Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL

Andrzej Klim
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czy Nina Andrycz zamawiała kreacje w Paryżu? Dlaczego Zofia Czerwińska znielubiła gołąbki? Co gwiazda francuskiej piosenki Juliette Gréco kazała sobie podać do picia przed występem w Łańcucie? Gdzie widywano premiera Cyrankiewicza bez spodni? Kto tak naprawdę trząsł polską estradą? Dlaczego podczas wyborów Miss Polonia 1984 jury głosowało dwa razy? Co Andrzej Rosiewicz szepnął na ucho Michaiłowi Gorbaczowowi? Co zdarzyło się tuż przed występem cygańskiego zespołu Roma w paryskiej Olimpii? Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL to opowieść o wydarzeniach i ludziach nie zawsze najważniejszych dla życia Polski w latach 1945-1989, ale z pewnością najbarwniejszych. To dzięki nim w szarym PRL-u było o kim i o czym plotkować. Życie w PRL-u nosiło na sobie pewne piętno paranoi. Bo co prawda dało się kupić samochód, ale najpierw trzeba było dostać na niego przydział. Można było mieć najmodniejsze sukienki, za którymi szalały elegantki na zachodzie Europy, ale trzeba było znać kierownika sklepu z odrzutami z eksportu. Artyści mogli przygotowywać najzabawniejsze numery do kabaretu czy na estradę, ale i tak wiedzieli, że wytnie je cenzura, która oficjalnie nie istniała. Można było przyznawać wybitnym twórcom wysokie nagrody państwowe, a chwilę później odbierać im to, za co zostali nagrodzeni. O tych i wielu innych niedorzecznościach opowiada ta książka.
Data wydania: 2016-06-16
ISBN: 978-83-01-18598-5, 9788301185985
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 296

Autor

Andrzej Klim Andrzej Klim Dziennikarz i redaktor (pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej”, PAP-u, „Profitu”, „Claudii”, „Press” i „Newsweeka”). Historyk sztuki i archiwista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz studiów doktoranc...

Pozostałe książki:

Seks, sztuka i alkohol Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL Tak się kręciło Polska Niemcy 1:0 czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza
Wszystkie książki Andrzej Klim

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2020-02-20
10 /10
Przeczytane Historia Przeczytane w 2019 Reportaż, literatura faktu

 
 Czytając takie pozycje, widzimy jak absurdalne były zasady życia w PRL-u. Niestety mimo tego, że czasami bawią, czasami smucą, dla ówczesnych ludzi były życiem codziennym, w którym największym problemem było co na siebie włożyć lub zjeść. Puste półki w każdym sklepie, kolejki po wszystko, jeśli coś rzucili, zakaz wyjazdu za granicę – nie były dla wszystkich, były wyjątki. Tym razem pozycja dotycząca tych bardziej uprzywilejowanych. Aktorzy, pisarze, piosenkarze i kabareciarze, klasyfikowani pod odpowiednie numerki, od których zależały przywileje, ale przede wszystkim wypłaty i wyjazdy na zgniły Zachód. Festiwale: Łańcut, Opole, Sopot trudno tam się było dostać, łatwiej było zachodnim artystom, nasi rodzimi przygrywali czasami do kotleta. Powstanie Mazowsza, Śląska – stawianie elit władzy na kulturę, tę ludową, ale mimo to cenzura, której oficjalnie nie było, a która była wszędzie. Mamy też wybory polskich miss, czasami w cieniu skandali, kuriozalnych sytuacji, te najpiękniejsze musiały zapewnić sobie same stroje, fryzury i kosmetyki, a ich nagrody znikały. Moda, która kiełkowała, ale ważniejsza była norma, nieważne co do ubrania, byleby zgodne z duchem partii, tak samo nasza polska myśl techniczna – samochód na miarę marzeń – Fiat 126p. Sportowcy, którzy trenowali, byli wybrańcami narodu, a jednocześnie „byli” górnikami. Ostatni rozdział dotyczył dwóch chyba najbardziej barwnych postaci tamtych czasów: Cyrankiewicza – czyli wiecznego premiera i młodego Jaros...

× 7 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Siermiężne czasy PRL-u to wdzięczny temat, biorąc pod uwagę ciekawe filmy, interesujące seriale czy pouczające dokumenty. Są to nie tylko dramatyczne zmagania naszych rodaków, polegające na szukaniu sposobu, aby przetrwać, ale i zabójczo śmieszne komedie, wśród których wymienię tylko „Misia". Ten i podobne filmy mają na celu poważnie czy kpiąco, przybliżyć nam tamte czasy i ludzi, którym przyszło żyć w świecie pełnym absurdów.

Doskonałym przykładem, zbliżonej publikacji, tym razem książkowej, jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, pozycja „Jak w kabarecie. Obrazki z życia w PRL”. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, opowiadających tym razem o życiu elit, które niepodzielnie rządziły, ale także zabawiały maluczkich, którym władza ludowa, nie mogła zapewnić chleba, więc dawała im przynajmniej igrzyska.

Oto na przykład jedna z historii opowiada, ku przestrodze jak mniemam, o zmaganiach jednego z kabaretów, który na co dzień musiał wałczyć niemal dosłownie z cenzurą, której to przedstawiciel w niemal każdym niewinnie brzmiącym słowie, widział zagrożenie dla władzy.

Legendarny koncert ABBY w Studio 2, który był właśnie takim zamydlaniem oczu obywatelom, jest tego chyba najjaśniejszym przykładem. Oczywiście, nie chodzi o sam koncert, ale o władzę, która tym wydarzeniem chciała powiedzieć: „Wcale nie jest źle, skoro przyjeżdża tak znakomity zespół i gra dla wszystkich". Oczywiście mało kto w to wierzył, jednak propaganda to rzecz święta. Innym ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat