Jenny

Sigrid Undset
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Jenny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Bezkompromisowa, szlachetna Jenny pragnie pełnego szczęścia, nie uznaje łatwizny i półśrodków, niestety, jej poszukiwania idealnego uczucia kończą się klęską, gdy wreszcie spotka prawdziwą miłość, rozbita duchowo, załamana, boi się związania małżeństwem właśnie dlatego, że... kocha, że nie chce narazić najdroższego sobie człowieka na rozczarowanie, a sama przeżyć jeszcze jedną tragedię. Nadmiernie wrażliwej, refleksyjnej, brak jest wiary w wartości wyższe niż ideał prawego człowieka, a kiedy w swym przekonaniu łamię tę zasadę - wali się jej cały świat, nie znajduje siły, by wydobyć się "z nicości, w której panuje spokój". W "Jenny" znakomicie zostało ukazane rzymskie środowisko malarskie i artystyczne na początku XX wieku - plon dłuższego pobytu Sigrid Undset we Włoszech. Książkę cechuje wnikliwa analiza psychologiczna kobiet, do którego autorka wielokrotnie jeszcze wracała w swej bogatej twórczości.
Data wydania: 1957
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Stron: 325
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Sigrid Undset Sigrid Undset
Urodzona 20 maja 1882 roku w Norwegii (Kalundborg (Dania))
Sigrid Undset urodziła się w norwesko-duńskiej rodzinie o postępowych tradycjach. Jej ojciec, Ingvald Martin, był znanym norweskim archeologiem, dyrektorem Muzeum Starożytności w Christianii (od 1925 r. Oslo). Jako kilkuletnia dziewczynka bawiła się ...

Pozostałe książki:

Krystyna, córka Lavransa T.1 Wianek Krystyna, córka Laransa t. 3 Krzyż Krystyna córka Lavransa. Żona Krzak gorejący Legendy o królu Arturze Olaf syn Auduna t. 1 Gymnadenia Jenny Macierzyństwo Madame Dorthea Wierna żona Wiosenne obłoki Wiosna Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu Ida Elżbieta Odzyskać przyszłość.
Wszystkie książki Sigrid Undset

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Jenny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2020-11-10
6 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

Może to dziwne , ale to moje pierwsze spotkanie z tą pisarką . Jakoś do tej pory jej książki umykały mi , lub gubiły się w tylu innych które mam w planach do przeczytania .'' Jenny '' na początku miała wszystkiego za dużo , za dużo sztuki , za dużo Paryża , za dużo wychwalania tego miasta , za dużo egzaltacji i infantylności . Skandynawska bohema wałęsająca się do rana po paryskich knajpach . Nie widziałam nic ciekawego i pozytywnego ani w postaci tytułowej , ani w kręgu jej artystycznych znajomych . W sumie , miałam już zrezygnować z dalszego czytania tej lektury , jednak postanowiłam że jeszcze trochę , jeszcze dam tej książce szansę . Na szczęście nie zawiodłam się , kiedy Jenny wraca do domu i odwiedza rodzinę swego narzeczonego Henkego , robi się naprawdę niesamowicie . Pozwoliłam się cała wessać w tę opowieść , tak jak Jenny bezwolnie dała się wkręcić w relacje z rodziną narzeczonego . Te tajemnice , sekrety , potajemne spotkania , niedomówienia pokazane rewelacyjnie . Zagęszczająca się coraz bardziej atmosfera . Coraz bardziej dziwna , przykra i nie rokująca dobrze . Jenny , pięknie psychologicznie skonstruowana postać , maksymalnie pogłębiona nadwrażliwość . Takim ludziom nie najlepiej na świecie . Inne postacie również nakreślone perfekcyjnie . Książkę polecam .

× 6 | Komentarze (1) | link |
@Klementynka
2021-05-21
7 /10
Przeczytane obyczajowe, romans literatura skandynawska
@jatymyoni
2020-09-01
9 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. skandynawska Dawno temu przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Jenny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl