Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men

Caroline Criado Perez
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Imagine a world where your phone is too big for your hand, where your doctor prescribes a drug that is wrong for your body, where in a car accident you are 47% more likely to be seriously injured, where every week the countless hours of work you do are not recognised or valued. If any of this sounds familiar, chances are that you're a woman. Invisible Women shows us how, in a world largely built for and by men, we are systematically ignoring half the population. It exposes the gender data gap – a gap in our knowledge that is at the root of perpetual, systemic discrimination against women, and that has created a pervasive but invisible bias with a profound effect on women’s lives. Award-winning campaigner and writer Caroline Criado Perez brings together for the first time an impressive range of case studies, stories and new research from across the world that illustrate the hidden ways in which women are forgotten, and the impact this has on their health and well-being. From government policy and medical research, to technology, workplaces, urban planning and the media, Invisible Women reveals the biased data that excludes women. In making the case for change, this powerful and provocative book will make you see the world anew.
Data wydania: 2019-03-07
ISBN: 1-78474-172-8, 1784741728
Język: angielski
Wydawnictwo: Chatto & Windus
Stron: 432
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2021-01-31
10 /10
Przeczytane 2021 Feminizm? Książki o kobietach

To bardzo mocna, bardzo ważna książka dla każdego, kto potrafi przyjąć do wiadomości, że ludzkość nie składa się wyłącznie z białych mężczyzn.
Autorka w kolejnych rozdziałach udowadnia, jak bardzo świat skrojony jest dla mężczyzn, jak bardzo to, co ich dotyczy, uważane jest za typowe i uniwersalne, jak często problemy i potrzeby kobiet kompletnie nie są brane pod uwagę i w jak szerokim zakresie się to dzieje.
Począwszy od kolejności odśnieżania dróg, sposobu projektowania publicznych toalet, systemy komunikacji publicznej, poprzez projekty domów (nawet jeśli teoretycznie miały służyć poprawie życia), lukę płacową, występującą praktycznie we wszystkich krajach świata, mit merytokracji, po taki "drobiazg", jak odzież ochronną, teoretycznie unisex, a w praktyce kompletnie nie dostosowaną do specyfiki kobiecego ciała - na każdym kroku widać, jak bardzo świat jest dla mężczyzn.
Nie miałam pojęcia, że samochody, które mają wysoką ilość gwiazdek w testach zderzeniowych - wcale nie są tak bardzo bezpieczne dla kobiet, bo do badań używa się manekinów o posturze męskiej, lub co najwyżej - pomniejszonej, ale nie uwzględniającej wielu istotnych różnic w budowie i funkcjonowaniu.
Nie wiedziałam, że leki, które teoretycznie są dobre i skuteczne, mogą okazać się szkodliwe dla kobiet, ponieważ testowane są na mężczyznach, bo to łatwiejsze, a organizmy kobiet reagują na nie zupełnie inaczej.
Autorka porusza ogromną ilość tematów, pokazuje, jak bardzo brakuje kobiecego...

× 9 | link |
@zooba
@zooba
2020-01-01
7 /10
Przeczytane Po angielsku Inspiracje/idee Audiobooki 2019

Tytuł zdecydowanie intrygujący bo mówiący o braku lub bardzo ograniczonej dostępności do danych dotyczących najróżniejszych aspektów życia społecznego, które zbierane są od kobiet lub uwzględniają specyficzną sytuację, role oraz uwarunkowania biologiczne kobiet.
Autorka przedstawia lukę w wiedzy o kobietach, której rezultatem jest nieuwzględnianie potrzeb połowy ludzkiej populacji w urbanistyce, wzornictwie produktów użytkowych, architekturze, medycynie, systemie opieki nad dziećmi i osobami starszymi i wielu innych dziedzinach życia. Czasami opisane rozwiązania społeczne sytuacje uważamy za tak oczywiste, że nawet nie próbujemy zastanawiać się jak można je zmienić. Pierwszym z brzegu przykładem jest wyznaczanie w budynkach użyteczności publicznej takich samych powierzchni na toalety męskie i damskie przy ignorowaniu faktu, że kobiety częściej korzystają z toalety, a każda wizyta trwa średnio 2,5 raza dłużej, ponadto dużo częściej niż mężczyźni mają pod swoją opieką osoby niepełnosprawne i dzieci. Innym jest nieuwzględnianie potrzeb komunikacyjnych kobiet (podróże częstsze, przerywane) przy planowaniu tras i rozkładów jazdy transportu publicznego. Caroline Criado-Perez pisze również o luce w badaniach medycznych i wiedzy farmaceutycznej - organizmy kobiece inaczej metabolizują lekarstwa, występują u nich inne niż u mężczyzn symptomy schorzeń (choćby mylące objawy towarzyszące zawałowi serca), trudniej wracają do zdrowia po operacjach chirurgicznych. Wszystko to powin...

× 1 | link |
@KaKa_2
2024-01-23
7 /10
Przeczytane
@iamlori1
2023-09-06
8 /10
Przeczytane
@weronika_mazurek
2022-04-13
8 /10
Przeczytane
@Galene
2022-01-24
7 /10
Przeczytane Kobieca półka Eseje Ebooki
@Evita
2020-12-16
6 /10
Przeczytane Z biblioteki 2020 Literatura faktu/reportaż

Cytaty z książki

W Bangladeszu niechętnym okiem patrzy się na kobiety uczące się pływać, co drastycznie obniża ich szanse na przetrwanie powodzi. Do tego dochodzi zakaz opuszczania domu przez kobiety bez męskiego krewnego. Skutek jest taki, że po uderzeniu cyklonu kobiety tracą cenny czas na ewakuację, czekając na przybycie męskiego krewnego, by ten zabrał je w bezpieczne miejsce.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl