Obłok Magellana

Stanisław Lem
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Obłok Magellana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Obłok Magellana ? główne dzieło fantastyki naukowej pierwszej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku ? przez wiele lat nie był przez autora wznawiany, choć z punktu widzenia polityki nie tak wiele można mu zarzucić. Jeśli darujemy mu obowiązkowy dydaktyzm, pozostanie nadal lekturą budzącą żywe zainteresowanie, jako pierwsza tak szczegółowo ? od strony techniki, a też i psychologii członków załogi ? obmyślana historia kosmicznej przygody Kontaktu.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-08-03736-2, 9788308037362
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Serie: Stanisław Lem. Dzieła zebrane, Fantastyka - Przygoda
Stron: 410
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Obłok Magellana nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2013-03-18
5 /10

Trudno uwierzyć, że Obłok pisany był przed nakręceniem StarTreka (zaznaczam, że StarTrek przy Obłoku jest marny). Inne wynalazki jak "Triony" już wspomnieliście. W 1963 w Czechosłowacji nakręcono film "Ikarie XB-1" w znacznej mierze ściągnięty z Obłoku (bez podania źródła! dostępny na youtube). Wstawki ideologiczne trzeba jakoś wyminąć, mnie raczej śmieszyły. W późniejszym lat parę "Powrocie z gwiazd" Lem opisywał podobne sprawy z mniejszym entuzjazmem. Po przeczytaniu mam wrażenie niedosytu, podobnie jak w innych jego dziełach.

× 1 | link |
@hotaru
@hotaru
2008-05-07
10 /10
Przeczytane Posiadane

Właśnie w ramach "powrotu do przeszłości" ponownie zabrałem się za "Obłok Magellana" i ponownie nabieram szacunku do osoby Autora. Nie chodzi mi nawet o niewątpliwe wizjonerstwo: wspomniane tu wcześniej triony, holografię, czy akceleratory cząstek elementarnych. Chyba jest to jedyna książka, nie tylko science-fiction, ale w ogóle, gdzie występuje bohater z którym tak mocno mogę się zidentyfikować. Szczególnie na początku książki, kiedy poznajemy jego dzieciństwo i czasy młodzieńcze - czytając o nich czuję, jakbym czytał o moich własnych wspomnieniach. Niesamowite odczucie.Ponadto, całkiem zabawnie czyta się o tych wszystkich super-zaawansowanych technologicznie przedmiotach, kiedy opisane są archaicznymi już dla nas pojęciami, takimi jak "automaty", "maszyny" na określenie komputera. O komunistycznych wstawkach, bez których książka nie mogłaby się ukazać, nie wspomnę.Nie odkryję Ameryki stwierdzajac, że to klasyka gatunku. Jak zwykle u Lema, przyszłościowe tło służy tylko (lub aż) temu, by lepiej było na nim widać ludzką istotę.

| link |
EL
@Elzemer
2007-09-26
Przeczytane Umysł wyzwolony

Literatura obowiązkowa dla korzystających z internetu, a jak nie Macie czasu to Przeczytajcie rozdział Trion. Goście,którzy "wymyślili" internet czytali Lema.Obecnie zastanawiam się, kiedy będzie możliwe przesyłanie przez internet zapachów - bo wizja Lema wyprzedza oczywiście nasze czasy-oraz innych wrażeń zmysłowych.

| link |
SC
@schotokan
2008-07-16
Chcę przeczytać

wlasnie przeczytalem Gwiezdne Szczenie JACKA IZWORSKIEGO KAW WARSZAWA1986 i wiem ze recenzja jej to odbicie lustrzane tej ksiazki o jakiej tu piszecie choc jej nie czytalem pozdrawiam

| link |
@chani
@chani
2008-09-10
8 /10
Przeczytane

Ciekawa i zabawna. Godna polecenia.

| link |
@polokokta
2023-05-04
8 /10
Przeczytane 2023
@nemo
2021-07-30
10 /10
Przeczytane
@maniak1315
@maniak1315
2020-05-24
5 /10
Przeczytane
@Airain
2020-02-04
8 /10
Przeczytane Biblioteka Babel
@eR_
2019-12-19
9 /10
Przeczytane
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Dawno temu
@MgorzataM
2019-11-18
8 /10
Przeczytane A: Posiadam Y: 2015 i wcześniejsze eony
PM
@cerridwen
2015-03-04
10 /10
Przeczytane
@Lioness
@Lioness
2011-03-19
8 /10
Przeczytane
GA
@gallatea
2008-07-28
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

To, co czuję jest dla Ciebie nieużyteczne, wiem. Ale kiedyś będziesz miał wiele rzeczy za sobą i mało przed sobą. Będziesz może szukał wśród wspomnienia jakiegoś oparcia, czegoś, od czego zaczyna się rachubę lub na czym się ją kończy. Będziesz już całkiem inny i wszystko będzie inne, i nie wiem, gdzie będę, ale to nie ważne. (...)
To, co czuję jest dla Ciebie nieużyteczne, wiem. Ale kiedyś będziesz miał wiele rzeczy za sobą i mało przed sobą. Będziesz może szukał wśród wspomnienia jakiegoś oparcia, czegoś, od czego zaczyna się rachubę lub na czym się ją kończy. Będziesz już całkiem inny i wszystko będzie inne, i nie wiem, gdzie będę, ale to nie ważne. (...)
Będziesz trwał w pyle, w który zmieni się moja pamięć zatrzymana na zawsze, silniejsza niż czas, niż gwiazdy, silniejsza niż śmierć… (...) Milczysz? To dobrze. Nie mów „zapomnij”. Nie mów tak. Jesteś przecież rozumnym mężczyzną.
Więc gdybym zapomniała, to nie byłabym już ja, bo Ty wszedłeś we wszystkie moje rzeczy, zmieszałeś się z najdawniejszymi wspomnieniami, doszedłeś tam, gdzie nie ma jeszcze myśli, gdzie nie rodzą się nawet sny. I gdyby ktoś wydarł Cię ze mnie, zostałaby pustka, jak gdyby nigdy mnie nie było… (...) Chciałam o Tobie zapomnieć, jednak gdy patrzyłam na Błękitną Ziemię, było tak, jakbym patrzyła na Ciebie. Bo Ty jesteś wszędzie, gdzie patrzę.
Śmierć uczy nas kochać życie, a najbardziej innych ludzi, tak samo śmiertelnych, tak samo pełnych odwagi i lęku, tak samo wychylających się tęsknotą poza granice fizycznego istnienia i budujących z miłością tę przyszłość, której nie będzie dane im oglądać.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl