Gniew Boga. Ekstremalne zjawiska przyrody w Raciborzu i okolicach na przestrzeni dziejów. Przemyśli

Paweł Newerla, Norbert Mika, Grzegorz Wawoczny
Gniew Boga. Ekstremalne zjawiska przyrody w Raciborzu i okolicach na przestrzeni dziejów. Przemyśli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zbiór szkiców historycznych z dziejów Górnego Śląska. Pozycję otwiera praca Grzegorza Wawocznego poświęcona ekstremalnym zjawiskom przyrody i w konsekwencji klęskom elementarnym, do jakich doszło na terenie księstwa raciborskiego na przestrzeni setek lat. Omawiane są: susze, naloty szarańczy, ostre zimy, powodzie i trzęsienia ziemi. Tekst jest wzbogacony licznymi archiwalnymi zdjęciami. Kolejny tekst, to praca uznanego mediewisty, dr. Norberta Miki, autora m.in. mającej już dwa wydania monografii Mieszka, syna Władysława II Wygnańca, uznanej przez polskie środowisko mediewistów za jedyną jak dotąd kompetentną biografię tegoż władcy. Tym razem wziął na swój warsztat historię panowania na Górnym Śląsku Przemyślidów opawsko-raciborskich. W oparciu o bogaty materiał archiwalny kreśli w fascynujący sposób blaski i cienie rządów tego rodu, w tym osobiste przywary poszczególnych książąt. Podstawowa lektura dla badaczy górnośląskich dziejów. Zeszyt zamyka opracowanie Pawła Newerli poświęcone słynnej raciborskiej monstrancji z 1495 r.
ISBN: 978-83-89802-47-7, 9788389802477
Wydawnictwo: WAW

Autor

Paweł Newerla Paweł Newerla
Urodzony w 1932 roku w Polsce (Pietrowice Wielkie)
polski radca prawny i publicysta. Paweł Newerla ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Był radcą prawnym oraz dyrektorem oddziałów Narodowego Banku Polskiego.

Pozostałe książki:

Dawne Rudy = Das alte Rauden Dzieje Raciborza i jego dzielnic Gniew Boga. Ekstremalne zjawiska przyrody w Raciborzu i okolicach na przestrzeni dziejów. Przemyśli Raciborski przewodnik genealogiczny Zamki i pałace dorzecza górnej Odry
Wszystkie książki Paweł Newerla

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Gniew Boga. Ekstremalne zjawiska przyrody w Raciborzu i okolicach na przestrzeni dziejów. Przemyśli nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Gniew Boga. Ekstremalne zjawiska przyrody w Raciborzu i okolicach na przestrzeni dziejów. Przemyśli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl