J. R. R Tolkien Biografia

Carpenter Humprey
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
J. R. R Tolkien Biografia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jest to biografia, przedstawiająca życie i twórczość Tolkiena. Autor bardzo szczegółowo opisuje życie Tolkiena, przedstawia jego rodzinę i znajomych. Korzystając z wszelkich materiałów, dzienników, rękopisów, jakie zostawił Tolkien, licznych rozmów z jego rodziną i przyjaciółmi autor stworzył fascynujący portret. Biografia ta ukazuje żmudny proces tworzenia, który zaowocował "Hobbitem", trylogią oraz trwające dziesięciolecia rozwijanie "Silmarillionu". W książce znajduje się także kilkanaście zdjęć, przedstawiających Tolkiena i otoczenie w jakim żył. Na końcu książki znajduje się krótka chronologia życia Tolkiena, spis opublikowanych dzieł Tolkiena, oraz spis książek Tolkiena wydanych w Polsce.
Data wydania: 2010-11-18
ISBN: 978-83-7719-007-4, 9788377190074
Wydawnictwo: MYSTERY
Stron: 336

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę J. R. R Tolkien Biografia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Autobiografia/biografia/wspomnienia Chcę mieć Publicystyka/eseje

W pewnym niewielkim domku w Oxfordzie mieszkał sobie... ...pewien filolog, którego niezwykła wyobraźnia na zawsze zmieniła światową literaturę.

Chyba tak powinna się zaczynać biografia J.R.R. Tolkiena, człowieka, którego wizja okazała się tak ważna dla tak wielu ludzi. Humphrey Carpenter pozwala nam poznać codzienne życie niezwykle skromnego i cichego człowieka, który był pionierem gatunku fantasy. (Przynajmniej w moim odczuciu).

W książce możemy obserwować życie autora "Władcy Pierścieni" właściwie od urodzenia, dzięki czemu poznajemy jego poglądy, zaczynamy rozumieć, skąd się wywodzą pewne jego przekonania. Wiedziałam, że był katolikiem, ale dzięki tej lekturze zrozumiałam, jak bardzo wiara była dla niego ważna i dlaczego tak się stało.

Obserwujemy od lat dziecinnych rozwój człowieka, dla którego słowa, ich brzmienie i pochodzenie były odpowiednikiem muzyki, ważniejszy był ich wygląd niż znaczenie. Poznajemy miłośnika słów, który od młodych lat tworzy własne języki, a zarazem niezwykłego perfekcjonistę, który przez 56 lat tworzy dzieło swego życia i nie jest w stanie go ukończyć. Myślę, że wiele osób dziwi się, że po tak długiej pracy nad "Silmarillionem" nie zdążył sam opracować go do końca, lecz lektura tej książki pozwala pojąć, jak bardzo kochał to swoje dzieło, jak było dla niego ważne, by nie znalazły się w nim jakiekolwiek błędy.

Udaje nam się dzięki tej książce zajrzeć do domu człowieka, który umiał tak wspaniale używać słów, że j...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka J. R. R Tolkien Biografia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl