Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce

Paweł Brykczyński
Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zamach, który zmienił nasz naród W grudniu 1922 roku nowa Rzeczpospolita Polska demokratycznie wybrała swego pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza. Ponieważ zagłosowała na niego między innymi partia żydowska, wroga jej frakcja antysemitów domagała się od niego rezygnacji. Już po kilku godzinach w Warszawie wybuchły krwawe rozruchy, a tydzień później prezydenta zamordowano. Po tych zdarzeniach radykalna prawica umocniła się w swym twierdzeniu, że tylko „etniczni Polacy” powinni rządzić Polską, a lewica po cichu na to przystała. Opowiadając tę wstrząsającą historię, Paweł Brykczyński bada skomplikowane powiązania antysemityzmu, nacjonalizmu i przemocy w polskiej polityce międzywojnia. Choć książka skupia się na naszym kraju, pomaga też zrozumieć wzrost znaczenia antysemickiej prawicy w ówczesnej Europie i poza nią – a także wpływ przemocy na dyskurs i kulturę polityczną. Paweł Brykczyński – historyk i politolog, absolwent University of Toronto, pracownik naukowy University of Michigan.
Data wydania: 2017-11-24
ISBN: 978-83-65853-20-2, 9788365853202
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Kategoria: Historia Polski
Stron: 320

Autor

Paweł Brykczyński Paweł Brykczyński Paweł Brykczyński - historyk i politolog, absolwent University of Toronto, pracownik naukowy University of Michigan.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl