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której Maria Skłodowska-Curie doświadczała zarówno jako kobieta, naukowiec, jak i imi-grantka z Polski. Książka nie tylko opisuje zdumiewającą karierę naukową polskiej noblistki, lecz także jest wnik-liwym portretem psychologicznym. Ukazuje kobietę próbu-jącą pogodzić swe pasje i pracę z obowiązkami rodzinnymi. Nękana przez nawroty głębokiej depresji, skrywająca swe uczucia i chłodna z pozoru nawet wobec córek, nie zawsze była w stanie sprostać codzienności. Czytelnik poznaje także Marię jako ukochaną żonę, przyjaciółkę i współ-pracowniczkę Piotra Curie, a po jego śmierci ofiarę skandalu obyczajowego wywołanego romansem z Paulem Langevinem.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-245-8674-5, 9788324586745
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Stron: 244
Mamy 3 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Podążając śladami prawdziwej kobiety...

23.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” to już moje trzecie spotkanie z biografią naszej sławnej rodaczki, więc cieszę się, że miałam okazję poznać kilka perspektyw, a to na pewno pozwoliło mi uzyskać szerszy obraz i skonfrontować uzyskane informacje. Zaczęłam od świetnej powieści graficznej „Maria Skłodowska – Curie. Światło w ciemności... {} Recenzja książki Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie

Skłodowska -Curie

17.09.2012

Kto potrafi bardziej zainspirować kobietę naukowca, jak nie najbardziej znana kobieta w świecie nauki? Dwukrotna noblistka, zapalona chemiczka i pasjonatka fizyki w jednym. Jej zasługi dla świata nauki na zawsze już pozostaną w pamięci ludzkości, a ona sama stała się ikoną niezależności. Kim była prywatnie? Jak przedstawiały się jej relację z męże... {} Recenzja książki Geniusz i obsesja Wewnętrzny świat Marii Curie

Moja opinia o książce

Opinie

@bluedress
2011-10-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo chciałam przeczytać biografię Curie. Autorka przedstawia noblistkę jako kobietę z krwi i kości. Ukazuje jej słabości, obsesje, stany depresyjne. Nawet tak genialna osobą, jaką była Skłodowska - Curie przeżywała swoje dramaty i załamania. Odniosła spektakularny naukowy sukces w czasach, gdy kobieta była tylko żoną i matką, nie mogła nie tylko głosować, ale upubliczniać swoich uczuć i myśli. Maria walczyła ze swoimi słabościami, żeby zdobyć wykształcenie. Była jedną z nielicznych kobiet wśród około dwóch tysięcy mężczyzn przyjętych na Sorbonę. Nie jestem w stanie przytoczyć wszystkiego, odsyłam do książki. Skłodowska była wspaniałą kobietą, zdeterminowaną i udowodniła, że nauka to nie tylko domena mężczyzn. Polecam!

{} | link |
@zingela
2013-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Świetna książka. Nie ma żadnego "lania wody", jakichś dupereli... Wszystkie informacje są jak najbardziej na miejscu i ja, która miałam negatywny stosunek do Skłodowskiej- jestem pod wrażeniem jej siły woli i talentu oraz niezależności. Imponująca kobieta. Bardzo podobało mi się, że są cytowane wypowiedzi innych osób zarówno o Skłodowskiej, jak i o sprawach jej współczesnych. Książka nie koncentruje się tylko na Marii, ale opisuje jej dzieci, męża, rywali, nie wspominając o odkryciach. Dowiedziałam się mnóstwa rzeczy z fizyki, a- mimo że doświadczenia, które przeprowadzała, trudno zrozumieć- poniekąd wiedziałam, o co chodzi. Bardzo przystępny język. Polecam ją. Mnie bardzo intrygowała.

{} | link |
@skucharska
2011-10-02

swietna ksiazka,nawet sie nie spodziewalam,ze tak mnie wciagne,spodziewalam sie raczej suchego opisu i fakty ,a tu duzo wiadomosci z zycia nauki i pracy.warta przeczytania,mozna sie dowiedziec wielu rzeczy.

{} | link |
2011-10-27
Przeczytane Na półce mam

Moim zdaniem świetna książka, polecam. http://jakcien.blogspot.com/2011/10/maria-curie.html

{} | link |
@StartYourDayWithBooks
2021-09-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@monica
2019-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Geniusz i obsesja Wewnętrzny świat Marii Curie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe