Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś

Stanisław Lem, Stanisław Bereś
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Tako rzecze Lem jest pasjonującą i barwną opowieścią o życiowych losach i artystycznej drodze Stanisława Lema, o jego miejscu w polskiej i światowej literaturze; przynosi rozważania na temat sytuacji nauki i kultury na przełomie XX i XXI wieku oraz miejsca człowieka w tworzonej przez niego cywilizacji; roztrząsa podstawowe kwestie polityczne, społeczne i moralne, jakie stawia przed nami obecny — wrzący jak lawa — świat; pragnie zgłębić tajemnice kosmosu i prawa, jakie nim rządzą; rozważa możliwości i ograniczenia poznawcze istoty ludzkiej; formułuje filozoficzną diagnozę aktualnego dorobku myślowego i kulturowego ludzkości - Stanisław Bereś Jest to książka pod wieloma względami niezwykła, jeden z niewielu tak pełnych i wielostronnych portretów intelektualnych pisarza i myśliciela, jakie zna literatura polska. Oddajmy na początek sprawiedliwość rozmówcy Lema: Bereś jest w swej roli doskonały, nienarzucający się, choć stale obecny, dobrze do trudnego dialogu przygotowany, więc i dociekliwy, czasem krytyczny, nigdy jednak nie próbuje wyeksponować zbytnio siebie, poprzestając na dyskretnej inspiracji - Jerzy Jarzębski, „Tygodnik Powszechny”
Data wydania: 2018-09-05
ISBN: 978-83-08-06573-0, 9788308065730
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 580
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Głos Pana Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@frodo
2008-12-14
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Pasjonujący wywiad-rzeka z Stanisławem Lemem. Polecam.

× 1 | link |
@witwona
2021-09-24
7 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-08-10
8 /10
Przeczytane L. polska Fantastyka Biografie, autobiografie, pamiętniki
@5melchior5
@5melchior5
2010-02-14
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Tokarczuk do tego stopnia obraziła mój rozum, że chciałem napisać polemikę, ale uznałem, że gra jest niewarta świeczki, bo musiałbym jej książkę doczytać do końca.
Każdy ma swoje własne zamiłowania: piłka nożna, kopulacja, picie piwa z puszki. Mnie natomiast ogromną przyjemność sprawia dowiadywanie się różnych ponurych rzeczy z trudnych książek.
Kiedy się rozmawia z ludźmi o zdrowym rozsądku i miernym wykształceniu, można zauważyć, że w kwestii życiowego doświadczenia osobistego są wybornie dorzeczni, ale gdy ich rozmową wyprowadzić poza te granice, mogą pleść nieprawdopodobne androny. Gospodyni domowa nie uzna, że garnek ustawiony w spiżarni może się przemienić w gołębia, ale łatwo da wiarę wpływowi gwiazd na losy ludzkie.
Zawsze starać się zachować intelektualną suwerenność i próbować wyrobić sobie absolutnie własny pogląd na wszystkie rzeczy bliższego i dalszego świata. Czytać wyłącznie pierwszorzędnych autorów i pierwszorzędne dzieła,również w literaturze, by u kresu życia móc powiedzieć tak jak słynny matematyk Niels Abel, który w wieku dwudziestu lat wymyślił całki eliptyczne: "Czytałem tylko mistrzów, nigdy uczniów".
Teoria literatury starannie przemilcza fakty, które są jej niewygodne, jak ten, że mogą występować tak zasadnicze i bezwzględnie nieprzekraczalne różnice zdań kompetentnych osób na temat tego samego dzieła.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl