Hamida z zaułka Midakk

Nadżib Mahfuz
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Hamida z zaułka Midakk
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

"Hamida z zaułka Midakk" to pierwsza powieść laureata Literackiej Nagrody Nobla Nadżiba Mahfuza przełożona na język obcy (angielski w 1964 roku), a także pierwsza, która ukazuje się po polsku. Jej akcja, podobnie jak innych utworów tego autora, toczy się pośród wąskich uliczek Kairu, gdzie w starych domach mieszczą się warsztaty rękodzielnicze i małe sklepiki, a pięknie rzeźbione okiennice kryją przed światem życie rodzinne mieszkańców, z jego specyficzną obyczajowością, radościami i smutkami, nierzadko tragediami.  

Taką tragiczną bohaterką jest Hamida – zaułkowa piękność, dziewczyna naiwna i prosta, ale odważnie i bez skrupułów walcząca o swoje szczęście. Pragnąc wydostać się w szeroki świat, gdzie mają się urzeczywistnić jej marzenia, nie waha się wystąpić przeciw obowiązującym normom, lekceważąc przy tym opinię bliskich i depcząc ich uczucia. Ale świat zawiódł nadzieje Hamidy. Nawet sprytnie obmyślana zemsta nie dosięgnie sprawcy jej nieszczęścia. 

Książka ukazała się dotychczas w 24 językach.  

Najlepsza Książka na Zimę w konkursie wortalu Granice.pl (w kategorii proza obca). Książka Roku 2010 w konkursie wortalu Granice.pl (kategoria proza obca)! 

„Hamida, główna bohaterka Zukak al-Midakk, to jedna z najbardziej interesujących postaci kobiecych w twórczości Nadżiba Mahfuza. Jest nieślubnym dzieckiem, jej przybrana matka, uboga swatka, wynajmuje mieszkanie w domu bogatej wdowy w zaułku. Hamida jest piękna i harda. Nienawidzi zaułka, jego nędzy i panującej wokół beznadziei, marzy o nowoczesnych dzielnicach Kairu, o tym, żeby odrzucić galabiję, ubierać się modnie i żyć jak nowoczesna dziewczyna”.

Z Przedmowy Jolanty Kozłowskiej

Data wydania: 2013-10-20
ISBN: 978-83-62122-58-5, 9788362122585
Wydawnictwo: Smak Słowa
Seria: Kontynenty
Stron: 272
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Nadżib Mahfuz Nadżib Mahfuz
Urodzony 11 grudnia 1911 roku w Egipcie (Stary Kair)
prozaik egipski. W 1988 został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Pozostałe książki:

Opowieści starego Kairu Rozmowy nad Nilem Ród Aszura Dzieci naszej dzielnicy Karnak
Wszystkie książki Nadżib Mahfuz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świat w pigułce

22.08.2010

Hamida długo czekała, bym mogła poznać jej losy. A są to losy niezmiernie ciekawe. Żyje ona w zaułku Midakk, w Kairze lat drugiej wojny światowej. Hamida jest młoda, piękna i bardzo uboga. Mieszka tylko z przybraną matką. Całe dnie spędza na marzeniach o lepszym życiu, o dobrym losie, bogactwie, władzy, pięknych strojach, domu, wolności. Zastanawia... Recenzja książki Hamida z zaułka Midakk

Hamida z zaułka Midakk

24.06.2010

W Kairze w zaułku Midakk mieszka cała plejada różnych typów. Jest bogacz, który wynosi się nad sąsiadów, bo ma pieniądze. Jest swatka, która myśli, że od niej zależy szczęście małżeństw. Jest bogata wdowa, która nagle zapragnęła małżeństwa, ale nie może pogodzić się ze starością. Jest ubogi, dobry chłopak zakochany bez pamięci w Hamidzie. To dla ni... Recenzja książki Hamida z zaułka Midakk

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-06-29
10 /10
Przeczytane Literatura obca

Niesamowita powieść. Tyle jest w niej uczuć i prawdziwych emocji! To taka egipska (arabska) 'Lalka' i 'Anna Karenina'. We wstępie od tłumaczki czytamy, że autor jest twórcą arabskiej powieści. I tę świeżość gatunku, ten realizm widać i czuć, gdy się książkę czyta. W porównaniu z poprzednim utworem autora, który analizowałam, czyli 'Karnakiem', jest to całkiem inny rodzaj prozy, bo to fabuła, fikcja literacka. Nie ma tu polityki i dyktatury, ale jest opowieść o życiu kilkorga osób z zaułka Middak w Kairze. Z 'Karnakiem' ma to jednak coś wspólnego, a mianowicie zmysł obserwacji ludzi, tego co mówią, co jest dla nich ważne, o czym marzą i aż wreszcie jacy są. Tytułowa Hamida to kobieta, która marzy o wyrwaniu się z zaułka, o tym, żeby nie pełnić ról społecznych takich, jak jej otoczenie. Poza tym cechuje ją wybujała seksualność i zmysłowość. Jest kompletnym przeciwieństwem Abbasa, który ją kocha, ale który czuje się w zaułku szczęśliwy.
Autor ma doskonały dar obserwacji ludzi. Jest to realizm w wydaniu szczytowym, powieść porównywalna z Tołstojem i Prusem. Zarazem podziwiałam oryginalność autora, któy nie kopiuje z Europejczyków, ale swoją wyobraźnię, środki wyrazu i talent pisarski oraz jego realizację czerpie z tego co widzi tam, gdzie mieszka. Przez to postacie są realne, a zarazem jakże bliskie w swoich wadach. On opisuje prostych muzułmanów i muzułmanki, którzy są tacy jak my. Ten bije żonę, tamta bije męża, ktoś jest ćpunem, a ktoś inny żyje z dnia na dzień....

× 7 | Komentarze (1) | link |
EK
2022-06-02
7 /10
Przeczytane

Przedmowę, jak sama nazwa wskazuje, należy umieszczać przed główną mową (tu: powieścią). Ale jeśli znajduje się w niej streszczenie książki, wraz z finałem, to:
- albo należy umieścić ją na końcu
- albo znaleźć innego przedmówcę
- albo wywalić z pracy redaktora, który dopuścił, by zepsuć czytelnikom lekturę,
bo co to za frajda brać się na przykład za kryminał przeczytawszy nieoczekiwanie w przedmowie kto zabił i dlaczego.
Mnie się udało, nikt mi nic nie popsuł, zostałam ostrzeżona.
Dzięki temu z ciekawością i przyjemnością odwiedziłam uroczy starokairski Zaułek Midakk, umiejscowione tam przy wąskich uliczkach przedsiębiorstwa, małe sklepiki, warsztaty, hamamy, domy mieszkalne i miejsca, gdzie delikatne opary haszyszu unosiły się w powietrzu. Oraz centrum wszechświata zaułka - lokalną knajpkę, gdzie przy świeżo przyrządzonej basbusie, aromacie przesłodzonej herbaty i owocowych nargili spotykają się wszyscy bohaterowie powieści,
Jedną z mieszkanek tego zakątka jest tytułowa Hamida, młoda, piękna, lecz uboga Egipcjanka z charakterkiem, przypominająca mi skrzyżowanie Pani Bovary z Balladyną i może trochę z Kopciuszkiem (?). Jej burzliwe losy stanowią główną oś fabularną książki, ale wcale nie są dla mnie wątkiem najważniejszym. Wręcz przeciwnie, ta sfera powieści jest przewidywalna, a opowiadana historyjka prościutka.
Za to plejada charakterystycznych postaci zaludniająca strony powieści, jest jej największą mocą. Od fryzjera, poprzez swatkę, ...

× 2 | link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
8 /10
Przeczytane Wyd. SMAK SŁOWA: Kontynenty Odwiedzamy Afrykę Odwiedzamy Egipt ❤ 2013 ❤

Powieść ta "wpadła" mi pod rękę zupełnie przypadkiem, ale zainteresowana literaturą arabską nie mogłam przejść obojętnie obok tej pozycji.

Nadżib Mahfuz - pisarz bardzo popularny w krajach arabskich, laureat literackiej nagrody nobla z 1988 roku stworzył bardzo interesującą opowieść o mieszkańcach pewnej małej uliczki w Kairze - zaułka Midakk. Dzięki autorowi poznajemy wielu różnych bohaterów należących do różnych grup społecznych, ich życie, troski i radości. Historia opisana przez Nadżiba Mahfuza dotyczy jednak przede wszystkim młodej Egipcjanki - Hamidy. Dziewczyna we wczesnym dzieciństwie straciła matkę, a ojca w ogóle nie znała. Przygarnęła ją na wychowanie pewna dobra kobieta zwana przez mieszkańców Umm Hamida, stworzyła jej dom i otoczyła miłością. Dziewczyna wyrosła na piękną kobietę o twardym charakterze, która jednak nie lubi swego pochodzenia, wręcz nienawidzi biedy, brudu, nędzy i samego zaułka, w którym znajduje się jej dom. Marzy o lepszym, dostatnim życiu, chce się wyrwać z ubóstwa wierząc, że została stworzona do lepszego świata.
Aby spełnić swe marzenia Hamida pragnie wyjść dobrze za mąż i w ten sposób wydostać się z dzielnicy biedaków do lepszego świata. Jest gotowa położyć na szali prawdziwą miłość mężczyzny, który ją kocha i oferuje jej godne życie, aby podążyć za złudnym szczęściem i obiecanym bogactwem. Szybko jednak los zakpił sobie z jej pazerności i dziewczyna stała się ofiara własnej naiwności.

Czy Hamida znajdzie szczęście w ...

| link |
@oliwa
2019-11-10
8 /10
Przeczytane Nobliści
@mc00makerson
2011-12-27
10 /10
Przeczytane
@enga
2010-08-22
10 /10
Przeczytane Recenzyjne

Cytaty z książki

O nie! Książka Hamida z zaułka Midakk. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl