Jedno z moich imion brzmi życie. Rozmowy z tymi, którzy przetrwali piekło wojny

Piotr Korczyński, Jacek Matuszak, Piotr Raszewski, Małgorzata Schwarzgruber ...
Jedno z moich imion brzmi życie. Rozmowy z tymi, którzy przetrwali piekło wojny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wojna przynosi chaos, burzy rzeczywistość i rozdziela rodziny. Polacy w czasie II wojny światowej znaleźli się pod różnymi szerokościami geograficznymi i zaznali terroru totalitaryzmów. Dlatego oddaliśmy głos ludziom, którzy doświadczyli grozy tamtego czasu. Przeprowadziliśmy rozmowy z żołnierzami różnych formacji, walczących z niemieckim i sowieckim okupantem od 1 września 1939 roku do – wypadałoby napisać 8 maja 1945 roku, ale dla Polaków wojna tak naprawdę skończyła się wiele lat później. „Skończmy już z tym patosem”. „Spełniłem tylko swój obowiązek”. „Nie byłem żadnym bohaterem”. „Bohaterami są ci, którzy zginęli. Ja przeżyłem”. Tak o sobie mówią nasi rozmówcy. Oni nie lubią, kiedy im się mówi, że są wyjątkowi. Nie uznają historii w wersji czarno-białej. Ich spojrzenie wymyka się utartym schematom. Tym bardziej trzeba to doceniać, bo jest to wartość, która nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, lecz także zmusza do myślenia.  
Data wydania: 2019-08-27
ISBN: 978-83-952536-6-9, 9788395253669
Wydawnictwo: Wojskowy Instytut Wydawniczy
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 360
dodana przez: bookkeeper

Autor

Piotr Korczyński Piotr Korczyński Historyk, dziennikarz. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, był redaktorem Oddziału Krakowskiego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Publikuje regularnie w czasopismach „Ale historia”, „Focus Historia”, „Newsweek Historia”, „Do Rzeczy...

Pozostałe książki:

Dawno temu na Dzikim Zachodzie Elitarne jednostki specjalne Wojska Polskiego 1939-45 Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula. Dyscyplina w dawnym Wojsku Polskim Śladami Szeli, czyli diabły polskie Przeżyłem wojnę... Ostatni żołnierze walczącej Polski
Wszystkie książki Piotr Korczyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Jedno z moich imion brzmi życie. Rozmowy z tymi, którzy przetrwali piekło wojny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Jedno z moich imion brzmi życie. Rozmowy z tymi, którzy przetrwali piekło wojny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl