Opowieści o pilocie Pirxie

Stanisław Lem
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów
Opowieści o pilocie Pirxie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów

Opis

Stanisław Lem planował dwa, może trzy opowiadania o pilocie Pirxie. Ku radości czytelników powstało ich więcej. Dzięki temu możemy dziś obcować z jednym z najsłynniejszych bohaterów literatury science-fiction.

Kim jest Pirx? Jest jednym z nas. Nie ma w sobie nic z herosa i zdarza mu się wpadać w panikę. W decydujących momentach jednak dzięki inteligencji, a czasem dzięki łutowi szczęścia, udaje mu się znaleźć wyjście z opresji.

Pirx dojrzewa z każdym kolejnym opowiadaniem. Razem z nim dojrzewają problemy, którym musi stawić czoła. Ale nie tylko to stanowi o wartości tych przygód - w każdym opowiadaniu pilot udowadnia, że człowiek ma szansę w konfrontacji z bezkresnym i zimnym kosmosem. Pilot Pirx pokazuje, że nasze słabości czasem mogą być naszą siłą.

Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-08-08007-8, 9788308080078
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Serie: Fantastyka - Przygoda, Lem, Stanisław Lem - Dzieła
Kategoria: Science-fiction
Stron: 520
dodana przez: jatymyoni
Mamy 15 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Opowieści o pilocie Pirxie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Sargento_Garcia
2020-11-11
4 /10
Przeczytane fantastyka

Lem to zdecydowanie nie moja bajka.

× 5 | link |
@Zorg
@Zorg
2013-05-09
10 /10

Daję 5 za całość chociaż każdą opowieść należy ocenić osobno. "Test" dom wariatów "ja się tu chyba powieszę jak już wróci ciążenie" 4. "Patrol" świetny pomysł 5. "Albatros" sceneria jak z "Odlotowego Raju" w "5 Elemencie" fabuła pesymistyczna 3. "Terminus" trochę dziwne 4. "Odruch warunkowy" dobry pomysł, choć pewien brak konsekwencji 4. "Aniel" dłużyzna 3 "Polowanie" trudne do oceny, ale daję 5 "Opowiadanie Pirxa" wisielczy humor 4 "Rozprawa" zawiła narracja 4 "Ananke" pomysł osobliwy, godny uwagi, ale brak zakończenia, jak często u Lema 4

| link |
@kamyk1001
2013-02-10
10 /10
Przeczytane Literatura polska Literatura dla dzieci i młodzieży - polscy autorzy Stanisław Lem Science Fiction

Genialne. Świetna, wartościowa literatura, która jednocześnie zapewnia nam wiele rozrywki i skłania do refleksji nad ludzką naturą, jej słabościami i stosunkami człowiek - technika. W książce znaleźć można również przesłanie, że warto mieć otwarty umysł i wychodzić poza akademickie schematy. Polecam każdemu, nawet jeśli nie jest fanem tej konwencji (sama byłam na początku sceptyczna).

| link |
@BArtus
@BArtus
2007-12-29
8 /10
Przeczytane

Moja pierwsza styczność z fantastyką.. nie wypiąłem się na Lema dla tego, że był na liścia lektur ;) Do tej pory lubię sięgać po tą książkę (chyba najbardziej sfatygowaną z mojej kolekcji).

| link |
@cezio
@cezio
2007-09-01
8 /10
Przeczytane

Otóż to. Opowiadania są znakomite, ale za trudne dla młodych ludzi. Nie są po prostu w stanie ich docenić.

| link |
@pedro
@pedro
2007-08-23
10 /10
Przeczytane Polskie s-f

klasyka, ale nic nie straciła na aktualności (o ile można tak powiedzieć o fantastyce)

| link |
@AnnMarie
@AnnMarie
2008-07-28
1 /10
Przeczytane

Jako lektura w podstawówce skutecznie zraziła mnie na kilka lat do fantastyki...

| link |
@frodo
2008-07-26
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem Stanisław Lem

Lubię Pirxa i jego przygody. Zwłaszcza opowiadanie "Test".

| link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-09-29
10 /10
Przeczytane

Dla mnie najlepsza książka Lema

| link |
@sun
2024-04-01
10 /10
Przeczytane Pożyczone-przeczytane-oddane
ZU
@zuzanna_21
2023-07-28
4 /10
Przeczytane
@Proteus
2022-03-12
7 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-25
6 /10
Przeczytane 2014
@Galene
2021-09-20
7 /10
Przeczytane Fantastyka Opowiadania
@dorotab
@dorotab
2021-09-17
9 /10
Przeczytane wodotryski i euforia
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

W ciągu stu siedemdziesięciu dwu lotów patrolowych pilot Pirx przeszedł rozmaite fazy psychiczne, bywał senny, zgorzkniały, czuł się starcem, dziwaczał, bliski był myśli o jakimś bynajmniej nie łagodnym rodzaju szaleństwa, na koniec zaś jął sobie- podobnie trochę jak w czasach studiów- wymyślać rozmaite historie, nieraz tak skomplikowane, ze dla ich zakończenia ne starczyło nawet całego patrolu. Inna rzecz, że nudził się dalej. (Patrol)
Ja się tu chyba powieszę - pomyślał. Nie wpadło mu do głowy, że wobec braku ciążenia nawet takie wyjście nie jest możliwe.
Lepiej mieć zero informacji, niż być zdezinformowanym, bo oznacza to informację ujemną, mniejszą od zera.
Na Księżycu można zostawić każdą rzecz, położyć na kamieniu i wrócić po stu latach, po milionie, ze spokojną wiedzą, że leży nietknięta. Na Marsie nie można niczego upuścić - wsiąkłoby na amen.
Na czym polega to człowieczeństwo, którego oni nie mają? Może naprawdę jest tylko ożenkiem alogiczności z tą poczciwością, tym "zacnym sercem", i tym prymitywizmem odruchu moralnego(...)Skoro maszyny cyfrowe nie są ani zacne ani nielogiczne... Więc w takim rozumieniu człowieczeństwo jest to suma naszych defektów, mankamentów, naszej niedoskonałości, jest tym czym chcemy być, a nie potrafimy, nie możemy, nie umiemy, to jest po prostu dziura między ideałami a realizacją...
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl