Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy

Ewa Lipska, Stanisław Lem, Tomasz Lem
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Nieznane listy Stanisława Lema i Ewy Lipskiej. Korespondencja odsłaniająca kulisy wyjątkowej przyjaźni. „Gdyby nie to, że mi się nie chce, napisałbym operę Porno, bo zdaje się, że tego jeszcze nie było”. Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią. Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat, lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem, umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Ich korespondencja z lat 80. XX wieku to nie tylko zapis wyjątkowej przyjaźni i zmagań z codziennością, ale również portret ówczesnego życia literackiego Polski i Krakowa. Jakie wiersze pisał Stanisław Lem? Czyją poezję najbardziej cenił? Dlaczego Ewa Lipska chciała zatrudnić referenta? Boli tylko, gdy się śmieję zawiera także zapisy rozmów, jakie poetka i pisarz prowadzili na początku XXI wieku oraz listy, które Ewa Lipska wymieniała z synem Stanisława Lema, który wówczas studiował w USA. Książka, wzbogacona licznymi fotografiami, pokazuje nieznane oblicze twórczości obojga literatów, ich charaktery oraz skomplikowane czasy, w których żyli. Jej publikacja to jedno z istotnych wydarzeń literackich i kulturalnych ostatnich lat. Ewa Lipska (ur. 1945) – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna, tak jak osobna i wyrazista jest jej dykcja poetycka, nieufność do „zastanego” języka, błyskotliwa metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, w tym Nagrodą Literacką Gdynia za tomik Pogłos. Uczestniczka międzynarodowych festiwali literackich oraz pobytów stypendialnych (USA, Niemcy). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członek polskiego Pen Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Stanisław Lem (1921–2006) – najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Tomasz Lem (ur. 1968) – ukończył American International School w Wiedniu, studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Absolwent fizyki na Princeton University. Jest tłumaczem.
Data wydania: 2018-09-05
ISBN: 978-83-08-06555-6, 9788308065556
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Pamiętniki
Stron: 268

Autor

Ewa Lipska Ewa Lipska
Urodzona 8 października 1945 roku w Polsce (Kraków)
jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna, tak jak osobna i wyrazista jest jej dykcja poetycka, nieufność do „zastanego” języka, błyskotliwa metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka t...

Pozostałe książki:

Gdzie indziej Droga Pani Schubert... Czytnik linii papilarnych Poezja naszego wieku Po schodach wierszy. Antologia
Wszystkie książki Ewa Lipska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ludzie listów już nie piszą.

{} WYBÓR REDAKCJI
27.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przypadkowo wpadł mi tytuł "Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy" a skoro dotyczył korespondencji poetki, Ewy Lipskiej a na dodatek jeszcze ze Stanisławem Lemem, więc nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności aby ją poczytać. Nie spodziewałam się, że tak mnie to wciągnie, chciałam przeczytać może tak z jeden list na początek, lecz nie dał... {} Recenzja książki Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy

@maciejek7@maciejek7 {}× 22

Dla wielbicieli Lema

11.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Rzuciłem się na nowy tom listów Lema, bo każde słowo zapisane przez naszego mistrza science fiction jest dla mnie ważne, był to bowiem umysł nieprzeciętny, genialny, myślę, że wciąż niedoceniony. W tej książce mamy korespondencję mistrza z Ewą Lipską, także listy jego syna Tomasza, oraz na końcu dwa wywiady Lipskiej z Lemem. Niestety rzecz cała je... {} Recenzja książki Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy

@almos@almos {}× 11

listy poetki

6.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wiedziałam, że Ewa Lipska pisze wielkiej urody wiersze, ale nie wiedziałam, że potrafi również pisać tak ciekawe listy. Pełne ciepłej ironii, zrezygnowanego niekiedy poczucia humoru. Pisane w bardzo przygnębiających czasach PRL, gdy nic nie zapowiadało zmiany. Prawie widzę, jak musiał uśmiechać się Stanisław Lem, gdy – również w niełatwym dla sie... {} Recenzja książki Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2021-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane biografia, pamiętnik Legimi

Super, jak zaczęła, nie mogłam się oderwać. Szkoda, że teraz już się nie pisze listów. Mam jeszcze u siebie tez kilka swoich listów.
Polecam wszystkim, Ewa Lipska - poetka i Stanisław Lem - pisarz oraz jego syn Tomasz wspaniale sobie poradzili z rozmową na piśmie.

{}× 13 | link |
@Airain
2021-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@almos
2021-02-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane wspomnienia/dzienniki/listy ebook
@daka_portal
2020-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Potem spojrzałem z niesmakiem w okno: brudny śmietnik, ponuro, jesiennie, nawet zima już od nas wyemigrowała i przyjęła obywatelstwo niemieckie.”
{}× 1
#
“Jak leżałem obolały po operacji, internista mój (w ramach psychoterapii) opowiedział: leżał człek jakiś w rowie, mając w plecy nóż ogromny wbity, przechodzień pyta „och, czy pana to nie boli?”...”
{}× 1
#
“Podczas okupacji zdarzało się, że dosypywałem do samochodów niemieckich, które wracały z frontu i przejeżdżały przez nasz garaż, specjalny proszek, karborund, aby silnik po jakimś czasie się z...”
{}× 1
#
“Skończyłem, walcząc dzielnie z przypadłościami somy, powieść, którą zabrał dziś mój agent do powielania i wysyłania tu i tam. Tytułu jak zwykle nie mam, alić lepsza książka bez tytułu niż na o...”
{}× 1
#
“Po Niemczech Wiedeń wydaje się dość biedny i uczciwie brudny, zgodnie z moją teorią względności wszelkiego bytu.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe