Nadzieja

Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Natalia Fiedorczuk, Juliusz Strachota ...
5.2 /10
Ocena 5.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Nadzieja
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.2 /10
Ocena 5.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

"Ponoć bez niej nie ma człowieka” – pisze o nadziei Mariusz Szczygieł. „Pomoc najsłabszym i bezbronnym - dzieciom i osobom w podeszłym wieku - jest jednym z najtrwalszych, obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem” – dodaje Jacek Dehnel.
To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – NADZIEI - i najbardziej ludzkiej z ludzkich potrzeb – POTRZEBY POMAGANIA – zrodziła się ta książka. Polscy pisarze, reporterzy i poeci podarowali swoje utwory by mogły złożyć się w tom, z którego cały dochód zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych.
„Teraz szczególnie powinniśmy się wzajemnie wspierać - a dzięki „Nadziei” mogę to zrobić także poprzez literaturę” – pisze Dominika Słowik, jedna z autorek tej niezwykłej książki.
„Nadzieję” napisali Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator i Przemysław Truściński Trust, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr Reszka, Jarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek Napiórkowski, Grzegorz Bogdał, Andrzej Muszyński, Juliusz Strachota i Adam Wajrak.
Książka powstała całkowicie społecznie. Wszystkie zaangażowane w jej powstanie osoby i podmioty pracowały charytatywnie począwszy od autorów i redaktorów po korektorów, grafików, drukarzy, promotorów oraz dystrybutorów książki.
Okładkę bez wynagrodzenia zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki.
Papier w specjalnej cenie zaoferował producent papieru Arctic Paper Polska Sp. z o.o.
Partnerzy akcji i patroni książki: Rzecznik Praw Obywatelskich i Fundacja Agory
Partner: Empik
Data wydania: 2020-07-08
ISBN: 978-83-268-3608-4, 9788326836084
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 400
dodana przez: OutLet

Autor

Andrzej Stasiuk Andrzej Stasiuk
Urodzony 25 września 1960 roku w Polsce (Warszawa)
Polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia. We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Po...

Pozostałe książki:

Jadąc do Babadag Opowieści galicyjskie Mury Hebronu Dojczland Życie to jednak strata jest Przewóz Wschód Dziennik pisany później Grochów Dukla Fado Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej) Moja Europa Nadzieja Zima Dziewięć Kroniki beskidzkie i światowe Nie ma ekspresów przy żółtych drogach Przez rzekę Taksim Tekturowy samolot (wydanie IV) Biały kruk Kucając Ciemny las Azja. Opowieści podróżne Czekając na Turka Kontynenty nr 1/2012 Noc. Słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna O psach Osiołkiem Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm Rzeka dzieciństwa Smak wolności Znikająca Europa Dwie sztuki (telewizyjne) o śmierci Opowieści wigilijne Dialog, nr 4 / kwiecień 2000 Europa. Opowieści podróżne Macie swoich poetów. Liryka polska urodzona po 1960 roku. Wypisy Wiersze miłosne i nie
Wszystkie książki Andrzej Stasiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nadzieja aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mikakeMonika
2021-04-15
7 /10
Przeczytane

Książka zawierająca opowiadania. Kilka z nich o pandemii. Pierwsze moje czytanie o pandemii. O aktualnej pandemii. Dziwnie było. Ale może być.
Polscy autorzy stworzyli przepiękne opowieści w różnych stylach. Generalnie prawie wszystkie kojarzyły mi się ciepło i przyjemnie. Zapewne dlatego, że przecież tytułem zbioru jest nadzieja. Zadanie wykonane. Tytuł adekwatny do zawartości.
Publikacja jest o tyle bardziej wartościowa, że możemy poznać twórczość, a przynajmniej zajawkę twórczości wielu polskich autorów, znakomitych polskich autorów. Różnorodność tych opowieści.
Przez jedno z opowiadań nie przebrnęłam, jego reklamy nie chcę robić. Reszta dla mnie ok, bardzo dobra.

× 15 | Komentarze (1) | link |
@Zorg
@Zorg
2024-02-21
1 /10
@tatiana
@tatiana
2022-04-12
6 /10
Przeczytane
@pardobicka
2022-02-28
5 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2022-09-02
6 /10
Przeczytane różne polskie Andrzej Stasiuk Olga Tokarczuk
SZ
@Szymon
2021-11-09
6 /10
Przeczytane 0_Posiadam 1_Literatura piękna 2_Papierowe 4_2020

Cytaty z książki

Nie ma sytuacji, w której ktoś zmusza nas do tego, abyśmy komuś pomogli. Robimy to, bo chcemy. Może być kilka powodów. Jednym z nich bywa po prostu dobre samopoczucie. Nie sądzę, aby było coś w tym złego. Skoro mam sobie poprawić humor przy okazji pomagania komuś, to jest to dobre dla obu stron. W końcu na mojej pracy korzysta więcej osób niż tylko jedna(...).
I literatura określiła tę swoją przestrzeń właśnie jako sztuki słowa. Nie słowa jako takiego, bo tym była zawsze, lecz słowa jednostki-podmiotu świata i podmiotu poznania. Niezależnie bowiem od tego, że jako społeczność, lud czy naród mówimy tym samym językiem, każdy człowiek ma własny język. Toteż siebie samego jest w stanie tylko on opowiedzieć. Jeśli nawet kreuje, mistyfikuje, prowadzi grę z pamięcią, opowiada zawsze jedyną możliwą prawdę o sobie. I nikt nie w stanie za niego tej jego prawdy opowiedzieć. Innym pozostaje osąd. W opowieści świat jest zawsze mój, twój, jego i każdego człowieka z osobna.
Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Całą radość, ale i cały smutek. Nie wolno się od niego uchylać. Zresztą - nic nam nie pomoże. Nieprzeżyty smutek i tak nas kiedyś dopadnie.
Hanna Krall "Po bajce".
Nie boję się, dopóki nie zacznę myśleć, ale jak tylko myślę, zaczynam się bać-powiedziała.
-Tak teraz pomyślałam, że aniołowie muszą być kimś takim dla nas jak my dla naszych psów. Opiekują się nami. Wiedzą, co jest dla nas lepsze.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl