Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie

Piotr Derlatka
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie
Książka Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

 Pierwsza biografia Jonasza Kofty - piekielnie inteligentnego ironisty, poety-szydercy zdolnego do wychwycenia każdego paradoksu.
Mówił, że jego warsztat twórczy to najtańszy długopis, bo często je gubi, i parę zwiniętych w kieszeni kartek, a najlepsze utwory pisze, kiedy jest czymś zaskoczony. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Łucji Prus, Michała Bajora, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego i wielu innych.
Dziś nikt nie chce się przyznać, że był w SPATiF-ie, kiedy Kofta się dusił.
Indywidualista, dla którego najważniejsza była twórcza wolność, niezależność i dystans do świata. Dystans na pograniczu nieodpowiedzialności, bo pijał za dużo, nie dbał o zdrowie i często nie dotrzymywał zobowiązań podjętych w euforii życia towarzyskiego. Bywało, że znikał z domu, gdzie zostawiał żonę i syna zmagających się z codziennością i jego zobowiązaniami, a dowód osobisty wyrobił sobie dopiero w dwudziestym ósmym roku życia.
Jestem taki człowiek między-między. Między aktorem a estradowcem, między autorem a wierszorobem, między pieśniarzem a grajkiem, między frajerskim moralistą a komentatorem politycznym. I jeszcze coś pośredniego między podbawiaczem, lirykiem i młotem satyry.

Zostawił po sobie ponad sześćset tekstów - piosenek i wierszy, jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany. 
Data wydania: 2019-11-12
ISBN: 978-83-8169-198-7, 9788381691987
Wydawnictwo: Prószyński i Sk-a
Stron: 624
dodana przez: ksiazkowa.gladys

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

PIOTR DERLATKA • „JEGO PORTRET. OPOWIEŚĆ O JONASZU KOFCIE”

Kiedy myślę o najwybitniejszych polskich tekściarkach i tekściarzach, to w mojej głowie automatycznie pojawiają się nazwiska: Osiecka, Młynarski oraz on, Jonasz Kofta. Dzisiaj chciałabym pochylić się nad jego postacią. Interesującą, zagadkową. Życiorys, który miał sporo luk, trudnych do załatania. Tego zadania podjął się Piotr Derlatka, „z wykształcenia polonista i teatrolog, doktor nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa”. Imponujące, prawda? A co ważne, miłośnik świetnej muzyki. Gdy jakiś czas temu zauważyłam zapowiedź książki o Jonaszu, to natychmiast stwierdziłam, że koniecznie ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@Erna
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Jego portret” to biografia niezwykła. Z jej kart aż bije pasja, zrozumienie. Komu mogę ją polecić? Naturalnie, fanom twórczości Jonasza Kofty. Właśnie takiej pozycji brakowało na naszym rynku wydawniczym. Mamy tyle publikacji o wspominanej wcześniej Agnieszce Osieckiej, o Wojciechu Młynarskim — teraz puste pole finalnie zostało zapełnione. Jonasz był człowiekiem fantastycznym oraz fantazyjnym. Cieszy mnie, że lepiej go poznałam. Jednocześnie smuci świadomość, iż odszedł od nas zbyt prędko. Na szczęście, zawsze możemy posłuchać piosenek…

{} | link |

Co czytać po książce “Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie”- Piotr Derlatka

Książka Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości
Miłość '44. 44 prawdziwe hi... Agnieszka Cubała
{}6/10
44 prawdziwe historie powstańczej miłości - wzruszające, dra...
Książka Morderstwo po północy
Morderstwo po północy Jessica Fellowes
{}7/10
W Asthall Manor, siedzibie arystokratycznej rodziny Mitfordó...
Książka Migawki
Migawki Claudio Magris
{}7.7/10
Świat w migawkach. Nowa książka jednego z mistrzów europej...
Książka Dziecko wspomnień
Dziecko wspomnień Steena Holmes
{}5.3/10
Brian jest zachwycony, gdy dowiaduje się, że jego żona Diana...
Książka Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy.
Feminist Fight Club. Jak pr... Jessica Bennett
{}7/10
Co zrobić, gdy kolega na każdym spotkaniu prosi cię o podan...

Cytaty z książki

O nie! Książka Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}