Imperium grecko rzymskie

Paul Veyne
Imperium grecko rzymskie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Imperium zwane rzymskim było w istocie grecko-rzymskie. Po pierwsze ze względu na język. W zachodniej części imperium mową potoczną była łacina lecz we wschodniej ? greka. Po drugie, rzymska kultura materialna i obyczajowa wyrosła z asymilacji kultury helleńskiej. Po trzecie, samo imperium było syntezą rzymskiej władzy i cywilizacji greckiej. Rzymianie przejęli kulturę od Greków, nie tracąc własnej tożsamości narodowej, byli w tym trochę podobni do współczesnych Japończyków, którzy przyjęli wiele z kultury europejskiej, bynajmniej nie przestając być Japończykami. Można zaryzykować stwierdzenie, że książka Veyne`a daje pewną całościową wizję pierwszej w dziejach ?globalizacji?, będącej podstawą globalizacji w Europie współczesnej. Imperium grecko-rzymskie to połączenie przytłaczającej erudycji i lekkości w lekturze. Jest to książka do studiowania i do czytania. Do studiowania bo liczy blisko 2700 przypisów i sprawia wrażenie, że jej autor przeczytał wszystko, co napisano w starożytności i większość tego co napisano o starożytności. Wydaje się równie biegły w historii, jak i w filozofii i historii sztuki. Potrafi także w sposób fascynujący wciągnąć czytelnika w tok swoich myśli, sprawiając iż każdy z trzynastu tworzących książkę esejów czyta się jak wspaniałą opowieść o przeszłości.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-89637-84-0, 9788389637840
Wydawnictwo: Marek Derewiecki
Seria: Biblioteka Historyczna
Stron: 898

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Imperium grecko rzymskie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Palamedes
@Palamedes
2010-05-22
Przeczytane Starożytność

Książka dosłownie poraża ogromem wiedzy jej autora. Ale bez obaw - bez szkody dla wywodu można ją czytać z pominięciem sążnistych przypisów. Wśród ośmiuset stron panoramy czasów cesarstwa rzymskiego każdy miłośnik starożytności znajdzie coś dla siebie. Ciekawe są części historyczne (opis Palmiry, czasy rebelii barbarzyńskich) - nieco słabsze partie dotyczące przemian ówczesnej sztuki (tu brak ilustracji przedstawiających opisywany materiał woła o pomstę do nieba).

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Imperium grecko rzymskie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat