Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników

Justyna Błażejowska
Książka Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników
Książka Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ponad sześćset stron wspomnień Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego, Jana Olszewskiego i innych... Autoportret środowiska, w którym o niepodległej Polsce nie tylko marzono... Antoni Macierewicz: Powstanie Komitetu Obrony Robotników stanowiło konsekwencję naszych długotrwałych i wytężonych wysiłków. Praca, którą na przełomie lat 60. i 70. rozpoczęliśmy w 1 Warszawskiej Drużynie Harcerzy im. Romualda Traugutta, czyli „Czarnej Jedynce”, miała na celu przygotowanie elit młodzieży na moment, kiedy realne stanie się bezpośrednie zaangażowanie na rzecz niepodległości. Piotr Naimski: W naszym gronie słowo „niepodległość” nie było objęte intelektualnym „zapisem”. To, co robiliśmy, wszystko jedno, czy chodziło o powołanie Komitetu Obrony Robotników czy o coś innego, uważaliśmy za pewnie bardzo drobny, ale zawsze - krok do niepodległego państwa, do obalenia komuny. Taki stawialiśmy sobie cel: obalenie komuny i niepodległość. Jan Olszewski: Środowisko harcerskie „Czarnej Jedynki" nawiązywało do polskiej tradycji niepodległościowej, a konkretnie - do tradycji Szarych Szeregów. Było zupełnie oczywiste, że „robimy różne rzeczy z perspektywą działania w systemie i przeciw systemowi, który nie jest naszym systemem. Jest systemem narzuconym i to jego grzech pierworodny. My tego systemu zasadniczo nie uznajemy".
ISBN: 978-83-65350-12-1, 9788365350121
Wydawnictwo: Arcana

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników”- Justyna Błażejowska

Książka Papierowa rewolucja
Papierowa rewolucja Justyna Błażejowska
Drugi bieg wydawniczy PRL, choć stanowił ewenement nie tylko...
Książka Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989
Opozycja antyreżimowa w Ins... Justyna Błażejowska
Wydane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Autorka powią...
Książka Przez Polskę Ludową na przełaj i na przekór
Przez Polskę Ludową na prze... Justyna Błażejowska, Paweł Wieczorkiewicz
Książka prezentuje znane i mniej znane fakty oraz relacje z ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe