Głodne

Klaudia Stabach
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Głodne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Głodne to książka o walce na śmierć i życie z największym wrogiem, czyli z własnym ciałem. O co? O ciało. O to, aby je doprowadzić do granicy niebytu, nieistnienia, unicestwienia. To w ekstremalnych wypadkach. W mniej ekstremalnych to książka o nas wszystkich.

Mniej lub bardziej wyniszczające głodówki, wymyślne diety, morderczy aerobik, siódme poty w siłowni albo w ostateczności dwa palce w gardle - oto główne filary tej filozofii, w której jednego brak najbardziej: głębokiego sensu życia.

Zaburzenia odżywiania to śmiertelna choroba. Może być bliżej niż myślisz!

Mama Weroniki boi się, że córka nie dożyje momentu, gdy zwolni się dla niej miejsce w szpitalu psychiatrycznym.U Magdy wszystko zaczęło się od myśli: "Jestem gruba i brzydka. Muszę schudnąć". Starannie ukrywa codzienne wymioty przed kilkuletnią córką i mężem. Pauliny nikt nie chce przyjąć do szpitala. Ważącą 26 kilogramów dwudziestolatka jest umierająca, a śmierć na oddziale źle wygląda w papierach.

W odważnym reportażu Klaudia Stabach odsłania przed nami skrzętnie skrywany świat ludzi, dla których największym wrogiem stało się jedzenie. Głodzenie się, kompulsywne objadanie, katowanie się ćwiczeniami fizycznymi, wymuszone wymioty rujnują życie i zdrowie bohaterek i bohaterów Głodnych. Autorka z empatią próbuje zrozumieć ich sytuację, szuka wraz z nimi metod ratunku i wsparcia, odkrywając przy okazji swoiste podziemie osób gloryfikujących głodzenie się i traktujących je jako styl życia.

Data wydania: 2023-01-25
ISBN: 978-83-8032-853-2, 9788380328532
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategoria: Reportaż
Stron: 240
dodana przez: Vernau

Autor

Klaudia Stabach Klaudia Stabach Jestem absolwentką dziennikarstwa na Collegium Civitas i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej pracowałam w Dzienniku Polskim oraz lifestylowych serwisach Cosmopolitan.pl i Joy.pl. Wolne chwile poświęcam na podróże (nawet kilkunastog...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Głodne

16.04.2024

Zaburzenia odżywania są niestety coraz bardziej powszechne. Stwierdzam to zarówno jako osoba będąca poniekąd częścią ochrony zdrowia, jak i po prostu człowiek żyjący w XXI wieku. Może to dlatego, że świat narzuca ideały, którym ludzie chcą obsesyjnie sprostać, a może dlatego, że po prostu jest większa świadomość w tym temacie i ludzie sięgają, cza... Recenzja książki Głodne

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2023-03-02
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Zaburzenia odżywiania to temat tabu. Ludzie chcą wyglądać szczupło, szukają kontroli i pragną być zadowoleni, a systematyczna utrata wagi potrafi choć przez moment to dać. Moment, zanim wszystko zamieni się w poważną chorobę, jaka może prowadzić do śmierci, niszczy rodziny, działa destrukcyjnie na psychikę i sprawia, że wszystko się rozpada, ale zwolnienie, zatrzymanie się jest poza zasięgiem. W świecie, gdzie panuje kult chudości, a prawdziwe życie jest mniej atrakcyjne niż to na ekranach, ludzie robią wiele, by przybliżyć się do własnych ideałów wizerunkowych, ale może okazać się, że zawsze będzie dla nas za mało. Że zwykle niezadowolenie przemieni się we wstręt, ćwiczenia w obsesję, dieta w niezdrowe zachowania... A zauważenie tego wcale nie będzie łatwe.

Klaudia Stanach pisze w mini reportażach o wielu twarzach zaburzeń odżywiania. O historiach, którymi podzielili się z nią inni, częściowo oddając im głos, ale szuka też informacji, czy to w internecie, czy rozmawiając ze specjalistami. Teksty te mają swoje mankamenty, ale czuć w nich sporo pracy.

Co istotne — „uwaga“ przed wstępem, która twierdzi, że „Osoby z zaburzeniami odżywiania powinny się zastanowić, czy na pewno chcą ją przeczytać“ jest bardziej istotna, niż mogłoby się wydawać. Jasne, każdy wie wcześniej, o czym będzie czytać, ale w treści reportaży jest naprawdę sporo zachowań osób z zaburzeniami, zachowań, jakie mogą stać się niestety inspiracją. Bo autorka nie pisze ogólnie o zjawisku, a ...

× 7 | link |
@agulkag
2024-04-14
Przeczytane

Jesteśmy bombardowani z każdej strony reklamami z jednej strony jedzenia, o różnej wartości odżywczej w tym fast foodami, z drugiej cudownymi lekami mającymi na celu zniwelowanie naszych zbyt dużych apetytów, a co za tym idzie dodatkowych kilogarmów.
Ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo problem z jedzeniem jest znacznie bardziej złożony.
W tym reportażu autorka przemierzyła wiele kilometrów, oraz spotkała się z wieloma osobami, które dotknęła okrutna choroba zaburzeń jedzenia, z osobami, które leczą takie osoby i tymi, które próbują pomóc w wyjściu na prostą.
A nie jest to wcale łatwe. Najczęsciej spotykamy się z anoreksją czy bulimią, a zaburzen jest cała masa.
Szokujące w tym wszystkim jest to, że zaburzenia dotykają tak naprawdę w każdym wieku. Rozmiar dramatów, przez które przechodzą i chorzy i ich rodziny jest ogromny.
Relacje każdej ze stron przerażają i dają wiele do myslenia.
Myślę, ze ksiażka ta powinna znaleźć się w kanonie lektur przede wszystkim nastolatów, bo to wiek najbardziej narażony na wejście na drogę, z której częśto bardzo trudno wrocić.

× 3 | link |
@vaneskania07
2024-03-03
9 /10
Przeczytane

Przeważnie, gdy słyszymy o zaburzeniach odżywiania myślimy, jak w zasadzie ktoś może sobie robić taką krzywdę i nie widzieć, że przegina.

Ten reportaż świetnie opisuje życie, przeważnie młodych kobiet, które padają ofiarami anoreksji czy bulimii. Okazuje się, że problem jest większy niż nam się wydaje, a książka świetnie oddaje głos ludziom, których dotykają zaburzenia odżywiania. Poznajemy ich myśli i sposoby unikania jedzenia.

Zaburzenia odżywiania nie działają tylko w jedną stronę. Można też nie umieć powstrzymać się od jedzenia, co również należy leczyć, bo może prowadzić do tragicznych skutków.

Książka jest według mnie dobrze napisana i czyta się ją z zapartym tchem. Każda nowa historia to jak otwieranie nowej książki z czyimś życiem i odczuwanie tej samej bezsilności, którą odczuwa bohaterka.

Pamiętajmy jednak, że takie zaburzenia mogą dotknąć każdego i to w każdym wieku. Bądźmy uważni i starajmy się wspierać, mimo że sami nie do końca rozumiemy, co dzieje się w głowie drugiej osoby.

⭐⭐⭐⭐/5

| link |
@cafeetlivre
2024-04-16
8 /10
Przeczytane
EG
@egheem
2024-02-19
8 /10
Przeczytane
@mskierka.sto
2023-09-29
8 /10
Przeczytane
@Ivi
2023-09-29
7 /10
Przeczytane
@kubera_anna
@kubera_anna
2023-08-18
8 /10
Przeczytane
@Suzbook.e
2023-08-03
8 /10
Przeczytane
@klaudia.nogajczyk
2023-05-22
8 /10
Przeczytane
@KaKa_2
2023-04-21
8 /10
Przeczytane
EF
@effyy92
2023-01-28
8 /10
Przeczytane Reportaż Dietetyka i żywność Literatura polska

Cytaty z książki

O nie! Książka Głodne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat