Holoubek. Rozmowy

Małgorzata Terlecka-Reksnis
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Holoubek. Rozmowy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Skąd wzięła się ta książka? Moje rozmowy z Gustawem Holoubkiem toczyły się niespiesznie w różnych miejscach, latach, sytuacjach i kontekstach. U ich podstaw tkwiły bezinteresowność ? rozumiana jako brak dziennikarskich doraźnych efektów ? oraz chęć przysłuchiwania się i przyglądania aktorowi nie tylko na scenie, ale także poza nią. Mówi się, że dziennikarz ma przywilej pobierania edukacji publicznie, jest wybrańcem, któremu dano możliwość bezustannego dokształcania się w kontakcie z autorytetami. Nikt nie nauczył mnie o teatrze więcej niż Gustaw Holoubek. Postanowiłam te rozmowy zapisywać, to znaczy zatrzymywać i przenosić w inny czas. Dla Gustawa Holoubka był to czas otwarty, niespełniony, ciągle jeszcze potencjalny. W trakcie pisania tej książki nagle się zamknął. Spełnił. I słowa, które były naszą żywą rozmową, wymianą, zamieniły się w jednostronne świadectwo. Czego? Zachwytu. Małgorzata Terlecka-Reksnis Małgorzata Terlecka-Reksnis Dziennikarka, współpracowała z ?Twoim Stylem?, ?Rzeczpospolitą? i ?Zwierciadłem?. Jest autorką czteroodcinkowego filmu dokumentalnego o Gustawie Holoubku, cyklu wywiadów ze światowymi aktorami oraz serii portretów polskich artystów. Obecnie związana z Zakładem Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej UW. Pracuje nad monografią artystyczną Gustawa Holoubka. Jej książka to zapis wieloletnich rozmów z wybitnym aktorem prowadzonych przy stoliku w kawiarni Czytelnika, w Teatrze Ateneum oraz podczas wyjazdów do Krakowa i Zakopanego.
Data wydania: 2008-02-10
ISBN: 978-83-7469-753-8, 9788374697538
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 216
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Małgorzata Terlecka-Reksnis Małgorzata Terlecka-Reksnis -dziennikarka, reporterka, współpracowała z „Reporterem”, „Polityką”, „Rzeczpospolitą” „Notatnikiem Teatralnym”, „Twoim Stylem”, „Zwierciadłem”. Jest autorką czteroodcinkowego filmu dokumentalnego o Gustawie Holoubku, cyk...

Pozostałe książki:

Holoubek. Rozmowy Soc, pop, post. Portrety gwiazd. Pszoniak
Wszystkie książki Małgorzata Terlecka-Reksnis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mistrzowie teatru odchodzą...

WYBÓR REDAKCJI
28.06.2020

Ten wywiad-rzeka Gustawem Holoubkiem, wznowiony i uzupełniony po 10 latach od jego śmierci, jest jak łyk świeżej wody, ożywczy i inspirujący. W czasach, gdy jesteśmy zalewani wywiadami z aktorami serialowymi, którzy plotą bez sensu na każdy możliwy temat i raczą ploteczkami ze swojego celebryckiego życia, Holoubek jawi się jako uosobienie taktu, j... Recenzja książki Holoubek. Rozmowy

@almos@almos × 20

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Betsy59
2020-09-14
8 /10
Przeczytane 2020

Kolejna rozmowa z wielkim Aktorem, którego już nie ma, intelektualistą klasy, której się już nie spotyka. Gustaw Holoubek przejdzie do historii jako Gustaw-Konrad z pamiętnych „Dziadów” Dejmka. Opowiada o tym przedstawieniu i o wielu innych, pamiętnych w historii polskiego teatru. O aktorach, reżyserach. O pojmowaniu sztuki i teatru, o estetyce, roli słowa, o swoim ukochanym Słowackim. Ciekawe są również jego wojenne wspomnienia.

Holoubek, w przeciwieństwie do Zapasiewicza miał nadzieję, że moda na obrzydliwość i fizjologię w polskim teatrze szybko się skończy. Że teatr będzie nadal siedzibą wzniosłości, wzruszeń i piękna. Obawiam się, że był zbytnim optymistą. Dla tych, którzy pamietają jego role- pozycja obowiązkowa.

× 22 | link |
@Vernau
2020-08-27
7 /10
Przeczytane Wywiad - rzeka
@almos
2020-06-28
9 /10
Przeczytane ebook biografia/autobiografia film/teatr/aktorzy
@tsantsara
2019-11-27
6 /10
Przeczytane Literatura polska (współczesna) Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy

Cytaty z książki

O nie! Książka Holoubek. Rozmowy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat