Idee, które zmieniły świat

Jim Holt
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Idee, które zmieniły świat
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W tym błyskotliwym zbiorze esejów Holt bada ludzki umysł i kosmos oraz opisuje myślicieli, którzy próbowali zrozumieć to drugie za pomocą tego pierwszego. Z charakterystyczną dla siebie jasnością i poczuciem humoru Holt bada tajemnice mechaniki kwantowej, poszukiwanie podstaw matematyki oraz naturę logiki i prawdy. W międzyczasie przedstawia nieszablonowe szkice biograficzne sławnych oraz niedocenionych myślicieli, od fizyczki Emmy Noether po pioniera komputerowego Alana Turinga i odkrywcę fraktali, Benoita Mandelbrota. Książka oferuje proste i zabawne wprowadzenie do wielu naszych najpiękniejszych, ale najmniej zrozumiałych idei, od teorii względności Einsteina po teorię strun, a także zachęca nas do zastanowienia się, dlaczego największy logik XX wieku uważał, że konstytucja Stanów Zjednoczonych zawiera nieusuwalną sprzeczność ― i czy wszechświat naprawdę ma przyszłość.

„W tych esejach, powstałych w ciągu ostatnich 20 lat, Holt podejmuje tematy nieskończoności w skali mikro i makro, iluzji czasu, narodzin eugeniki, tak zwanego nowego ateizmu, smartfonów i rozrywki. To elegancka historia najnowszych idei (...). Holt jest autorem uniwersalnym, więc kiedy umiejętnie prowadzi nas od teologii przez kosmologię do poezji, przypominamy sobie, że specjalizacja jest współczesnym wynalazkiem”. ― The New York Times

„Fantastyczny zbiór esejów [wypełniony] opowieściami o ekscentrycznych geniuszach”. ―Publishers Weekly

Data wydania: 2020-09-28
ISBN: 978-83-7886-544-5, 9788378865445
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 496
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Idee, które zmieniły świat? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Matematyka_1 Filozofia_teologia_1 Posiadam

Mam kolejny popularno-naukowy kłopot, który chciałbym zgodnie z moim ogólnym niejednoznacznym odczuciem krótko zreferować, co nie jest proste. Jim Holt to filozof, który komentuje świat nauki od lat. Książka "Idee, które zmieniły świat. Od Einsteina i Gödla po Turinga i Dawkinsa" to zbiór jego dwudziestu kilku esejów (plus kilkanaście króciutkich refleksji na różne tematy 'około naukowe') publikowanych przez dwie dekady. Konsekwencje tego faktu są raczej nienajlepsze (o czym niżej), a i sam tytuł przetłumaczono na polski tak, by był bardziej chwytliwy. Książka literacko jest ciekawa, bo autor ma dar lekkości, ale nie ma w tym myśli przewodniej (mimo jednoznacznej sugestii w tytule). Czytelnik w dużej części dostaje po prostu analizy kilkunastu książek, refleksji autora po ich lekturze z komentarzami mniej lub bardziej pogłębionymi. Nieco osobno potraktuję ostatnią cześć publikacji, która mnie z jednej strony zadziwiła, z drugiej potwierdziła niedomaganie filozofii współczesnej.

Idee zmieniające świat, a raczej naukowe teorie, które modyfikowały rozumienie rzeczywistości, to opowieść intelektualna pełna zwrotów akcji, porażek, przypadków, ciężkiej pracy i rzadkich błysków geniuszu. U Holta jest dowcip, język przystępny, ale niewiele istoty tworzenia nauki. We wstępie filozof nie tłumaczy się z wyboru takich a nie innych idei. Stąd nie zbuduje sobie czytelnik bezwzględnego kontekstu - jak to, co opisał Holt ma się do całego dziedzictwa. Z tematyki widać, że intere...

{}× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Idee, które zmieniły świat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl