Jedwabne szlaki. Nowa historia świata

Peter Frankopan
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Jedwabne szlaki. Nowa historia świata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Przygotowana specjalnie dla młodych czytelników skrócona wersja bestsellerowych Jedwabnych szlaków świetnego brytyjskiego historyka Petera Frankopana. Historia ukazana w książce została przedstawiona z nowej perspektywy, ze świeżym spojrzeniem, dzięki czemu przypadnie do gustu nie tylko dzieciom zainteresowanym historią. Młody czytelnik pozna bogatą mozaikę historycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych procesów, które ukształtowały i wpłynęły na świat w którym dziś żyjemy.

Piękne ilustracje przybliżą odległy świat, ale też wzbudzą ciekawość do dalszego odkrywania historii.

Książka została wydana w dużym formacie, w twardej oprawie ze złoceniami, więc stanie się idealnym prezentem dla najmłodszych.

Data wydania: 2020-11-12
ISBN: 978-83-280-6749-3, 9788328067493
Wydawnictwo: Wilga
Kategoria: Historia
Stron: 128
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jedwabne szlaki. Nowa historia świata nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Historia_2

Autor miał świetny pomysł na wciągającą książkę, jako panoramę przemian kulturalno-społeczno-gospodarczo-politycznych obszarów kojarzonych klasycznie z euroazjatyckim jedwabnym szlakiem. Sam szlak, który stracił znaczenie w dobie odkryć geograficznych, został potraktowany symbolicznie, jako pewna idea spinająca ostatnie 2000 lat historii.

Mediawista Peter Frankopan poszukując nowej perspektywy dla nieznośnego europocentrycznego patrzenia na dzieje napisał „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” by zrównoważyć tę jednostronność. Książka okazała się dobra (na początku), genialna (w środku) i słaba (na końcu). Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc osobne zaopiniowanie partii dotyczących okresu do XVIII wieku i ostatnich dwustu lat. To dla mnie po prostu niemal dwie książki. W ogólności w przekrojowej historii problemem jest utrzymanie stopnia detaliczności. Z wielu powodów, im bliższa nam historia, tym więcej pojawia się szczegółów. Tworzy to poczucie rosnącej wagi zdarzeń nam bliższych. Tak postąpił niestety też Frankopan. Do XV wieku kolejne zdarzenia są w miarę równo 'gęsto' rozpisane. W nowożytności pojawiają się pewne luki i przeskoki, by ostatnim dwóm wiekom poświęcić 1/3 książki, w szczególności okresowi powojennemu niemal 25%. To według mnie błąd, szczególnie, że końcówka właściwie zmierza w niewiadomym kierunku i ostatecznie podsumowanie jakoś nieudolnie stara się nawiązać do średniowiecznej idei tytułowego szlaku, będąc de facto zaledwie wybiórczym opisem zma...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jedwabne szlaki. Nowa historia świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl