Duchy na dachu. Groteski

Stanisław Lem, Julian Tuwim, Antoni Marianowicz, Jan Brzechwa ...
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Duchy na dachu. Groteski
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Wszystko było od początku bardzo dziwne. O północy na biurku Jednego z Nas zadzwonił telefon. 
- Co w tym dziwnego - zapytacie. 
Właściwie nic, tyle tylko, że Jeden z Nas nie posiada biurka, ani tym bardziej telefonu i że telefon rozdzwonił się właśnie na jego biurku. Niezrażony, Jeden z Nas podniósł słuchawkę i usłyszał melodyjny głos Przedstawicielki Wydawnictwa: 
- Dobry wieczór. Pragniemy wydać tom zdumiewających wybryków autorskiej fantazji. Chodzi o to, ażeby czytelnik tych opowiadań czuł się ubawiony, a zarazem przeniesiony w inny wymiar, w świat, gdzie nie obowiązuje buchalteryjna rzeczowość, ani rutyniarska logika. Ten cel można osiągnąć. Mamy tylu znakomitych mniej lub bardziej współczesnych autorów... 
- To prawda - odpowiedział Jeden z Nas. W pełni solidaryzujemy się z ideą wydania takiego wyboru. Życzymy Wydawnictwu dobrego snu. To rzekłszy, Jeden z Nas odłożył słuchawkę, ale telefon zadzwonił po raz drugi. 
- To jeszcze raz ja - powiedziała Redaktorka. 
- Pragnęlibyśmy, ażeby panowie zajęli się opracowaniem wyboru. 
- Dlaczego właśnie my? - zapytał Jeden z Nas, nieco już poirytowany. 
- Przecież nigdy w życiu nie napisaliśmy humorystyczno- fantastycznego opowiadania. Zajmujemy się czymś zupełnie innym i... 
- Właśnie dlatego do Panów się zwracamy - ciągnęła niespeszona Redaktorka. Nie będziecie przynajmniej zainteresowani w nasycaniu książki własną twórczością. Potraktujecie zamówienie z daleko posuniętym obiektywizmem. 
- Nic podobnego - odparł Jeden z Nas.
 - Jeśli się tego podejmiemy, to w imię skrajnego subiektywizmu. Możemy się pomylić, ale będzie to nasz błąd. A jeśli ktoś poczuje się okropnie urażony, że go w książce nie ma, a kto inny jest, albo że jest, a kogo innego nie ma, albo że jest i kto inny jest - to trudno. Przepraszamy z góry. Co złego, to my... Nazajutrz udaliśmy się obaj do Wydawnictwa. Strażnik wskazał nam halabardą drogę do Redaktorki. Ale pokój był pusty. 
- Trzeba będzie jej wyjaśnić - rzekł Jeden z Nas - że zadanie jest praktycznie niewykonalne. Jak bowiem dokonać wyboru tekstów z innego wymiaru? Wszystkie niemal opowiadania, to żenująco realistyczne powiastki z życia. Cóż bowiem ma zaszokować Czytelnika? To, że gdzieś tam założono Salon Iluzji? Że główny księgowy nie chciał zatwierdzić rachunku za wyżywienie smoka? Albo że w meblach tkwią najrozmaitsze tajemnice? 
- A kuku! - rzekła Redaktorka, wychodząc nagle z szafy. (Jak się okazało, był to normalny tryb pracy Redaktorów Wydawnictwa, które przeprowadza rozmowy z autorami w warunkach, adekwatnych do treści zamawianych książek. Z publicystami rozprawia się tam przy stołach konferencyjnych, z twórcami science-fiction w niewielkich modelach sputników, z autorami wierszy miłosnych dyskutują na tapczanach Redaktorki w kostiumach topless, zaś sprawy groteskowych opowiadań załatwia się przy użyciu efektów nagłego pojawiania się Personelu w miejscach najbardziej nieoczekiwanych).
 - Zdarzają się przecież opowiadania, w sposób groteskowy deformujące rzeczywistość - dowodziła Redaktorka, parując argumenty Jednego z Nas. 
- O, weźmy na przykład nowelkę, której bohater oderwał się od ziemi i poszybował w niebo... 
- Zimny realizm! - odparł pogardliwie Jeden z Nas. 
- Zimny, mały, obrzydliwy realizm! Z szelestem maszynopisów wylecieliśmy przez okno. Z góry ujrzeliśmy jeszcze wydłużającą się w nieskończoność czarną linię. Był to cykl produkcyjny niniejszej książki. "
Data wydania: 1974
Wydawnictwo: ISKRY
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 324

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Duchy na dachu. Groteski? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Klementynka
2021-08-20
7 /10
Przeczytane moja bilioteczka

Cytaty z książki

O nie! Książka Duchy na dachu. Groteski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl