Wizja lokalna

Stanisław Lem
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Wizja lokalna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog
Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników.

Wizja lokalna jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak zapewnić jej równowagę, bezpieczeństwo, a jednostkom poczucie sensu egzystencji? Jak technologią wkroczyć w kompetencje Natury lub Boga? I jak poradzić sobie z pustką i cierpieniem, których wprawdzie opiekuńcza, lecz zimna i bezosobowa technologia nie potrafi usunąć z życia mieszkańców planety? Na te pytania – i na wiele innych – musi sobie odpowiadać Ijon Tichy, zwiedzając odległą Encję.
Data wydania: 2022-09-21
ISBN: 978-83-08-07699-6, 9788308076996
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Serie: Dzieła Stanisława Lema, Lem
Kategoria: Science-fiction
Stron: 476
dodana przez: Catta
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wizja lokalna nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@paulina2701
2024-01-28
4 /10
Przeczytane

Książka zdecydowanie nie dla mnie. Początek i koniec jeszcze ok, ale część pomiędzy wynudziła mnie niesamowicie i tak naprawdę nie wiem, o czym ona była. Dodam, że książkę przejęłam od kogoś innego, kto się zniechęcił w trakcie lektury i postanowił jej nie kontynuować. Ja dobrnęłam do końca, ale w sumie to nawet trochę żałuję swojego uporu, bo czas mogłam poświęcić na coś ciekawszego...

× 5 | link |
PZ
@haes82
2022-02-22
1 /10
Przeczytane nie zdzierżyłem 2022

Ja wiem, że to Lem, że wielkim pisarzem był, że nas zachwyca i że trzeba klękać... nie, nie. Skończyłem z tym. Lem był genialnym człowiekiem, wielkim wizjonerem i świetnym pisarzem, popełnił wiele wybitnych dzieł, ale Ijon Tichy oraz Roboty/Cyberiada na pewno (wg mnie) nimi nie są.

To groteskowe oblicze Lema, pełne słowotwóczych wytrysków jest trudne w odbiorze, nudne i sprawia wrażenie bełkotu. Dla uzasadnienia oceny próbka (dość reprezentantatywna) tego dzieła:

Delektacyjną masę towarową tworzą: wjaźnicowanie, felicytacja taśmowa oraz przykrawana na miarę indywidualną, opychanie przepychem, zaszczycanie, dosładzanie oraz syntetyczne preparowanie karier (synprekary), przy wsparciu wybieractwem docelowym. Są to zindustrializowane działy informatyki hedotelicznej, czyli lubociągowej. Zgodnie z dewizą Luzanii „Fac quod vis” każdy obywatel robi, co chce, a zadaniem państwa jest maksymalizacja szczęśliwości powszechnej. Administracja posługuje się hedometrią, czyli pomiarem ilości tych lubych doznań, jakie można przetłoczyć drogami nerwowymi obywatela w ciągu życia.

Mogę tylko za Gombrowiczem rzec: "Nikogo nie przewierca. Nikogo to nic nie obchodzi, wszystkich nudzi. Nikt nie może przeczytać więcej niż dwie lub trzy strofy. O Boże! Nie mogę..."

× 1 | link |
@temptershell
@temptershell
2018-12-12
8 /10
Przeczytane Science Fiction Audiobook

Ta książka jest przedziwna i napisana w taki sposób, że nie można się od niej oderwać mimo, że w kilku miejscach nie mamy pojęcia co się dzieje i tylko nasza wyobraźnia może nam w jakiś sposób nakreślić miejsce akcji i te kosmiczne sceny. Genialna i jednocześnie irracjonalna powieść science fiction. Dla fanów tego pisarza jest to pozycja obowiązkowa.

| link |
@frodo
2008-12-21
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Cztery podróże Ijona Tichego na planetę Encję. Świetnie napisana, porusza ważne problemy np. stosunek między naturą i kulturą, problem nieśmiertelności, problem likwidacji zła. Niezapomniane bystry. Klasyk gatunku.

| link |
GR
@gregorio_g
2010-07-23
10 /10
Przeczytane

Rewelacja

| link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane 2019 Safety Posiadam 2011 i wcześniej Posiadam Safety 2019 Dwa różne wydania
@Mmyszunia
@Mmyszunia
2021-09-20
7 /10
Przeczytane
@maniak1315
@maniak1315
2020-05-24
6 /10
Przeczytane
@Airain
2020-01-24
9 /10
Przeczytane Biblioteka Babel
PA
@pablo485
2007-08-23
8 /10
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki Papierowe
@matejkomichal
@matejkomichal
2012-02-25
8 /10
Przeczytane
WI
@wiernikosia
2011-08-09
8 /10
Przeczytane
@musk
@musk
2008-11-27
10 /10
Przeczytane
AN
@andzionek
2010-01-18
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Z chrześcijańskiej miłości bliźniego wyprowadzono konieczność masowych rzezi innowierców, rozrywania końmi bogobojnych interpretatorów Ewangelii, grabienia bliźnich, uprowadzania niewolników, a mówiąc sumarycznie, nie ma tak wymyślnej zbrodni, której by nie dokonano pod auspicjami miłości oraz bojaźni Bożej.
Czerwień kobiecych warg jest po to, żeby nie było na nich znać krwi, wyssanej przy pocałunkach.
A przecież porządnie wiedzieć, czego się nie wie, to już dowiedzieć się niejednego o wiedzy przyszłej.
[...] kura składając jajko, tym samym uzewnętrznia światopogląd empiryczny, racjonalistyczny, optymistyczny, kazualistyczny oraz aktywistyczny.
Ludzki świat to przemijanie samoudręczających się istot rozumnych (z małymi wyjątkami) w czasie i przestrzeni.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl