Inna Rzeczpospolita jest możliwa!

Jan Sowa
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Inna Rzeczpospolita jest możliwa!
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dlaczego w Polsce jest źle? Czy można to zmienić? Minęło ćwierćwiecze od transformacji ustrojowej w Polsce. Choć różne dane wskazują na całkiem dobrą kondycję polskiej gospodarki, społeczeństwo nie jest w najlepszym stanie. Młodzi ludzie masowo emigrują, spada liczba urodzeń, instytucje publiczne są nieefektywne, brakuje poczucia wspólnoty między Polakami, a na scenie politycznej rozgrywa się pełen afer medialny spektakl. Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? Jan Sowa, autor szeroko komentowanej książki Fantomowe ciało króla, pokazuje źródła tego stanu rzeczy, obala mity na temat polskiej historii, poddaje błyskotliwej i krytycznej analizie dominujące w Polsce nurty polityczne: konserwatyzm oraz neoliberalizm i w przystępny sposób wskazuje, że istnieje też trzecia droga?
Data wydania: 2015-04-08
ISBN: 978-83-280-1523-4, 9788328015234
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 295

Autor

Jan Sowa Jan Sowa
Urodzony w 1976 roku w Polsce (kraków)
Jan Sowa – studiował filologię polską, psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paryż VIII w Saint-Denis. Doktor socjologii, pracownik naukowy Katedry Kultury Współczesnej UJ. Jest autorem około stu tek...

Pozostałe książki:

Ciesz się późny wnuku Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady Sport nie istnieje Frustracja. Młodzi o Nowym Wspaniałym Świecie
Wszystkie książki Jan Sowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Inna Rzeczpospolita jest możliwa! nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-09
9 /10
Przeczytane Publicystyka/eseje Mam 2018

Nie jest to książka do wciągnięcia w jeden wieczór, przynajmniej dla mnie taka nie jest, wymagała czasu i uwagi, tym niemniej, jestem nią zachwycona.
Autor zaczął od nawiązań historycznych, co bardzo mi odpowiada, bo lubię się doszukiwać w historii przyczyn pewnych wydarzeń.
Od dawna twierdziłam, że wszyscy broniący naszej mentalności stwierdzeniem, że "mieliśmy 60 lat komuny" mocno się mijają z realiami, bo nie z tych ostatnich lat wynika nasze podejście do świata, uważałam, że warto pamiętać o warcholstwie szlachty, zrywaniu sejmów i ograniczaniu władzy królewskiej - Jan Sowa idzie dalej, a właściwie głębiej w przeszłość, przypomina, że nigdy nie byliśmy pod władzą Cesarstwa Rzymskiego, którego strefa wpływów kończyła się na Renie.
Nie mieliśmy zatem okazji przejąć w bodaj drobnym stopniu sposobu organizacji ich państwa, co odbija się na nas do tej pory.
Dalej mamy odważną tezę, z którą również się zgadzam, że nasz rodzimy liberalizm dotyczy jedynie gospodarki, natomiast wszyscy liberałowie są w kwestiach społecznych niezwykle konserwatywni, przypomnienie, jak właściwie funkcjonowała i o co walczyła pierwsza Solidarność, bardzo ciekawe rozważania na temat prezentacji i reprezentacji i czym to skutkuje w stosunkach społecznych.
Na wielu stronach zrobiłam podkreślenia szczególnie trafnych stwierdzeń, uważam, że to bardzo warta uwagi pozycja.

× 1 | link |
@Zorg
2022-07-17
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Inna Rzeczpospolita jest możliwa!. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl