Wokół Meghaduty. Nieprzerwana nić literackiej kultury sanskrytu

Wokół Meghaduty. Nieprzerwana nić literackiej kultury sanskrytu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Meghaduta autorstwa Kalidasy to krótki, liczący w różnych wersjach od 110 do 130 strof, poemat liryczno-opisowy, którego bohater, pewien jaksza, półbóg w służbie boga bogactw Kubery, zaniedbał wyznaczone mu obowiązki i został przez swego pana skazany na roczne dalekie wygnanie. Po ośmiu miesiącach, gdy w otoczeniu widać oznaki nadciągającego monsunu, jaksza, cierpiący z powodu rozłąki z ukochaną żoną i niepokojący się, jak ona znosi rozstanie, postanawia przekazać jej wieści o sobie za pośrednictwem chmury deszczowej. Poemat prawie w całości wypełnia skierowany do niesionego wiatrem monsunowym obłoku monolog jakszy, który kreśli posłańcowi na tle nasyconych erotyzmem obrazów pory deszczowej drogę do stolicy Kubery, opisuje mu swój dom i żonę, a następnie powierza mu przeznaczoną dla niej wiadomość. W klasycznych Indiach dzieło ogromnie podziwiano i chętnie naśladowano, co doprowadziło do ukształtowania się całego odrębnego gatunku literackiego, zwanego poematem posłańczym (...). Popularność Obłoku posłańcem w Azji Południowej nie słabnie do dziś, czego przykładem mogą być właśnie tłumaczenia na hindi. Meghadutę Kalidasy pięknie przełożyła już z sanskrytu na język polski Joanna Sachse . Bezdyskusyjne jest jednak, że klasyczne arcydzieła literatury światowej powinny być przyswajane polszczyźnie w więcej niż jednym tłumaczeniu. Opracowania poświęcone Obłokowi posłańcem, jak zresztą i klasycznej literaturze sanskryckiej w ogóle, są na gruncie polskim jeszcze bardzo nieliczne; powiedziałabym, że wręcz zdumiewająco nieliczne, zważywszy na bogactwo, poziom artystyczny i znaczenie tej literatury. przedstawiony mi do zrecenzowania tom przerósł wszelkie moje oczekiwania; oceniam go bardzo wysoko. Udostępnia on polskiemu czytelnikowi znaczne fragmenty jednego z największych arcydzieł literatury światowej, Meghaduty Kalidasy, w nowych, dobrych przekładach z oryginału sanskryckiego, a ponadto z hindi (adaptacja Meghaduty Ramawatara Tjagiego). Ich interpretację ułatwiają towarzyszące im artykuły, które zarazem mogą stanowić fachowe, ale przystępne również dla niespecjalisty wprowadzenie do klasycznej literatury sanskryckiej w ogóle, a tym samym przyczynić się do jakże potrzebnej na gruncie polskim jej promocji. Z recenzji dr Anny Trynkowskiej (Uniwersytet Warszawski)
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7638-530-3, 9788376385303
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Studia Galicyjskie, tom 4
Kategoria: Historia
Stron: 550

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wokół Meghaduty. Nieprzerwana nić literackiej kultury sanskrytu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wokół Meghaduty. Nieprzerwana nić literackiej kultury sanskrytu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wadowice 1772-1914. Studium przypadku miasta galicyjskiego
Wadowice 1772-1914. Studium...
Konrad Meus
Książka w sposób monograficzny ukazuje transformację społeczno-gospodarczą Wadowic w okresie przynal...
Wydział Krajowy Sejmu Galicyjskiego. Geneza, struktura i zakres kompetencji, następstwo prawne
Wydział Krajowy Sejmu Galic...
Marian Małecki
Autor podjął się opracowania zagadnienia nowego, jeszcze nie opracowanego monograficznie w historiog...
Gente Rutheni, natione Poloni. Z dziejów Rusinów narodowości
Gente Rutheni, natione Polo...
Adam Świątek
Ta traktująca o pewnym przypadku praca stanowi klasyczne case study. Przypadek gente Rutheni, nation...
Sejm Krajowy Galicyjski 1861-1914. Tomy 1-2
Sejm Krajowy Galicyjski 186...
Stanisław Grodziski
Prof. dr hab. Stanisław Grodziski należy do nestorów polskiej nauki, w szczególności tych, którzy od...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl