Dzienniki gwiazdowe

Stanisław Lem
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 67 ocen kanapowiczów
Dzienniki gwiazdowe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 67 ocen kanapowiczów

Opis

Czego możemy się nauczyć od kosmitów?

W cyklu opowiadań pisanych przez ponad trzydzieści lat Stanisław Lem udowadnia, że bardzo wiele.
Bohater Dzienników gwiazdowych, Ijon Tichy, niczym Guliwer obcuje z różnymi istotami pozaziemskmi. Podczas swych licznych wojaży międzyplantetarnych podróżnik poznał rozmaite obce cywilizacje, stworzone tak przez istoty myślące, jaki i przez zaawansowane roboty.
Zaskakujące, ale kosmici mieszkający na oddalonych w przestrzeni (czasem także czasie) planetach mają więcej wspólnego z nami, niż mogłoby się wydawać...
Data wydania: 2022-10-05
ISBN: 978-83-08-07537-1, 9788308075371
Wydawnictwo: Literackie
Serie: Dzieła Stanisława Lema, Lem
Kategoria: Science-fiction
Stron: 388
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 10 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Bajki robotów - wydanie ilustrowane Solaris Niezwyciężony Opowieści o pilocie Pirxie Powrót z gwiazd
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przygody gwiazdokrążcy

25.06.2021

Książka naszego mistrza to już klasyka SF. Opisuje przygody galaktyczne Ijona Tichego, przedstawionego przez profesora Tarantogę następująco: „Słynny gwiazdokrążca, kapitan dalekiej żeglugi galaktycznej, łowca meteorów i komet, niestrudzony badacz i odkrywca osiemdziesięciu tysięcy trzech globów, doktor h.c. uniwersytetów Obojga Niedźwiedzic, (…) ... Recenzja książki Dzienniki gwiazdowe

@almos@almos × 16

Gwiezdny podróżnik

1.07.2012

„Kogo traci ten, kto umiera? Siebie? Nie, bo umarły to nieistniejący, a ten, kto nie istnieje, nie może niczego utracić. Śmierć jest sprawą żywych – jest utratą kogoś bliskiego” Stanisław Lem, któż nie słyszał tego imienia i nazwiska. Pisarz, a także futurolog i filozof, znany głównie z utworów utrzymanych w konwencji fantastyki naukowej. Jego dor... Recenzja książki Dzienniki gwiazdowe

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-21
6 /10
Przeczytane Fantastyka


TOm I
To książka genialna. Napisana tyle lat temu, gdy świat był inny, Polska była inna i technika była inna. A przecież wszystko jest aktualne i ma się wrażenie, że autor mieszka w dzisiejszej Polsce i śmieje się z absurdów. Jeśli miałabym napisać jednym słowem jak oceniam tę książkę to byłoby słowo DYSTANS. Takiego Lemowego dystansu i mnie potrzeba, ba, nam wszystkim potrzeba.
To bardzo filozoficzna i humanistyczna książka.
ps. Almos pisał o opowiadaniu w którym Tichy odwiedza krainę wodną, że to czytelna aluzja do komunizmu. Chyba jestem innym pokoleniem, bo nie zrozumiałam tej aluzji. Do mnie natomiast najbardziej przemawiały podróże, w których mamy problemy współczesnego świata, a więc liberalizm, i technologizacja, zagrożenia inteligentnych maszyn, wielopłciowość, ingerencja w genetykę, problemy Kościoła, ale najbardziej rozśmieszyła mnie opowieść o naprawianiu historii. Takich naprawiaczy co jakiś czas jest multum, i Lem znakomicie ukazał to, że naprawiając, psujemy jeszcze bardziej. Żeby bilans wyszedł na zero.
Znakomita i aktualna książka.
10 gwiazdek
Tom II:
Głupio mówić, ale nie dałam rady dokończyć tego tomu.... Szczególnie wynudziły mnie ostatnie opowiadania, tak mniej więcej od połowy kongresu futurologicznego. Część ta różni się od pierwszej części 'Dzienników gwiazdowych' tym, że tu nie ma podróży, ale do Tichego przychodzą różni naukowcy. Mamy więc przewagę rozważań nad fabułą, a to nuży. chociaż rozważania te...

× 8 | link |
@temptershell
2018-12-15
10 /10
Przeczytane Science Fiction Posiadam Klasyka

Co tu dużo pisać, to lektura obowiązkowa dla każdego fana powieści tego wybitnego pisarza science fiction. Jest to również uzupełnienie lub wstęp do kilku innych jego dzieł np. do Wizji Lokalnej. Polecam!

× 2 | link |
@Maynard
2010-01-23
8 /10
Przeczytane U mnie na półce Worek z gnomami - fantastyka w opowiadaniu i miniaturze

Doskonała i klasyczna powieść polskiego mistrza s-f. Wspaniała alegoria świata, ludzkich przywar i głupoty, okraszona świetnym stylem pisarskim i bezbłędną polszczyzną. Duży plus za własną, wymyśloną nomenklaturę: jedyne w swoim rodzaju eponimy i toponimy w stylu sepulek i innych teohiphipów. Moje ulubione opowiadanie to PODRÓŻ JEDENASTA, traktująca o planecie Karelirii i dekadenckich robotach - uśmiałem się do łez. Polecam!

| link |
@manea
2008-09-17

Dzięki tej pozycji całym sercem pokochałam Lema. To chyba najczęściej czytana przeze mnie książka! Niesamowity humor, zachwycające historie no i... co to są sepulki?! Miłość od pierwszego wejrzenia!

| link |
@BArtus
2009-03-14
8 /10
Przeczytane

Lem to wariat, a ta książka jest wariactwem Lema na temat wariaci Lema - bynajmniej nie mam na myśli nic deprecjonującego ;) Drugiego takiego wariata w literaturze sci-fi jeszcze nie znalazłem.

| link |
EL
2007-09-19
Przeczytane Umysł wyzwolony

Rewelacyjny ćwiczebnik dla wyobraźni własnej czytającego:poszerza horyzonty humoru i umożliwia wyprawę naukową do innych wymiarów.

| link |
@Da-Nutka
2009-09-29
10 /10
Przeczytane

W życiu nie zapomnę, że sepulki rozmnażają się przez sepulenie. Dla mnie bomba!

| link |
@Klementynka
2022-09-16
6 /10
Przeczytane fantasy literatura polska
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane Safety 2011 i wcześniej Posiadam 2016 Posiadam Safety 2016 Dwa różne wydania
@Mmyszunia
2021-09-20
8 /10
Przeczytane
@dorotab
2021-09-17
10 /10
Przeczytane wodotryski i euforia
@almos
2021-06-25
8 /10
Przeczytane audiobook ebook literatura piękna
@Meszuge
2020-10-16
7 /10
Przeczytane
@maniak1315
2020-05-24
10 /10
Przeczytane
SZ
2020-04-16
6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Fantastyka i Science-Fiction 2_Pożyczone od innych 3_Przeczytane 2017
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Zgodnie z przyjętą systematyką, występujące w naszej Galaktyce formy anormalne obejmuje typ Aberrantia (Zboczeńce), dzielący się na podtypy Debilitales (Kretyńce) oraz Antisapientitales (Przec...”
× 2
#
“Ludzie nie pragną nieśmiertelności - podjąłem po chwili. - Nie chcą tylko, po prostu, umierać. Chcą żyć, profesorze Decantor. Chcą czuć ziemię pod nogami, widzieć chmury nad głową, kochać inny...”
× 1
#
“Jak to jednak miło pomyśleć, że tylko człowiek może być draniem.”
× 1
#
“Teologowie dychtońscy (...) nie mogli pojąć, czemu ludziom przykro myśleć o tym, że ich kiedyś nie będzie, a nie jest im tak samo przykro rozmyślając o tym, że ich przedtem nigdy nie było.”
× 1
#
“...nie doceniłem głupoty panującej nam dziś mądrości. W naszej epoce - opakowań - liczy się etykieta, a nie zawartość...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl