Inżynieria dusz : literatura realizmu socjalistycznego w planie "propagandy monumentalnej"

Wojciech Tomasik
Inżynieria dusz : literatura realizmu socjalistycznego w planie "propagandy monumentalnej"
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka dotyczy roli, jaką wyznaczył literaturze plan "propagandy monumentalnej". Program "propagandy monumentalnej", naszkicowany przez Lenina wkrótce po zwycięstwie rewolucji bolszewickiej, zmierzał do upowszechniania idei komunizmu przy wykorzystaniu wielkich kompozycji plastycznych (pomników, płaskorzeźb, malowideł ściennych). Sztuka realizmu socjalistycznego (rozwijająca się w Rosji radzieckiej od wczesnych lat 30., a w Polsce od 1948 r.) pod wieloma względami przypomina koncepcję Lenina. Inżynieria dusz skupia się na podstawowej cesze realizmu socjalistycznego: tendencji do zacierania granic między sztuką a życiem. "Wielkie budowle komunizmu" (socjalistyczne miasta, inwestycje przemysłu ciężkiego) okazują się komunikatami, których ideologiczne przesłanie wykładać miała literatura.  
Data wydania: 1999
ISBN: 83-85220-99-2, 8385220992
Wydawnictwo: Uniwersytet Wrocławski
Seria: Monografie FNP
Kategoria: Językoznawstwo
Stron: 246

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Inżynieria dusz : literatura realizmu socjalistycznego w planie "propagandy monumentalnej"? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Inżynieria dusz : literatura realizmu socjalistycznego w planie "propagandy monumentalnej". czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl