Śledztwo

Stanisław Lem
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Śledztwo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Śledztwo to z pozoru klasyczny kryminał utrzymany w tradycyjnym, angielskim stylu. Jednak im dalej w tekst, tym przed czytelnikiem otwiera się coraz więcej nowych gatunków. Z początku rzeczowe śledztwo, poszukiwanie winnych i motywów zbrodni przeradza się w surrealistyczne i metafizyczne rozważania. Nowoczesna wizja świata-chaosu zaprasza czytelnika do labiryntu, w którym napotyka na nie zawsze godnych zaufania przeciwników. Śledztwo to lektura zaskakująca, frapująca i całkowicie niekonwencjonalna.
Data wydania: 2023-01-18
ISBN: 978-83-08-08061-0, 9788308080610
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Serie: Stanisław Lem - Dzieła, Lem
Stron: 288
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy jest więcej pytań niż odpowiedzi.

13.07.2022

”Śledztwo”, napisane przez Lema w 1959 roku, wydaje się klasycznym kryminałem w stylu angielskim, ale tylko się wydaje. Akcja powieści toczy się w Londynie i okolicach w latach pięćdziesiątych. Czytając tę powieść, czujemy się, że jesteśmy w Anglii otulonej śnieżno- mglistą aurą, z typowymi dla Anglii miejscami, opisami przyrody i bohaterami. Auto... Recenzja książki Śledztwo

@jatymyoni@jatymyoni × 30

Lema wypadek przy pracy

9.08.2021

Książka Lema może być traktowana jako połączenie powieści kryminalnej z fantastyką, ale dla mnie to bardziej parodia kryminału. Nieprzypadkowo dzieje się w Anglii, ojczyźnie Sherlocka Holmesa i Agathy Christie. A zagadka kryminalna jest taka, że z prowincjonalnych kostnic znikają zwłoki, po paru dniach czasami się znajdują w innym miejscu. Pracuje... Recenzja książki Śledztwo

@almos@almos × 11

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2019-12-27
8 /10
Przeczytane Polska Kryminał Fantasy

Lem w swoim stylu - nie interesują go rozwiązania, lecz konfrontacja światopoglądowa. Zawitamy do Anglii, gdzie trupy ożywają z trumien, ale na krótko. Ktoś porywa ciała, a sprawca wydaje się nieuchwytny. Inspektor wzywa do siebie porucznika oraz doktorka. Sprawa jest tajemnicza, jak egipskie grobowce. Ucieka nam racjonalny osąd, a pozostaje domysł oraz interpretacja gniewnego umysłu, który domaga się odpowiedzi. Czy w zaginięciu denatów wplątane są siły nadnaturalne, spoza świata, a może to umysł jest pokraką i nie potrafi przyjąć wizji z kosmogonii? Czy wyjaśnieniem zagadki musi być logika oraz wyuczona półkula myśli? Ciężko nazwać ,,Śledztwo'' kryminałem czystego sortu. Nie prowadzi czytelnika przez zbiór podejrzanych, nie rzuca cieni na profile psychologiczne. Lema nie obchodzi finał ani zbieranie wrażeń z akcji poszukiwawczej. Kryminał to zasłona, by zacząć podważać świat materialny, a zgłębiać psychodeliczne stany świadomości, wykraczając poza faux pas, chłodną dedukcję znaną z dzieł Arthura Doyle. Sprawca jest niezbadany, jak meteoryt na pustyni. Pojawia się i znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Ciężko winić twórcę za niedomknięty epilog czy traktowanie kryminału jako ozdoby, bo Lem ani na chwilę nie wątpi, że ważniejsze od tropów są poszlaki ludzkiego odbicia w ofiarach. Kto boi się przekroczyć linię życia nie wie, że śpi w odrętwieniu. Zamykając się w furtce prywatnych myśli.

× 5 | link |
@frodo
2009-02-23
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Intryga niby kryminalna ale to tylko pozory. Im głębiej tym bardziej tajemniczo i ciekawie. I świetnie niedopowiedzenie, czym faktycznie są wydarzenia opisane w powieści. Dla mnie świetna rzecz.

× 2 | link |
@Zorg
@Zorg
2014-10-17
8 /10

Kiedy Farquart zapytuje doktora Sörensena o możliwe motywy sprawcy ten tradycyjnie (jak na dzieło Lema przystało) odpowiada "nie jestem psychologiem ani psychiatrą" (podobnie jak w późniejszym "Niezwyciężonym" : "Nie jestem specjalistą od chemii gazów" oraz "Nie jestem nawet archeologiem. Myślę zresztą, że archeolog też by nic panu nie powiedział"). Peerelowskie realia w rozmowie gliniarzy: "- Ma pan rewolwer Williamsa? - Mam. - I co? - On go trzymał w ręku - niegłośno rzekł komendant. - Ach tak? Strzelał? - Nie. Był zabezpieczony. Ale... z nabojem w lufie. - Zarepetowany? A jak pańscy ludzie chodzą? Z pustą lufą? - Tak. U nas jest spokojnie. Zarepetować zawsze się zdąży..." czytelnik może nie wpaść iż w Anglii policja na co dzień chodzi bez broni, chyba że funkcjonariusz służy w brygadzie antyterrorystycznej lub jest przydzielony do obstawy VIPa. Po za tym "Śledztwo" wciąga, policja bezsilna wobec zagadki, trudno powiedzieć czy sprawca w ogóle istnieje, prawidłowość wyłaniająca się z serii zdarzeń jest bezosobowa. "Pod koniec dziewiętnastego wieku zapanowało powszechne przekonanie, że właściwie wszystko zostało już w gmachu rzeczywistości odkryte i trzeba teraz, pozamykawszy okiennice, sporządzić tylko spis rzeczy. Gwiazdy poruszają się według tegoż rachunku co części maszyny parowej, nie inaczej jest z atomami i tak dalej, aż do doskonałego społeczeństwa, zbudowanego jak pałac z klocków. W naukach ścisłych dawno pogrzebano te optymistyczne naiwne hipotezy, ale w racjonalizm...

× 1 | link |
@aellirenn
2023-02-12
9 /10
Przeczytane

W Londynie z kostnic giną zwłoki. Nie wszystkie giną na zawsze. Zeznania świadków i dowody nie posuwają sprawy do przodu. Porucznik Gregory ma trudny orzech do zgryzienia.

Jeszcze kilka dni temu zarzekałam się, że nie będę czytać Lema, bo to nie moja bajka. Potem zaczęłam słuchać podcastu Malwiny Ferenz i autorka tak ciekawie opowiadała o „Śledztwie”, że rzuciłam wszystko i zaczęłam czytać.

To nie był zwykły kryminał czy groza. Wartkiej akcji tu nie uświadczycie, ale to wcale nie jest wadą, a wręcz przeciwnie. Cała sprawa znikających zwłok już na początku brzmiała dość interesująco, ale jeśli dorzucimy do tego pytanie „czym jest prawda?” to zaczyna się robić wybitnie interesująco.

„Śledztwo” pozostawia wiele pytań, właściwie trudno nawet stwierdzić jak ta historia się kończy albo jakie jest PRAWDZIWE rozwiązanie zagadki. Dla mnie jednak najważniejsze pytanie dotyczy właśnie <prawdy>, bo jak do niej dotrzeć? Na podstawie niepodważalnych dowodów, na podstawie statystki, a może postawić wszystko na przypadek czy zeznania świadków? A co jeśli prawdy ni przynosi żadna z tych metod? A co jeśli prawda nie mieści nam się w głowach?

Mogłabym tak rozważać bez końca, ale nie będę Wam psuć zabawy z odkrywania odpowiedzi na te pytania. Czytajcie, bo to jest dobre!

Ps. I jeszcze jedno - język! Jeżu w malinach, to była uczta!

× 1 | link |
KR
@kroppo
2008-03-02
10 /10
Przeczytane

Niezwykła atmosfera mglistej, deszczowej Anglii z połowy wieku XX-tego, intryga naznaczona nieporozwiązywalną tajemnicą i niedopowiedzenie pozostawiające mi miejsce na własne refleksje. Po prostu Lem w najlepszym wydaniu.

× 1 | link |
@autodydaktyczna
2023-02-12
7 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2022-07-13
7 /10
Przeczytane 12 klasyków w 12 miesięcy 22 z mojej półki Bardzo dobra książka Kryminał, sensacja, horror L. polska Wyzwanie czeskie 2022
@dorotab
@dorotab
2021-09-17
8 /10
Przeczytane
@almos
2021-08-09
5 /10
Przeczytane audiobook ebook literatura piękna
@haudek
2021-05-11
5 /10
Przeczytane Audioteka Alibro 2021-Książki
GA
@garbos
2020-06-19
4 /10
Przeczytane
@maniak1315
@maniak1315
2020-05-24
7 /10
Przeczytane
@e-ela55
@e-ela55
2019-12-17
7 /10
Przeczytane F/audiobook
@IvanG
@IvanG
2019-11-25
6 /10
Przeczytane 2018
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Dawno temu
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

``nigdy nie jestem poważniejszy niż wtedy,kiedy żartuję`` .
Jeżeli wszystko, co istnieje , jest fragmentaryczne, nie donoszone, poronne, zdarzenia mają koniec bez początku albo tylko środek, sam przód albo tył, a my wciąż segregujemy, wyławiamy i rekonstruujemy, aż zaczynamy widzieć całe miłości, całe zdrady i klęski, chociaż naprawdę jesteśmy cząstkowi, byle jacy.(...)myśl dla własnego zbawienia odnajduje i scala odległe fragmenty.
Może i my...I my jesteśmy tylko czasami, to znaczy: raz mniej, niekiedy prawie znikamy, rozpływamy się, a potem nagłym skurczem, nagłym wysiłkiem, scalając na chwilę rozpadające się rojowisko pamięci...na dzień stajemy się...
Można mnożyć i dzielić przez siebie różne rzeczy, długość lasek przez szerokość kapeluszy, i mogą z tego wyniknąć różne stałe albo niestale
Nie jest to takie proste. Powtarza pan wciąż słowo "imitacja". Lalka woskowa jest imitacją człowieka, nieprawdaż? A jeżeli ktoś sporządzi lalkę, która będzie chodziła i mówiła, będzie to imitacja wyborna. A jeśli skonstruuje lalkę krwawiącą? Lalkę, która będzie nieszczęśliwa i śmiertelna, co wtedy?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl