Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości

Adam Świątek
Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ta traktująca o pewnym przypadku praca stanowi klasyczne case study. Przypadek gente Rutheni, natione Poloni mieści się równocześnie w dwu przestrzeniach. Pierwsza to paradygmat procesów narodotwórczych w dziewiętnastowiecznej Europie Środkowo-Wschodniej. Drugi to losy „sierot” po Rzeczypospolitej, nie tylko przecież Obojga Narodów. Trzymając się tego pierwszego, gente Rutheni, natione Poloni, czyli inaczej i piękniej to ujmując: „z krwi ruskiej Polacy”, to efekt długiego procesu biegnącego od akulturacji do asymilacji, który zatrzymał się w pół drogi. Zjawisko to wielostronnie naświetlone przez Adama Świątka jest (...) znakiem, że ewolucja Rusinów w dziewiętnastowiecznej Galicji, może nie wszystkich, może tylko części, mogła potoczyć się w innym kierunku. Jest niewątpliwą zasługą autora, że dostrzegł taką możliwość i taki moment dziejowy. Pozbawiony wyraźnych konturów i kształtu, słabo skontrastowany, z rozmytą chronologią – stał się przedmiotem jego wnikliwych dociekań. Ich rezultat jest znakomity. Warto przy tym zauważyć, że lektura pracy zachęca do refleksji, a niekiedy także dyskusji z autorem. W mojej ocenie zwiększa to jeszcze jej wartość. Z recenzji prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego Książka Adama Świątka ma szansę stać się ważną pozycją w historiografii polskiej. Dotyczy ciągle jeszcze niedostatecznie rozpoznanej problematyki badawczej, imponuje rzetelnością badań i przekonującymi wnioskami, które wypływają z doskonałej znajomości źródeł i literatury przedmiotu. Cechuje ją dobry warsztat badawczy. (...) Nie ulega wątpliwości, że książka Adama Świątka, która zawiera szereg nowych ustaleń i znacznie poszerza naszą wiedzę o Rusinach narodowości polskiej w Galicji, będzie często wykorzystywana przez badaczy, cytowana i uwzględniana w dydaktyce uniwersyteckiej. Nie sposób wyobrazić sobie przyszłych prac o podobnym zakresie bez jej znajomości (...). Z recenzji prof. dr hab. Jadwigi Hoff Adam Świątek (ur. 1984) – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, stypendysta programu SET, asystent w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się stosunkami polsko-ukraińskimi w XIX i XX w., problematyką tożsamości narodowej i historią idei. Redaktor „Krakowskiego Pisma Kresowego”, autor książki „Lach serdeczny”. Jan Matejko a Rusini (2013).
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7638-433-7, 9788376384337
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Studia Galicyjskie, tom 3
Kategoria: Historia
Stron: 510

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wadowice 1772-1914. Studium przypadku miasta galicyjskiego
Wadowice 1772-1914. Studium...
Konrad Meus
Książka w sposób monograficzny ukazuje transformację społeczno-gospodarczą Wadowic w okresie przynal...
Wydział Krajowy Sejmu Galicyjskiego. Geneza, struktura i zakres kompetencji, następstwo prawne
Wydział Krajowy Sejmu Galic...
Marian Małecki
Autor podjął się opracowania zagadnienia nowego, jeszcze nie opracowanego monograficznie w historiog...
Wokół Meghaduty. Nieprzerwana nić literackiej kultury sanskrytu
Wokół Meghaduty. Nieprzerwa...
Meghaduta autorstwa Kalidasy to krótki, liczący w różnych wersjach od 110 do 130 strof, poemat liryc...
Sejm Krajowy Galicyjski 1861-1914. Tomy 1-2
Sejm Krajowy Galicyjski 186...
Stanisław Grodziski
Prof. dr hab. Stanisław Grodziski należy do nestorów polskiej nauki, w szczególności tych, którzy od...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl