Powrót z gwiazd

Stanisław Lem
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów
Powrót z gwiazd
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów

Opis

Powrót z gwiazd to historia astronauty, który na skutek paradoksu czasowego Einsteina powrócił z wyprawy w Kosmos na Ziemię, gdzie tymczasem minęło półtora stulecia. Astronauta próbuje zrozumieć i zaakceptować ziemską cywilizację, która zrezygnowała z podejmowania ryzyka na rzecz bezpieczeństwa i dostatku.

Fascynująca wizja Ziemi jako „obcej planety”, na której – by żyć tam dalej – trzeba na nowo doświadczyć na sobie problemów sensu egzystencji, dobra i zła, swobody i zniewolenia, agresji i miłości.
Data wydania: 2022-09-21
ISBN: 978-83-08-07698-9, 9788308076989
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Serie: Biblioteka polska XX wieku, Lem, Stanisław Lem - Dzieła
Kategoria: Science-fiction
Stron: 400
dodana przez: Catta
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Powrót z gwiazd

1.06.2022

Nie sądziłam, że „Powrót z gwiazd” zostanie jedną z moich ulubionych książek. Ja i SF? Nigdy w życiu! A jednak. Historia samotnego mężczyzny, który nie potrafi odnaleźć się w nowym wspaniałym świecie (wiem, wiem, nie mylę z Huxleyem, choć analogii tu niemało). Mężczyzna - Hal Bregg, 40-latek, który 10 lat życia spędził na misji w kosmosie i wraca... Recenzja książki Powrót z gwiazd

EK
@EwaK.
× 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mikakeMonika
2023-05-07
9 /10
Przeczytane E-book

Cieszę się, że przeczytałam "Powrót z gwiazd". Lepiej późno, niż wcale. Dlaczego nie czytałam wcześniej Lema?
Jest to książka najwyższych lotów. Pięknie napisana, w sensie - starannie, tak jak kiedyś pisano książki. Czyta się więc ją z przyjemnością. Jest nostalgiczna i prorocza.
Po tylu latach od jej pierwszego wydania jest tym bardziej wartościowa. A opisy ebooka i czytnika - bezcenne.

× 19 | Komentarze (1) | link |
@literackiespelnienie
2022-07-08
9 /10
Przeczytane Polska Kosmos Sci-Fi Psychologiczny Płomienny romans Dystopia

Z klasyką bywa różnie. Są utwory, które potwornie się zestarzały, jak ,,Diuna''. Są takie, które drażnią anachronicznym pismem (chociażby poematy ze szkolnej ławy). Są utwory, które nie uważam za nieśmiertelne (jak ,,Mały książę'' - proszę wybaczyć, ale to historia o wiele mniej zadowalająca niż połowa utworu Tabucchiego). Są też utwory, które pomimo błędów pozostają merytoryczne i nieprzewartościowane. Pozostawiające dziurę w sercu, termiczny szok, jak ostatnio ,,Sweetland'' - powieść napisana przez utalentowanego Kanadyjczyka. Istnieje coś takiego jak prawda czasów czy prawda ekranu. Dla Lema i jemu podobnych powinna powstać bramka numer trzy: prawda dezynwoltury i dekonstruktywizmu. Przemiela dawne znaki zamieniając stary język w nowy słownik pojęć, gdzie echa cywilizacji nie dudnią w studni, a ludzie jacyś inni - nietutejsi, przemieleni przez fabrykę jednego kwarcytu. Wyobcowani, pretensjonalni oraz wytarmoszeni z agresji. Przybysz z gwiazd ląduje na Ziemi, aby poznać gorzki smak posthumanistycznego wytarcia, ludzkości ,,zagumkowanej'' przez postępującą robotykę, gdzie automaty równoważą oznaki człowieczeństwa. Ongiś brutalna, naturalna chęć konkurowania zamieniła się w pole jałowe. Ludzie już nie walczą, niczego więcej nie pragną - nie ma tych, którzy marzyli o wielkich czynach, książki ,,poległy'' w kryształowych wazach, a sport to dziecinada gorsza od bójki brzdąców na parkiecie zabaw.

Przytłaczający odblask jutra. Antyutopia, a jednakowo dystopia pozbawi...

× 12 | Komentarze (2) | link |
EK
@EwaK.
2022-06-01
8 /10
Przeczytane

Nie sądziłam, że „Powrót z gwiazd” zostanie jedną z moich ulubionych książek. Ja i SF? Nigdy w życiu! A jednak.
Historia samotnego mężczyzny, który nie potrafi odnaleźć się w nowym wspaniałym świecie (wiem, wiem, nie mylę z Huxleyem, choć analogii tu niemało).

Mężczyzna - Hal Bregg, 40-latek, który 10 lat życia spędził na misji w kosmosie i wraca na ziemię, na której wskutek dylatacji czasu minęło 127 lat. Według ziemskich obliczeń jest więc 157-latkiem. On się nie zmienił, zmieniła się planeta i jej mieszkańcy. Postęp cywilizacyjny i technologiczny sprawił, że zdezorientowany Hal postrzegany jest jako dziwoląg, a wręcz jako neandertalczyk. Poleciał w przestworza szukać kosmitów, a znalazł ich po powrocie do domu, w nowej, nierozpoznawalnej rzeczywistości.

Ziemia - zmieniło się wszystko. Mowa tu wcale nie o postępie technologicznym, który przewidział i opisał Lem, nie o robotach, które wyręczają we wszystkim ludzi (przypada ich średnio 18 na człowieka), nie chodzi o liczne nowoczesne udogodnienia, z których dziś wiele znamy, a jeszcze więcej przed nami (ciekwostka dla nas - czytelników: są czytniki i audiobooki! 60 lat temu!!!). Zmienił się rodzaj ludzki, zmodyfikowany przez obowiązkowy dla wszystkich chemiczny proces betryzacji, który wyeliminował gen agresji i doprowadził do braku uczuć i emocji. Powstało społeczeństwo zajmujące się jedynie konsumpcją, przyjemnościami i kultem młodości. pozbawione lęku, o życiu wygodnym, długim i wolnym od chorób...

× 2 | link |
@pebro
2023-06-01
9 /10
Przeczytane

Podobnie jak bohater początkowo czytelnik może być nieco zagubiony słownictwem i urządzeniami, które nie wiadomo do czego służą. W miarę czytania poznajemy coraz świat, w którym przyszło żyć bohaterowi. Po powrocie z długiej podróży międzygwiezdnej na Ziemi zaszły zmiany, na które nie był on przygotowany.
Zadziwiające, że autor w czasach kiedy rodzina posiadająca samochód była rzadkością, przewidział autonomiczne pojazdy. Niektóre wymyślone 60 lat temu rzeczy stają się rzeczywistością: olbrzymie telewizory, audio- i ebooki z czytnikami, natryskiwaną odzież, roboty koszące trawę, roboty ("głuptoki") sprzątające oraz wiele innych.
Dla mnie książka jest rewelacyjna, może to z powodu kontrastu z poprzednio czytaną pozycją. Co do zakończenia, to mogło być ciekawsze.

× 1 | link |
PZ
@haes82
2022-02-16
7 /10
Przeczytane 2022

Dość pesymistyczna wizja uszczęśliwionej na siłę ludzkości, która... no właśnie, jest czy nie jest jednak szczęśliwa? To pytanie możemy sobie zadać po przeczytaniu książki.

Książka sama w sobie jest dość lekka w czytaniu; konfudujący jest jedynie pierwszy rozdział kiedy jeszcze nie wiemy co, jak i o co chodzi (później się rozkręca i wciąga) oraz ostatni, w którym Lem próbuje już nas wciągać w filozoficzne pytania i daje zakończenie które musimy sami sobie zinterpretować.

Wizja przyszłości może i nierealna, ale ciekawa, - betryzacja (doczytacie sobie sami co to jest), społeczeństwo w dużej częśći socjalistyczne (większość towarów i usług bezpłatna) - jak mniemam, tylko w społeczeństwie osób betryzowanych to by zafunkcjonowało bez zgrzytów. Warto nadmienić, że właśnie tutaj pojawiła się prorocza wizja "optonów", czyli często przywoływany jako ciekawostka cytat o "książce z jedną stroną, której treść się zmienia po naciśnięciu przycisku".

| link |
@Michalangelo
@Michalangelo
2011-01-22
Przeczytane

Podobała mi się wizja autora odniośnie przyszłości ludzkości, jednak niestety kilka wątków tej powieści pozostała nierozwiązana (np. związana z krzykami dochodzącymi z fabryki robotów). Odniosłem też wrażenie, że fabuła była pisana troszeczka na siłę, a obsesja Hala związana z kobietą spotkaną w willi letniskowej była lekko absurdalna. Właściwa akcja książki rozwinęła się dopiero w mniiejwięcej połowie. Powieśc podobała mi się średnio na jeża, więc raczej nie wrócę do niej w przyszłości.

| link |
@Zorg
@Zorg
2014-10-15
8 /10

Przy innych pomysłach Lema - eksperymenty genetyczne i blokada informacyjna w "Edenie", kasata pamięci w "Niezwyciężonym", materializacja lęków w "Solaris", wielopiętrowa halucynacja w "Kongresie Futurologicznym" - betryzacja z "Powrotu" wygląda prawie niewinnie. Bregg zgadza się z eliminacją agresji, lecz wolałby osiągnąć to w inny sposób, obawia się efektów ubocznych tych zabiegów.

| link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2007-06-01
10 /10
Przeczytane

Kolejne z tych dzieł Lema, które poruszają realnością i wizjonerstwem opisanych przypadków. Jednak to jest wyjątkowe ponieważ autor, inaczej niż w większości swoich książek, położył główny nacisk na człowieka. Tutaj nie jest to tak zawoalowane, nie dotyczy całych społeczeństw czy planet. Głównymi postaciami są ludzie z krwi i kości, a to Lemowi, moim zdaniem, udawało się rzadko.

| link |
@szumo
@szumo
2007-06-01
8 /10
Przeczytane

Moim zdaniem jak najbardziej jest to książka o społeczeństwie a nie o jednostce. Po prostu widzimy to społeczeństwo z perspektywy 'obcego' - takiego któremu jest dużo bliżej do czytelnika niż do jego otoczenia. Jak większość twórczości Lema, książka które się specjalnie nie starzeje. Mnie osobiście wizja 'wykastrowanego' (z braku lepszego słowa) społeczeństwa niemal przeraziła.

| link |
@frodo
2008-01-08
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Hal Bregg to jeden z moich ulubionych bohaterów. No i jego sweter. Kto czytał, ten pamięta. A na życzenie Świętej Pamięci Stanisława Lema nie wznawiane są "Astronauci" i "Obłok Magellana". Polecam też opowiadanie Marka Oramusa z "Fantastyki" z lipca 1999, o dalszych losach bohatera "Powrotu z gwiazd".

| link |
@JBR
@JBR
2010-01-21
Przeczytane

Przeczytane. Szczerze? Raczej nie wrócę już nigdy do tej książki, która przez 2/3 swych stron mnie nudziła, a następnie wydawała mi się totalnie odjechana, wręcz absurdalna. Nie polecam.

| link |
GR
@gregorio_g
2010-07-24
10 /10
Przeczytane

Lem wielkim pisarzem był. Nie jestem obiektywny. Rewelacja. Genialna, mocna wizja 'wykastrowanego' społeczeństwa.

| link |
TO
@Tolpynia
2022-12-21
6 /10
Przeczytane
@Klementynka
2022-09-17
6 /10
Przeczytane
@olensia
@olensia
2022-01-28
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Człowiek musi jeść, pić i ubierać się; reszta jest szaleństwem.
Myślę, że oni zrobili okropną rzecz. Oni zabili w człowieku człowieka.
Mnie na niczym nie zależy, wiesz. Na niczym. Oprócz ciebie. Muszę cię widziec. Muszę patrzeć na ciebie. Muszę słyszeć twój głos. Muszę i nic mnie więcej nie obchodzi. Nigdzie. Jeszcze nie wiem, co będzie z nami. Przypuszczam, że to się źle skończy. Ale mi wszystko jedno. Bo już jest warto. Dlatego, że ja mówię, a ty słyszysz. Rozumiesz?
(...) dziś nie ma już tragedii. Nie ma nawet jej szansy. Zlikwidowaliśmy piekło namiętności, a wtedy okazało się, że za jednym zamachem i niebo przestało istnieć. Wszystko jest teraz letnie (...)
Jak zwykle bywa z problemami naukowymi, to, co zdawało się względnie jasne i proste w sumarycznym omówieniu i skrócie, komplikowało się tym bardziej, im dokładniejszego żądałem wyjaśnienia.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl