Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim

Jeremi Przybora
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Jeremi Przybora opowiada młodszym i starszym najbardziej popularne baśnie świata – znane od wieków, choć rozsławione zazwyczaj dopiero przez wytwórnię Disneya. Autor wraca do źródeł – Victora Hugo, Lewisa Carrolla, dawnych legend – by wydobyć z każdej opowieści to, co najpiękniejsze. A także by mistrzowsko połączyć humor i melancholię. Nic dziwnego, że gdy Przybora opowiada "Piotrusia Pana", "Piękną i Bestię" czy "Zakochanego kundla", zachwyca swoją lotnością pióra, elegancją języka, wyrafinowanym humorem i fantazyjnością sformułowań. Autor w sposób oryginalny wykorzystuje potencjał języka i wydobywa z niego to, co zadziwiające, niejednoznaczne, zabawne. Tym samym trafia do serc zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nikt jednak nie opisze niniejszego zbioru baśni tak mistrzowsko jak sam autor. Pozwólmy zatem Jeremiemu Przyborze mówić samemu za siebie: Szafa była bardzo serdeczna i wylewna. Choć może nie tak wylewna, jak Pani Imbryk, z której przy każdej okazji wylewała się herbata. (Ale zawsze do filiżanki, zręcznie się podstawiającej). Na tym głównie polega rola książąt, że nie można się im opierać, a kiedy już można, wtedy od razu zaczyna się republika, czyli ustrój, który wcale nie pasuje do bajek [...] usłyszała głos – skrzypiący wprawdzie jak stary materac, ale za to brzmiący niezwykle przyjaźnie. Jedno skinienie pierwszej różdżki sprawiło, że niezdarnie uszyta szmatka przemieniła się w prześlicznie uszytą sukienkę, która sama z siebie wydała z siebie ostatni krzyk mody.
Data wydania: 2019-10-24
ISBN: 978-83-281-3619-9, 9788328136199
Wydawnictwo: EGMONT
Stron: 344

Autor

Jeremi Przybora Jeremi Przybora
Urodzony 12 grudnia 1915 roku w Polsce (Warszawa)
Poeta, pisarz, satyryk, piosenkarz, aktor. Autor i współtwórca, wraz z Jerzym Wasowskim, Kabaretu Starszych Panów. "Przybora - mistrzowskie połączenie piosenki lirycznej i żartobliwej. Mistrzostwo polega na tym, że nie widać szwów" - mówiła o nim Wi...

Pozostałe książki:

Przymknięte oko opaczności Ciociu, przestrasz wujka Duchy na dachu. Groteski Piosenki prawie wszystkie Listy na wyczerpanym papierze
Wszystkie książki Jeremi Przybora

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Jeremi Przybora to człowiek legenda. Na jego tekstach wychowało się kilka pokoleń słuchaczy. Współtwórca Kabaretu Starszych Panów. Aktor, pisarz, poeta, krytyk. Mało kto wie, że za namową Grzegorza Wasowskiego Przybora dokonał adaptacji kilkunastu najbardziej znanych bajek, które w formie książkowej mam właśnie przed sobą.
„Jeremi Przybora. Małoletnim i stuletnim”.

O książce możemy dowiedzieć się że:
Zapraszamy do lektury najpopularniejszych baśni świata opowiedzianych na nowo przez samego Jeremiego Przyborę. Szesnaście klasycznych tekstów, wśród nich między innymi: 
• Zakochany kundel 
• Piotruś Pan 
• Herkules 
• Piękna i Bestia 
• Alladyn  
• Alicja w Krainie Czarów 
• Robin Hood 
• Królewna Śnieżka 
zyskało zupełnie nowe interpretacje. 

Mistrz słowa, Jeremi Przybora, zachwyca swoimi wersjami znanych baśni. Jego język, pełen polotu i fantazji sprawia, że z opowieści wydobywane jest to, co najpiękniejsze. Baśnie pełne są przepięknych neologizmów i określeń chwytających za serce. I tak na przykład w „Zakochanym kundlu” właścicielami Lady zostali Jim Serdeńko i jego żona Słonko. Piotruś Pan zabiera Wendy i jej braciszka do Niebywalencji. Alicja z Krainy Czarów wylabirynciła się szczęśliwie z labiryntu, a jak zmalała, to nie przejęła się za bardzo, bo wiedziała, że w końcu zdużeje. 


Jak mawiała moja znajoma „cudeńko”. Najzabawniejsze baśnie jakie czytałem kiedykolwiek. Mistrz w swoich opowieściach prze...

{} | link |
@viki_zm
2020-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książka to cudowny zbiór klasycznych, najpopularniejszych baśni opowiedzianych na nowo przez Jeremiego Przyborę. Wśród szesnastu tekstów znalazły się między innymi: Piotruś Pan, Zakochany kundel, Piękna i Bestia, Bambi, Robin Hood czy Mulan, które zyskały całkiem nowe interpretacje.
Autor zachwyca swoimi wersjami znanych przez wszystkich baśni. Jego język, pełen polotu i fantazji sprawia, że z opowieści wydobywane jest to, co najpiękniejsze. W tekstach nierzadko Przybora nadaje postaciom nowe imiona, a powszechnie znane nazwy miejsc są zamienione na inne. W ten sposób właścicielami Lady zostali Jim Serdeńko i jego żona Słonko, Piotruś Pan zabiera Wendy i jej braci do Niebywalencji, a siostry Kopciuszka stają się Paskudnicami.
Zbiór baśni napisany przez polskiego pisarza, satyryka, spikera radiowego i współtwórcę „Kabaretu Starszych Panów” nadaje się nie tylko dla najmłodszych. Uniwersalne przesłanie tekstów i ich piękny język, a także śliczne disneyowskie ilustrację przyciągną uwagę każdego czytelnika. Wspólne czytanie pozwoli starszym odbiorcom powrócić do krainy baśni i bajek znanych z dzieciństwa, a przedstawionych w całkiem innej formie. Zachęcam do zapoznania się z tym wartym uwagi zbiorem nietypowo napisanych baśni, wydanych w pięknej twardej oprawie i cudownie zilustrowanych.

{} | link |
@tea.books.lover
2020-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl